Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Рідкі форми ліків

Рідкі форми ліків

Назва:
Рідкі форми ліків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,14 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Рідкі форми ліків
Ці форми здавна були поширені в медицині і мають ве-лику популярність у лікарів різних спеціальностей. Вони становлять 60—65% всіх приписів.
Готують рідкі форми: 1) розчиненням твердих речовин в рідині або змішуванням кількох рідких речовин, 2) ек-страгуванням (настоюванням та виварюванням) розчинних складових частин з рослинних або тваринних лікарських ма-теріалів спиртом, ефіром, водою або сумішшю спирту з ефіром.
Рідкі лікарські форми поділяють на прості й складні. Прості — це такі, які складаються з одної будь-якої лі-карської речовини; складні — з двох і більше.
З фізико-хімічного погляду складні рідкі лікарські форми відносять до дисперсних систем (dispergo – роз-дробляю, розпиляю), в яких одна речовина розподілена в другій у формі більш-менш маленьких часток.
За розміром часток дисперсної фази дисперсні системи ділять на три типи:
молекулярно-іоно-дисперсні системи з розміром частинок менш ніж 1гп(д, (мілімікрон);
колоїдні дисперсії з розміром частинок від 1 м, до 0,1 м (мікрон);
3) грубі суспензії з розміром частинок більш ніж 0,1 м. Частки в молекулярно-іоно-дисперсних системах добре дифундують, діалізують, стійкі і не розшаровуються при тривалому зберіганні; це так звані молекулярні, або справ-жні, розчини. Колоїдні дисперсії і грубі суспензії нестій-кі, при зберіганні швидко розшаровуються; часточки ди-сперсної фази не дифундують і не діалізують. При вжи-ванні треба збовтувати.
Є ще і друга класифікація дисперсних систем. В її осно-ву покладено взаємовідношення поміж диспергованою ре-човиною і розчинником. Системи, в яких є спорідненість поміж диспергованою речовиною і розчинником, назива-ють ліофільними, а системи, де такого зв'язку немає,— ліофобними. Системи, що мають зв'язок води з золями, нази-вають гідрофільними, а ті, що не мають такого зв'язку з водою, називають гідрофобними. Дисперсність (роздрібне-ність) лікарських речовин в лікарських формах має вели-ке значення. Наприклад, чим більше буде подрібнена речо-вина в рідкій формі, тим більше буде її вільна поверхня і тим вона стає активнішою при стиканні з тканинами і рідинами організму. Отже швидкість дії, сила і спрямова-ність будуть залежати не тільки від початкового стану лікар-ської речовини, але в значній мірі і від ступеню дисперс-ності її.
Речовини в рідкій формі, як правило, швидше усмокту-ються і швидше справляють резорбтивну дію, ніж ті самі речо-вини в твердій формі (в порошках, таблетках, пілюлях та ін.).
Ці ліки можуть бути введені не тільки через рот (як тверді форми), але й під шкіру внутрішньовенно, внутрішньом'язово, внутрішньокістково, в серце і навіть через дихальні шляхи. Ліки в рідкій формі легше призначати тяжкохворим, непритомним, старим і дітям.
Проте поряд з позитивними сторонами рідкі форми ма-ють і істотні недоліки. Вони менш портативні, деякі з них під впливом світла, повітря, коливань температури та ін-ших фізичних факторів можуть змінюватися, і, нарешті, розчинені речовини, вступаючи в хімічні взаємодіяння між собою, можуть розкладатися і утворювати нові сполуки, які мають небажані властивості. Рідкі форми, утворювані настоюванням та вивалюванням рослин, швидко плісня-віють і вважаються взагалі нестійкою формою.
Залежно від способу приготування, місця введення і ме-тоду дозування рідкі форми мають ще спеціальні назви, наприклад: розчини, призначувані на різні поверхні, на-зиваються полосканням, зрошуванням, примочками, очними та вушними каплями; розчини всередину — мікстурами, каплями; розчини, виписувані для промивання сечовипус-кального каналу, сечового міхура, піхви, називають сприн-цюванням; розчини, призначувані для введення в пряму кишку,— клізмами; розчини, призначувані під шкіру та внутрішньом'язово або внутрішньовенно,— ін'єкціями, або вливаннями, та ін.
Залежно від способу готування ліків рідкі форми поді-ляються на: 1) розчини (solutiones), 2) мікстури (mixturae), 3) настої (infusa), 4) відвари (decocta), 5) емульсії (emulsiones), настойки (tincturae), аерозолі (aerozolae) тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Рідкі форми ліків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок