Головна Головна -> Реферати українською -> Медицина та здоров'я -> Структура і функції імунної системи

Структура і функції імунної системи

Назва:
Структура і функції імунної системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,63 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
План
1. Структура і функції імунної системи.
2. Поняття імунітету.
3. Значення імунітету.
Література.


Імунна система організму являє собою сукупність усіх лімфоїдних органів і скупчень лімфоїдних клітин. Для імунної системи характерні 3 особливості: вона генералізована по всьому тілу; її клітини постійно рециркулюють завдяки кровообігу по всьому організму; вона здатна виробляти специфічні антитіла, різноманітні своєю специфічністю для кожного антигену.
Імунітет - це засіб захисту організму від живих тіл і речовин, що несуть на собі ознаки генетично чужорідної інформації. Головне призначення імунітету - знищення клітин, що генетично відрізняються від клітин власного організму, незалежно від того, чи ці клітини є чужорідні, чи змінені в генетичному відношенні конкретного організму (Петров Р. В., 1987) /1/.
Розрізняють центральні (первинні) і периферичні (вторинні) органи імунітету. До центральних органів імунітету відносяться - вилочкова залоза (тимус) і сумка Фабриціуса у птахів. До периферичних - селезінка, лімфатичні вузли, мигдалик, периферична кров.
Центральною фігурою імунної системи є лімфоцит. Крім функції імунологічного нагляду, діяльність лімфоцитів пов'язана із забезпеченням морфологічної цілісності організму за рахунок морфо-генетичної активності і виконує загальнорегуляторну функцію (Бабаева А. Г., 1986) /2/.
Родоначальницею усіх клітин імунної системи є кровотворна стовбурна клітина. Вона генерує лімфоїдну стовбурну клітину, що дає початок 2 типам імунокомпетентних клітин - Т- і В-лімфоцитам.
Розвиток Т-лімфоцитів відбувається в тимусі і під впливом його гормонів - тимозину і тимопоетину відбувається дозрівання їх у крові. Т-лімфоцити (тимоцити), у свою чергу, генерують на 3 типи клітин: Т-хелпери (Тh), Т-супресори (Тs), Т-ефектори (Тe). Останнім часом виділяють ще декілька субпопуляцій Т-лімфоцитів - Т-ампліфайєри (Та), Т-диференціюючі лімфоцити (Тd), контрсупресори.
Тh є важливою складовою частиною кооперуючої системи. Розрізняють 2 типи Т-хелперів - Тh1і Тh2. Вони включають В-лімфоцити в проліферацію і диференціювання, що забезпечує накопичення відповідного клону зрілих антитілопродуцентів - плазматичних клітин, а також відіграють посилюючу роль у реакціях клітинного імунітету (Moretta et. al., 1981; Петров Р. В., 1987).
Т-еффектори - клітини, під впливом чужерідних антигенів формують клон сенсибілізованих лімфоцитів - кілерів. Вони відповідають за клітинні форми імунної відповіді (реакції ГЗТ, відторгнення трансплантанта, специфічний лізис клітин мішеней in vitro, протипухлинний і противірусний імунітет).
Т-супресори гальмують включення В-лімфоцитів у проліферацію і диференціювання, гальмують розвиток ГЗТ, формування цитотоксичних Т-лімфоцитів. Виділяють специфічні і неспецифічні Тs. Зниження їхньої функції відіграє патогенетичну роль у формуванні аутоімунних і алергічних захворювань. Підвищення функціональної активності Тs веде до розвитку імунодефіцитних станів, а також онкологічних захворювань.
Т-ампліфайери (підсилювачі) виконують роль помічників в імунологічних реакціях клітинного типу.
Т-диференціюючі лімфоцити регулюють диференціювання стовбурних клітин у мієлоїдному або лімфоїдному напрямку, а також впливають на їхню міграцію і проліферацію.
Основним маркером Т-лімфоцитів є рецептор для еритроцитів барана, що дозволяє ідентифікувати їх в тесті спонтанного Е-розеткоутворення. У нормі в периферичній крові людини - 55-60% Т-лимфоцитів. Про функціональний стан Т-лімфоцитів судять по реакції бласттрансформації лімфоцитів на вплив мітогенів (Вершигора А. Е., 1980) /3/.
Другою великою популяцією лімфоцитів у периферичній крові, яка складає 25-30%, є В-лімфоцити. В-лімфоцити у птахів розвиваються в сумці Фабриціса, у людини - під впливом невідомого чинника. Вони генерують на 3 типи клітин - що продукують антитіла IgM, IgG і IgA.
В-клітини відповідають за гуморальний імунітет. Завдяки наявності на поверхні В-лімфоцитів імуноглобулінових детермінант, рецепторів до Fe-фрагмента IgG і третьому компоненту комплементу (С3) їх можна ідентифікувати за допомогою комплементарного (ЕАС) розеткоутворення.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Структура і функції імунної системи

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок