Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Закони подразнення збудливих тканин. дія постійного струму на тканини

Закони подразнення збудливих тканин. дія постійного струму на тканини

Назва:
Закони подразнення збудливих тканин. дія постійного струму на тканини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,16 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Лекція на тему:
Закони подразнення збудливих тканин. дія постійного струму на тканини


План лекції
Закони подразнення збудливих тканин.
Співвідношення фаз потенціалу дії і збудливості
Методи дослідження збудливості нервів і м’язів.
Закони дії постійного струму на тканини.
Перш ніж розглянути ці закони, необхідно пригадати, яким чином відбувається збудження, тобто, за яких умов тканина здатна відповідати на дію подразника збудженням.


Три зауваження:
1. В ряді збудливих тканин величина мембранного потенціалу за часом непостiйна - вона періодично знижується і самостійно досягає КРД, в результаті чого виникає спонтанне збудження (автоматiя). Це характерно для водіїв ритму серця, для деяких гладких м'язів, наприклад, м'язів матки.
2. Коли на тканину діє подразник (пiдпорогової сили), то він може викликати зміну КРД. Наприклад, тривала пiдпорогова деполяризацiя призводить до того, що КРД змінюється: наприклад, у вихідному станi він складає -50 мВ, а в результаті тривалої деполяризацiї він стає рівним -40 або -30 мВ. У такій ситуації викликати збудження стає тяжко. В цілому, це явище одержало назву акомодації збудливої тканини. Воно лежить в основі закону градієнту (не плутати з поняттям «акомодація ока»).
3. Для збудження тканини необхідна наявність адекватного зовнішнього подразника (виняток - тканини, що володіють автоматiєю). Такими подразниками в природних умовах можуть бути нервовий імпульс, виділення медiатора. В цілому, у фізіології говорять про два види подразників - адекватних і неадекватних. Адекватні подразники - це такі впливи, що «у малих дозах» здатні викликати збудження (тканина в процесі еволюції до них пристосована). Наприклад, квант світла для фоторецептора, нервовий імпульс для синапса. Неадекватний подразник теж здатний викликати збудження, але для цього він повинний бути використаний у великих «дозах», в результаті, чого тканина може пошкоджуватись.
Для того, щоб подразник викликав збудження, він повинний бути: 1. достатньо сильним (закон сили), 2. достатньо тривалим (закон часу), 3. достатньо швидко наростати (закон градієнту). Якщо ці умови не дотримуються, то збудження не відбувається. Розглянемо докладніше ці закони подразнення і наслідки, що з них випливають.
Закон сили. Щоб виникло збудження, подразник повинний бути достатньо сильним - граничним або вище граничного. Звичайно під терміном «поріг» розуміють мінімальну сила подразника, що здатна викликати збудження. Наприклад, щоб викликати збудження нейрона при МП = -70 мВ і КРД = -50 мВ, гранична сила повинна бути рівною -20 мВ. Цей закон розглядає також залежність амплітуди відповіді збудливої тканини від сили подразника (подразник по силі нижче граничної величини, дорівнює або вище її). Для поодиноких утворень (нейрон, аксон, нервове волокно) ця залежність характеризується законом «все або нічого». Наприклад, реєструється відповідь тканини - потенціал дії аксона. В якості параметра відповіді візьмемо його амплітуду. Нехай величина подразника складає 10 мВ, відповідь відсутня (подразник є підпороговим), далі - подразник дорівнює 30 мВ - виникає відповідь у виглядi ПД, його амплітуда дорівнює 130 мВ. Збільшимо силу подразника (до 50 мВ) - знову генерується відповідь у вигляді потенціалу дії, його амплітуда дорівнює 130 мВ. Наступний подразник по силі - 100 мВ, амплітуда ПД - 130 мВ. От приклад закону «все або нічого».
Якщо мова йде про ціле утворення, наприклад, нервовий стовбур, що містить окремі аксони, або про скелетний м'яз як сукупність окремих м'язевих волокон, то в цьому випадку кожне окреме волокно теж відповідає на подразник по типу «все або нічого», але якщо реєструється сумарна активність об'єкта (наприклад, позаклiтинно вiдведений ПД), то його амплітуда у визначеному діапазоні знаходиться в градуальнiй залежності від сили подразника: чим більша сила подразника, тим більша відповідь. Приклад: нехай є нервовий стовбур, що складається з 10 аксонiв. Пороги подразнення для них такі: 30 мВ – 1-й, 40 мВ - 2, 3, 4-й, 50 мВ - 5, 6, 7, 8-й і 60 мВ - 9 і 10-й аксони.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Закони подразнення збудливих тканин. дія постійного струму на тканини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок