Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Історія медицини Коломийщини

Історія медицини Коломийщини

Назва:
Історія медицини Коломийщини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,38 KB
Завантажень:
415
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Історія медицини Коломийщини


Розвиток Коломийської медицини слід віднести до середини XIX ст. і її характерна особливість - зрештою, як і всього національного на той період в Галичині - це перебування під подвійним ярмом. Спочатку 450 років під польським, а з 1772р. - під австро-угорським. Саме через це ми вперше зустрічаємо в Коломиї лікаря-українця лише в другій половині 19 століття. Це був відомий на всю Галичину доктор Володимир Кобринський, до якого декілька разів приїжджав зі Львова з хворою дружиною І.Франко, у нього лікувався В.Стефаник. Він був близьким родичем відомого громадського діяча і просвітителя на наших землях Йосафата Кобринського, який став ініціатором та основним забудівником Народного дому в м.Коломиї.
В той період широкою популярністю користувався Зеновій Левицький (1865-1943), який довгий час був головним лікарем першої в Коломиї лікарні тепер приміщення школи № 10 по вул. С.Стрільців. Згодом він доклав багато зусиль для побудови в Коломиї нової великої лікарні в 1905 році.
В 1933 році в Коломиї було 43 лікарі. З них українців було лише 6 чоловік. І це результат постійної окупації Галичини.
Перший Коломийський шпиталь, один з найдавніших цегляних будинків у м.Коломиї, збудований як районний шпиталь у 1835р., який обслуговував тоді цілий Коломийський повіт.
У листопаді 1891р. місто охопила епідемія одразу кількох інфекційних хвороб: грипу, дифтерії, скарлатини та тифу. Коломийські школи в зв'язку з цим від 12 до 18 листопада закрили. Четверта частина учнів і декілька професорів хворіли.
У 1894р. на кошти відомого єврейського мецената барона Гірша, який жив на той час в Лондоні, було побудовано в Коломиї єврейський шпиталь (сьогодні це приміщення центральної районної поліклініки). Тут працювали лише лікар-євреї.
У 1891р. з'являлися нарікання, що приміщення райшпиталю не відповідає санітарним вимогам, тісне, замале для цілого повіту. Та тільки весною 1903р. виділено кошти на будову і в травні 1905р. відбулося урочисте відкриття Коломийського великого шпиталю по вул. Р.Крушельницьких. Довголітнім директором шпиталю був хірург, галицький поляк Станіслав Каліневич, заступник - терапевт Мечислав Шайна, поляк з Помор'я.
В основному тут працювали лікарі-поляки та євреї, і лише один лікар-українець доктор-рентгенолог Дмитро Станкевич.
Після цього прийшов Петро Саєвич - весела і товариська людина, стоматолог Микола Гнатчук, доктор Володимир Білозор - працював у Коломийській гімназії, згодом в шпиталі вів приватне лікування. Належав до числа українських патріотів, зі зброєю в руках воював в Українсько-Галицькій Армії. Був заступником голови філії українського гігієнічного лікарського товариства, яке відкрило в 1932 році українську амбулаторію для бідних, безкоштовно лікував бідних хворих різної національності.
Працював у амбулаторії доктор Олександр Козакевич, доктор Андрій Кокодинський - стоматолог, доктор Володимир Ганьківський.
У період ЗУНРу в Коломиї санітарним лікарем військової округи в чині лікаря підполковника був доктор Петро Петрушевич.
Заходами лікарів українців у м.Коломиї була створена громадська амбулаторія для лікарської допомоги найбіднішим верствам селянства навколишніх сіл. Вона знаходилась навпроти драмтеатру, де колишній кінотеатр Ірчана. Віддав своє приміщення під амбулаторію як і великий город отець Олександр Русин.
За весь час існування амбулаторії з 1932 року по вересень 1939р. лікарі працювали тут безкоштовно щоденно з 9 до 13 години, крім неділі. Тут почергово працювали директор амбулаторії Олександр Козакевич (внутрішні хвороби), Володимир Білозор (дитячі), Давид Гамер (жіночі хвороби), Дмитро Станкевич (рентген), лабораторія - хімік доктор Пейсах, медсестра Марія Дем'янчук.
Щонеділі впродовж майже 8 років члени українського гігієнічного товариства виїжджали в села з лекціями. Людей збирали в читальнях товариства "Просвіта" або "Союз українок".
Після вересня 1939 року справи в медицині змінилися. Амбулаторію закрито, переважна більшість лікарів емігрувала.
У 1940 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Історія медицини Коломийщини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок