Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Будова головного мозку

Будова головного мозку

Назва:
Будова головного мозку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,55 KB
Завантажень:
461
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Будова головного мозку


Головний мозок розташований у мозковому відділ черепа. Середня його маса 1300—1400 г. Після народження лю-дини ріст мозку продовжується до 20 років. Складається з п'яти відділів: переднього (великі півкулі), проміжного, середнього, заднього і довгастого мозку.
Півкулі (найбільш нова в еволюційному відношенні частина) досягають у людини високого розвитку, складаючи 80 % маси мозку.
Філогенетичне більш давня частина — стовбур головного мозку. Стовбур включає довгастий мозок, мозковий (вароліїв) міст, середній і проміжний мозок. У білій речовині стовбура за-лягають численні ядра сірої речовини. Ядра 12-ти пар черепно-мозкових нервів також лежать у стовбурі мозку. Стовбурна час-тина мозку покрита півкулями головного мозку.
Довгастий мозок—продовження спинного і повторює його будову: на передній і задній поверхні тут також залягають бо-розни. Він складається з білої речовини (провідних пучків), де розсіяні скупчення сірої речовини — ядра, від яких беруть поча-ток черепні нерви. Зверху і з боків майже весь довгастий мозок покритий великими півкулями і мозочком. У сірій речовині дов-гастого мозку залягають життєво важливі центри, що регулю-ють серцеву діяльність, дихання, ковтання, що здійснюють за-хисні рефлекси (чхання, кашель, блювання, сльозовиділення), секрецію слини, шлункового і підшлункового соку та ін. Ушкод-ження довгастого мозку може бути причиною смерті внаслідок припинення серцевої діяльності та дихання.
Задній мозок включає вароліїв міст і мозочок. У речовині варолієвого моста знаходяться ядра трійничного, відвідного, лицьового і слухового нервів.
Мозочок— його поверхня покрита сірою речовиною, під ним знаходиться біла речовина, у якій наявні ядра — скупчення білої речовини. Основна функція мозочка — координація рухів, що визначає їх чіткість, плавність і збереження рівноваги тіла, а та-кож підтримка тонусу м'язів. Контролює діяльність мозочка кора великих півкуль.
Середній мозок розташований перед варолієвим мостом і представлений чотирма пагорками та ніжками мозку. У ніжках мозку продовжуються провідні шляхи від довгастого мозку і варолієвого моста до великих півкуль.
Середній мозок відіграє важливу роль у регуляції тонусу й у здійсненні рефлексів, завдяки яким можливі стояння і ходьба.
Проміжний мозок займає в стовбурі найвище положення. Складається із зорових центрів (таламус) і підкіркової області (гіпоталамус). Таламус регулює ритм кіркової активності та бере участь в утворенні умовних рефлексів, емоцій і т. д.
Підкірковий центр пов'язаний з усіма відділами центральної нервової системи і з залозами внутрішньої секреції. Гіпотала-мус є регулятором обміну речовин і температури тіла, сталості внутрішнього середовища організму і функцій травної, серце-во-судинної, сечостатевої систем, а також залоз внутрішньої секреції.
Великі півкулі головного мозку
Передній мозок у людини складається із сильно розвинутих півкуль і середньої частини, що з'єднує їх. Права і ліва півкулі відділені одна від одної глибокою щілиною, на дні якої лежить мозолисте тіло. Поверхня великих півкуль утворена сірою речовиною—корою, під якою знаходиться біла речовина з підкірковими ядрами. Загальна поверхня кори великих півкуль становить 2000—2500 см2, товщина її—2,5—3 мм.
У ній нараховується від 12 до 18 млрд. нейронів, розташова-них шістьма шарами. Більше 2/3 поверхні кори приховано в гли-боких борознах між опуклими звивинами. Три головні борозни— центральна, бічна і тім'яно-потилична—поділяють кожну півку-лю на чотири частини: лобову, тім'яну, потиличну і скроневу.
Нижня поверхня півкуль і стовбурна частина мозку називаєть-ся основою мозку.
Найважливіші зони кори—рухова, чутлива, зорова, слухова, нюхова.
Рухова зона розташована в передній центральній звивині перед центральною борозною лобової частки, зона шкірно-м'язової чутливості — за центральною борозною, у задній цент-ральній звивині тім'яної частини. Зорова зона зосереджена в потиличній зоні, слухова — у верхній скроневій звивині скроне-вої частини, нюхова і смакова — у передньому відділі скроневої частини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Будова головного мозку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок