Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Видільна система

Видільна система

Назва:
Видільна система
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,20 KB
Завантажень:
388
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Видільна система”


Кінцеві продукти розпаду, які утворилися в процесі Ц «обміну речовин і є отруйними для організму, видаляються з нього через нирки, потові залози, легені, кишечник.
Нирки — парні органи, розташовані в черевній порожнині по її обидва боки хребта. Права нирка лежить трохи нижче за ліву. Вони мають бобоподібну форму, їх увігнутий край звернений до хребта і має виїмку—ворота нирок, де проходять кровоносні й лімфатичні судини, нерви і сечовід. Нирки покриті капсулою зі сполучної тканини. На розрізі нирки виділяють два шари: зовнішній темно-червоний — кірковий, у якому розташовані нир-кові тільця, і внутрішній, більш світлий — мозковий, у якому про-ходять ниркові канали. Канали утворюють піраміди, розділені прошарками кіркової речовини.
Розширеною частиною піраміди прилягають до кіркової ре-човини, вершиною — до центру нирки, де розташовується нир-кова балія, що являє собою невелику порожнину, з якої від-ходить тонка трубочка завдовжки близько 30 см — сечовід. По ній сеча, що безупинно утворюється в нирках, стікає в сечовий міхур.
Сечовий міхур являє собою ємність близько 500 мл для на-громадження сечі. Він лежить у порожнині малого таза. При ско-роченні його м'язів сеча виводиться назовні через сечівник.
Під мікроскопом у корковому шарі добре помітні нефрони — структурні й функціональні одиниці нирок. До складу нефрону входять капсули (у вигляді чарок), кожна з яких утворена двома шарами епітеліальних кліток. Між ними знаходиться вузька порожнина, що переходить у звитий маленький канал. Стінки його утворені з одного шару епітеліальних клітин. Зробивши кілька вигинів і утворивши петлю, канадець впадає в одну із трубочок, що проходять усередині піраміди. Довжина одно-го нефрону 35—50 мм. У кожній нирці їх нараховується близько 1 млн. Загальна довжина всіх канальців 70—100 км, а їх поверх-ня становить 6 м2.
Нирки насичені великою кількістю кровоносних судин. Дрібні гілочки ниркової артерії (вхідні судини) входять у капсулу й ут-ворюють клубочок артеріальних капілярів. З кожного клубочка виходять артеріальні судини меншого діаметра (у порівнянні із вхідними). Кожний з них розгалужується й утворює капілярну мережу навколо канальців. З капілярів цієї мережі формуються ниркові вени, що впадають у нижню порожню вену.
Таким чином, кровоносні судини, що розгалужуються в нир-ках, утворюють капіляри двічі: спочатку клубочки, що лежать у капсулах, а потім — мережі, що обплітають петлі ниркових ка-нальців. Це має дуже важливе значення при утворенні сечі.
Утворення сечі
Через нирки, що складають 1/200 маси нашого тіла, за 1 хвилину протікає 1200 мл крові, тобто близько 1/4 загальної її кількості, що надходить із серця в кровоносну систему за цей час. Уся кров організму людини (близько 5 л) проходить через нирки кожні 4—5 хвилин, а за добу більше 300 разів.
Таким інтенсивним кровопостачанням нирок, що переви-щують у багато разів кровопостачання інших органів, забез-печуються умови для очищення крові від речовин, що безупин-но надходять у неї з клітин і підлягають видаленню з організму із сечею.
За рахунок значної різниці тиску в клубочках (близько 70 мм рт. ст.) і в порожнині капсули (близько 30 мм рт. ст.) відбуваєть-ся фільтрація рідкої частини крові з усіма розчиненими речови-нами, за винятком великих молекул білка і форменних елементів крові, що не можуть пройти через стінки капілярів і мембрану капсули. Аналіз цього фільтрату—первинної сечі — показав, що за складом речовин і за концентрацією їх він є безбілковою плаз-мою крові й містить мінеральні солі, глюкозу, гормони, вітаміни, амінокислоти та інші сполуки, необхідні організму поряд із про-дуктами розпаду, що підлягають видаленню.
У нирках після фільтрації епітеліальними клітинами канальців здійснюється процес зворотного всмоктування, при якому в кров повертаються необхідні організму речовини, тобто очищена, «іде-альна» плазма. Надлишки речовин (наприклад, глюкози, якщо її вміст у крові перевищує 150 мг %) і непотрібні організму продук-ти обміну видаляються назовні в невеликому об'ємі вторинної (кінцевої) сечі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Видільна система

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок