Головна Головна -> Реферати українською -> Мікроекономіка -> Сутність і функції процесу управління

Сутність і функції процесу управління

Назва:
Сутність і функції процесу управління
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,71 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Сутність і функції процесу управління


Згідно з основними положеннями теорії систем будь-який об’єкт, явище чи процес (вклю-чаючи підприємство) можна розглядати як систему. Під системою розуміють сукупність взаємозв’язаних в одне ціле елементів. Елемент системи — це частина цілого, яка в процесі аналізу не підлягає поділу на складові. Отже, будь-яка система:
? по-перше, складається з двох або більшої кількості елементів;
? по-друге, кожний елемент системи має властиві лише йому якості;
? по-третє, між елементами системи існують зв’язки, за допомогою яких вони впливають один на одного;
? по-четверте, система не може існувати поза часом і простором. Система має часову сутність (її склад може бути визначений у кожний даний момент), а також свої межі та навколишнє середовище.
Перша особливість підприємства як системи полягає в тім, що підприємство — це відкрита система, яка може існувати лише за умови активної взаємодії з навколишнім середовищем (рис. .1). Воно вибирає із проміжного та загального зовнішнього середовища основні фактори виробництва і перетворюючи їх на продукцію (товари, послуги, інформацію) та відходи, передає знов у зовнішнє середовище. Умовою життєздатності системи є корисний (вигідний) обмін між «входом» і «виходом».
Інша особливість підприємства як системи: воно є штучною системою, створеною людиною заради її власних інтересів, передовсім спільної праці. Тому очевидною характеристикою будь-якого підприємства є поділ праці.
Рис. 3.1. Взаємодія підприємства із зовнішнім середовищем.
Розрізняють дві форми поділу праці: горизонтальну та вертикальну. Перша — це поділ праці через поділ трудових операцій на окремі завдання. Результатом горизонтального поділу праці є формування підрозділів підприємства, які виконують певні частини загального трансформаційного процесу. Оскільки роботу на підприємстві поділено між підрозділами та окремими виконавцями, хтось має координувати їхні дії, щоб досягти загальної мети діяльності.
Тому об’єктивно виникає потреба у відокремленні управлінської праці від виконавчої. Отже, необхідність управління зв’язана з процесами поділу праці на підприємстві.
Управління, яке (в широкому розумінні) є діяльністю, спрямованою на координацію роботи інших людей (трудових колективів), також є складною системою. Диференціація та координація управлінської праці, формування рівнів управління здійснюються за допомо-гою вертикального поділу праці.
Підприємства різняться між собою за розмірами, сферами діяльності, технологічними процесами тощо. Проте всі вони як системи мають і деякі спільні характеристики (загальні риси), з-поміж яких передовсім треба назвати функції управління — об’єктивно зумовлені загальні напрями або сфери діяльності, сукупність яких забезпечує ефективне кооперування спільної праці.
Виокремлюють кілька функцій управління. Для з’ясування природи й сутності кожної з них необхідно розглянути механізм функціонування найпростішої моделі штучної системи (рис. 3.2).
Рис. 3.2. Блок-схема функціонування найпроектної моделі штучної системи.
Структура цієї моделі містить два елементи: елемент U — керуючий; елемент Е — виконавчий.
Керуючий елемент сприймає:
? через вхідний канал імпульс із зовнішнього середовища (Y1);
? через канал зворотного зв’язку імпульси, що стосуються його власного стану (Х1) та стану структури системи (Х2).
На підставі сприйнятих імпульсів керуючий елемент починає функціонувати. Спочатку він визначає конкретне (кількісне) значення вихідного параметра Y2, тобто формулює мету діяльності системи. Потім він виробляє імпульс Х3 і надсилає його виконавчому елементу (ефектору). Цей імпульс має характер команди.
На блок-схемі показано, що ефектор сприймає також імпульси Z1 з зовнішнього середовища. Це так звані перешкоди, які заважають досягненню мети управління. Під впливом команди керуючого елемента та зовнішніх перешкод ефектор починає своє функціонування.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Сутність і функції процесу управління

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок