Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> ВАЛЕОЛОГІЧНА ЕТНОПЕДАГОГІКА

ВАЛЕОЛОГІЧНА ЕТНОПЕДАГОГІКА

Назва:
ВАЛЕОЛОГІЧНА ЕТНОПЕДАГОГІКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,88 KB
Завантажень:
10
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ВАЛЕОЛОГІЧНА
ЕТНОПЕДАГОГІКА
Український народ з глибокої давнини поціновує здоров'я як найважливіший фе-номен буття. Багата скарбниця народної мудрості — фольклор — тому підтвердження. Глибоке розуміння необхідності турботи про своє здоров'я маємо й в образних порівняннях ("Здорова, як вода", "Здоровий, як дуб"), і в чис-ленних прислів'ях та приказках:
Найбільше багатство — здоров'я. Без здоров'я нема щастя.
Бережи одяг, доки новий, а здоров'я, доки молодий.
Гримай ноги в теплі, голову в холоді, живіт у голоді — не будеш хворіти, будеш довго жити.
Як нема сили, то й світ не милий.
У кого болять кості, той не думає Іти в гості.
Поганому животу І пироги вадять.
Здоров'я маємо — не дбаємо, а втративши, плачемо.
Побажання здоров'я є в народних піснях, колиско-вих, колядках та щедрівках.
Турбота про здорове покоління програмувалася ще в дошлюбний період, під час весілля і в подальшому зумовлювала поведінку вагітної жінки. Так, під час ве-сілля нареченим не дозволялося пити алкогольні напої та палити.
В народі засуджувалися ранні шлюби, бо організм батьків, особливо матері, ще недостатньо зміцнів для продукування нащадків. Не дозволялося укладати шлю-би між близькими родичами, бо це теж погано позна-читься на нащадках.
Вагітну жінку намагалися убезпечити від важких ро-біт, від нервових потрясінь, дбали про якісне повноцін-не харчування. Новонароджене дитя купали у літеплі (воді кімнатної температури), у воду кидали різне зілля, що мало оздоровчий вплив, примовляючи з безмежною лю-бов'ю й теплом наївні сподівання:
даю у купіль любисток, щоб люди любили;
кидаю листя дуба, щоб сини й дочки були міцні, як дубочки;
кидаю ромашку, щоб ніжними були діти;
кладу материнку і чебрець, щоб зростали в рідному краю з рідним словом, а запах материнки І чебрецю зав-жди повертав до рідних порогів.
Раціональні зерна санітарно-гігіенічних вимог містять численні правила й заборони щодо утримання помеш-кання, хатнього начиння, користування предметами осо-бистої гігієни, як-от:
необхідно закривати від пилу та комах посуд з їжею чи відро з водою;
перед тим, як саджати хліб у піч, вишкребти й почис-тити діжу від тіста, накрити її;
їсти тільки своєю ложкою;
витиратися своїм рушником;
по закінченні дня замітати хату;
не можна невмитому виходити з хати;
виливати помиї перед порогом;
викидати кістки за вікно.
В нашого народу склалися усталений досвід та прак-тика збереження навколишнього середовища і піклування про гігієну — свою власну, майбутньої матері та дитини.
Деякі заборони й певні правила поведінки, що пода-валися здебільшого як повір'я, приписи, заклинання, бу-ли примітивними. Вони відобразили ілюзорні уявлення про навколишній світ (скажімо, заборона вагітній жінці наступати на коромисло, бо в дитини на ногах будуть нариви, або лякатися — тому що в дитини на тому місці, якого з переляку торкнулася майбутня мати, буде ро-дима пляма, схожа на те, чого злякалася жінка). Однак усі вони ґрунтувалися, як правило, на бажанні запобігти шкідливим та небезпечним для здоров'я дитини впли-вам. Адже негативні емоції, що переживає жінка, шко-дять дитині.
Заборони й правила, що містили в собі звичаї та об-ряди, які з дня народження І до останніх днів регламен-тували поведінку людини І спонукали до здорового спо-собу життя, забезпечували життя в гармонії з навколиш-нім середовищем, з природою, людьми і самою собою.
Збереження здоров'я і працездатності протягом життях, завжди вважалося великим щастям. "Не смерть страш-на, а недуга, — говорили в народі, бо здоров'я не ку-пиш ні за які гроші, і берегти його треба змалку.
У науковій літературі існує багато визначень здоров'я. За І.Брехманом, здоров'я — це не відсутність хвороби, а гармонія фізичного і психічного в людині. Це — спокійні стосунки між людьми, єднання з природою і мир в душі.
Усвідомлення цінності здоров'я часто приходить то-ді, коли воно частково втрачене. Статистика вимальо-вує сумну картину. Цілком здоровими в Україні народ-жуються тільки двадцять відсотків немовлят.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: ВАЛЕОЛОГІЧНА ЕТНОПЕДАГОГІКА

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок