Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Роль ЦНС в регуляції соматичних функцій

Роль ЦНС в регуляції соматичних функцій

Назва:
Роль ЦНС в регуляції соматичних функцій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,17 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Лекція на тему:
Роль ЦНС в регуляції соматичних функцій


План лекції
Рухові системи, загальний план їх організації.
Роль спинного мозку в регуляції рухової активності. Спінальний шок.
Стовбур мозку та його роль в регуляції рухової активності.
Фізіологія мозочка, його вплив на моторні функції.
Роль базальних ядер та кори великих півкуль у формуванні тонусу та локомоції.
Скелетнi м'язи, що є основою опорно-рухового апарату, дозволяють йому виконувати різні рухi - довільні, наприклад: друкування на машинці, малювання, і мимовільні, наприклад, дихальні рухi. Одночасно м'язи забезпечують рівновагу тіла під час ходьби, під час виконання пози «стоячи» або «сидячи», сприяють правильному виконанню довільних і мимовільних рухiв. Така діяльність скелетних м'язів називається позною (статичною).
В регуляції фазної (динамічної) і позної активності м'язів беруть участь різні структури мозку - кора, підкіркові утворення - базальнi ганглii, мозочок, стовбур мозку, спинний мозок. Кожна структура мозку виконує визначену функцію. Зокрема, якщо розглядати довільний (динамічний) рух м'яза, а точніше - здійснення цілеспрямованої дії, то можна виділити такі функції, необхідні для одержання цілеспрямованого руху: спонукання до дії (мотивація), задум дії, реалізація задуму, регуляція пози при виконанні даної дії. Для того, щоб виконати ці функції, необхідно, щоб у мозку виник план (мета дії), програма дії (тому що кожний рух можна виконати по-різному, використовуючи багаті можливості опорно-рухового апарата) і, нарешті, конкретна реалізація програми. Розподіл обов'язків між структурами мозку виглядає приблизно так: план формується в мотиваційних зонах кори і у підкіркових структурах мозку, у тому числі і у лiмбiчнiй області. Програма дії відбирається з масиву наявних або створюється нова - за участю асоціативної і рухової кори, базальних ганглiїв, мозочка і таламуса - цього загального колектора всіх потоків інформації. Конкретна ж реалізація програми здійснюється м'язами під безпосереднім контролем із боку спинного мозку і стовбурних структур.
РУХОВІ СИСТЕМИ. ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН ОРГАНІЗАЦІЇ
Кожний нейронний механізм, що бере участь в регуляції фазної і позно-м'язевої активності, за пропозицією ряду фізіологів, називається руховою системою. Тому коли говорять: «рухова система спинного мозку», то розуміють всі механізми спинного мозку, що беруть участь в процесах регуляції м'язевої активності. Аналогічно, можна говорити про рухові системи стовбура мозку, підкіркових структур, мозочка, кори великих півкуль.
В спинному мозку розташована основна структура - альфа-мотонейрон, аксони якого є єдиним каналом, що з'єднує нервову систему з скелетним м`язом. Тільки порушення альфа-мотонейрона приводить до активації відповідних м'язевих волокон. В спинному мозку існує два механізми, що активують альфа-мотонейрони. 1-й механізм - це прямий нисхідний вплив на альфа-мотонейрон, наприклад, такі впливи можуть здійснювати деякі аксони гігантських пірамідних клітин Беца, розташованих у руховій корі. Проте в мозку частіше активація альфа-мотонейрона здійснюється опосредованно, через додаткові нейрони - вставні, кількість яких в спинному мозку велика. Можна, також збудити альфа-мотонейрони за рахунок 2-го механізму активації за допомогою гама-мотонейронів. Гама-мотонейрони активують iнтрафузальнi м'язевi волокна, в результаті чого активуються нервові закінчення типу 1а і потік імпульсів йде на альфа-мотонейрони або на вставні мотонейрони, а від них до альфа-мотонейронів - це називається гама-петля. Таким чином, гама-мотонейрони виступають в ролі вставних нейронів, але з особливим варіантом збудження: за участю периферичного посередника у вигляді м'язевих веретен. В спинному мозку є також нейрони, що виконують роль пейсмекера. Вони можуть, автоматично збуджуючись, активувати безпосередньо альфа-мотонейрони без сигналів від супраспинальних рухових систем. Проте в дорослої людини і навіть у дитини цей механізм активації альфа-мотонейронiв, мабуть, цілком блокований.
«Другий поверх» керування - це стовбурові структури: вестибулярні ядра, від яких йде вестибулоспинальний шлях, червоне ядро (руброспинальний шлях), ретикулярная формація (ретикулоспинальний шлях), чотирьохгорбкове тіло (тектум, тектоспинальний шлях).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Роль ЦНС в регуляції соматичних функцій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок