Головна Головна -> Реферати українською -> Мікроекономіка -> Економічна сутність особливостей конкурентних відносин в сільгоспвиробництві

Економічна сутність особливостей конкурентних відносин в сільгоспвиробництві

Назва:
Економічна сутність особливостей конкурентних відносин в сільгоспвиробництві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,27 KB
Завантажень:
457
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Економічна сутність особливостей конкурентних відносин в сільгоспвиробництві
Реформування адміністративно-командної системи і перехід до ринкової економіки є однією з важливих проблем нашої країни. Науковий аналіз конкуренції закономірно виникає у зв'язку із здійсненням економічної реформи і переходом до конкурентних ринкових відносин.
В сучасній економічній літературі конкуренція визначається як економічне змагання, основу якого становить свобода вибору, що реалізується у формі намагання кожного учасника отримати для себе особисто грошовий доход [1].
Свобода вибору або економічна свобода охоплює дії всіх учасників ринкових відносин: виробників, як споживачів економічних ресурсів і продавців товарів і послуг, з одного боку, і споживачів товарів і послуг, які в умовах ринку одночасно є власниками економічних ресурсів і їх продавцями, з другого. Вона реалізується через взаємодію ринкових агентів шляхом розміщення матеріальних і людських ресурсів за власним вибором.
Як споживачі, всі учасники ринкової взаємодії вільні або незалежні у виборі будь-якої комбінації товарів і послуг, яка в межах їх грошових доходів найкращим чином задовольняє потреби. Споживач у конкурентному середовищі займає особливе положення, або в певному значенні володіє ринковим суверенітетом. Він (при свободі вибору всіх без виключення конкурентів) вирішує, що повинна виробляти економіка, а вже в рамках споживчих потреб постачальники і споживачі ресурсів можуть робити свій вибір. Таким чином, виробники в дійсності зовсім не «вільні» виробляти ті товари і послуги, які вони бажають.
Споживчі рішення про попит, зумовлюючи прибутковість чи збитковість, полегшують вільний вибір виробників при вирішенні питання «що виробляти». Він повинен узгоджуватися з вибором споживачів, з їх бажанням і перевагами для запобігання збитків або й банкрутства. Це стосується і постачальників ресурсів, попит на які є похідним від споживчого. Наприклад, попит на бухгалтерів підвищився тому, що в Україні в останні роки почали діяльність багато нових комерційних структур. Отже, споживачі демонструють свої переваги у формі попиту, а виробники і постачальники ресурсів відповідно реагують на нього, щоб забезпечити власні інтереси. Таким чином, свобода вибору в умовах конкуренції реалізується суб' єктами господарської діяльності лише при єдиному обмеженні - пріоритеті споживчого попиту.
Рушійною силою, яка становить основу і визначає свободу вибору, є стимулювання особистого інтересу. Кожна економічна одиниця намагається робити те, що найбільше вигідно їй самій. Тому виробники товарів і послуг та їх споживачі намагаються максималізувати доходи, або як варіант - мінімізувати збитки. Конкурентні відносини передбачають, що власний інтерес формує фундаментальний спосіб дій або поведінки різних економічних одиниць, коли вони реалізують свій вибір. Його мотив, як фундамент економічної свободи виробників і споживачів, що переслідують протилежні інтереси (дорожче продати, дешевше купити), спрямовує і упорядковує функціонування економіки. Це відбувається завдяки тому, що крім системи ринків і цін, діє такий потужний фактор як конкуренція, який координує і організовує ринки, виключаючи потенційний, породжений свободою вибору, хаос.
Отже, основу конкуренції становить свобода вибору, а основу останньої - намагання учасників економічного змагання задовольнити свій власний інтерес, спрямований на максималізацію прибутків і споживчих потреб. Свобода вибору максимально реалізується за умов інтенсивної конкуренції. Але в сучасній економічній практиці немає чисто конкурентних ринків, конкуренція існує поруч з монополією, перебуваючи, на думку А.Чухно, в «діалектичній єдності», зумовленій внутрішніми процесами розвитку суспільного виробництва [2]. Свобода вибору повною мірою забезпечується тоді, коли конкуренції не загрожує монополія. На ранньому етапі розвитку економічної науки поняття «свобода» і «конкуренція» ототожнювалися. Але практика довела, що це ототожнення помилкове. Ми згодні з думкою, що «свобода» потрібна для здійснення конкуренції, але однієї свободи недостатньо [3].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Економічна сутність особливостей конкурентних відносин в сільгоспвиробництві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок