Головна Головна -> Реферати українською -> Мікроекономіка -> Антимонопольне законодавство Характеристика підприємницької монополії.

Антимонопольне законодавство Характеристика підприємницької монополії.

Назва:
Антимонопольне законодавство Характеристика підприємницької монополії.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,09 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ТЕМА : Антимонопольне законодавство
Характеристика підприємницької монополії.
Антимонопольне законодавство.
Ефективність антимонопольного законодавства.
Ознаки природної монополії.
1. Підприємницька монополія – існує, коли одна чи декілька фірм контрольють основну частку виробництва важливої галузі (це може бути як монопольне утворення, так і олігополістичне).
Недоліки підприємницької монополії:
неефективність розподілу ресурсів – монополісти та представники олігополій вважають можливим та вигідним обмежувати випуск продукції та назначати більш високі ціни в порівнянні із тими, які б існували б в галузі із конкуренцією.
непрогресивність – критики вважають, що підприємницька монополія не тільки не являється необхідним фактором економії, обумовленої масштабами виробництва, але і не сприяє НТП.
нерівність доходів – монополія також критикується як фактор, який сприяє нерівності доходів, через те, що через бар’єри для входження в галузь дозволяють монополісту назначати ціну, яка перевищує СВт і забезпечує відповідні економічні прибутки. Ці прибутки привласнюються акціонерами чи володільцями підприємств.
політичні небезпеки – гігантська компанія має високий ступінь впливу на уряд держави, і це відображається на законодавству та урядовій політиці, які не сприяють інтересам суспільства, а скоріше інтересам цього гіганта.
Переваги підприємницької монополії:
продукція кращої якості – вважається, що монополістична влада була досягнута за рахунок кращої якості продукції, ніж у конкурентів.
недооцінка конкуренції – хоча фірм, які виробляють даний продукт може бути декілька, ці фірми можуть зіткнутися з сильною міжгалузевою конкуренцією. Також, слід до уваги приймати іноземну конкуренцію – тобто фірми-виробники вітчизняної продукції орієнтуються на ціни фірм-аналогів-іноземців. Великі прибутки монополіста сприяють до того, що інші фірми прагнуть ввійти в галузь, і це також породжує конкуренцію.
ефект масштабу – тільки крупі фірми можуть досягти низьких витрат на одиницю продукції і тому продавати її споживачам по порівняно нижчим цінам.
НТП – крупні фірми мають і фінансові ресурси, і стимули для проведення НТП – згідно із дослідженнями Шумпетера-Геллбрейта.
2. Світова історія впровадження антимонопольного законодавства сягає кінця ХІХ століття, коли в 1890 р. був прийнятий закон Шермана. Даний закон характеризував любе об’єднання типу трест, чи іншого об’єднання на основі таємної угоди, вважалося незаконним. А люба особа, яка буде сприяти даному утворенню – буде нести кримінальну відповідальність. Пізніше дане законодавство поповнилося іншими законодавчими актами, зокрема законом Клейтона 1914 р., який посилював і доповнював закон Шермана, а саме: за законом була оголошена цінова дискримінація; заборона виключних чи “примусових” узгоджень у відповідності з якими виробники продавали б деякі товари покупцю тільки при умові, що останній придбає інші товари у того ж самого продавця, а не у його конкурентів; забороняє формування взаємопов’язаних директоратів – коли керівник однієї фірми є також членом правління конкуруючої фірми.
На сьогодні атнимонопольні закони діють майже у всіх розвинених країнах. Так, в Україні основним антимонопольним законом є Закон “Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності” від 15.03.1992 року.
Одне з основних питань, що виникає при застосуванні антимонопольного законодавства – як ідентифікувати галузі, котрі є об’єктом цього законодавства – за структурою галузі чи за поведінкою фірм галузі?
“Структуристи” вважають, що галузь, яка має монополістичну структуру, і поводить себе як монополіст.
Оцінюючи поведінку фірм на ринку, слід брати до уваги такі аспекти їхньої діяльності:
чи можуть фірми блокувати входження конкурентів на ринок;
чи зустрічають вони конкуренцію з боку імпорту (а існуюча в світі тенденція зростання транснаціональної конкуренції веде до зменшення ризику витрат для споживачів від порушень національними монополістами антимонопольного законодавства);
чи є конкуренція за цінами, чи існує змова щодо цін;
чи існує конкуренція між фірмами у сфері інноваційної діяльності та інших нецінових сферах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Антимонопольне законодавство Характеристика підприємницької монополії.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок