Головна Головна -> Реферати українською -> Мікроекономіка -> Основи економіки праці

Основи економіки праці

Назва:
Основи економіки праці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,93 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат з економіки підприємства
Основи економіки праці


1. Вступ
Для визначення можливостей участі людини в економічних процесах зазвичай використовується поняття „робоча сила” і „людський капітал”. Під робочою силою прийнято розуміти здатність людини до праці, а саме сукупність її фізичних та інтелектуальних даних, які можуть бути застосовані у виробництві. Практично робоча сила характеризується, як правило, показниками здоров’я, освіти та професіоналізму. Людський капітал розглядається як сукупність якостей, які визначають продуктивність і можуть стати джерелом прибутку для людини, сім’ї, підприємства і суспільства. Такими якостями зазвичай вважають здоров’я, природні здібності, освіту, професіоналізм, мобільність.
Узагальнюючим показником процесу становлення і розвитку людини в трудовій діяльності є трудовий потенціал суспільства. Словом потенціал зазвичай позначають засоби, запаси, джерела, які можуть бути використані, а також можливості окремих осіб, груп осіб, суспільства в конкретних обставинах.
В усьому світі визнали, що головною виробничою силою є людина. Кожен робітник, окремі групи і суспільство в цілому мають можливості і здібності здійснювати і удосконалювати трудову діяльність, суттєво підвищувати її ефективність.
2. Сутність трудового потенціалу
Термін „потенціал” був введений у науковий обіг 10-15 років тому. Трактування даного терміну означає наявність у когось (окремо взятої людини, первинного трудового колектива, суспільства в цілому) прихованих, ще не виявивших себе можливостей або здібностей у відповідних сферах життєдіяльності. Визначаючи данну економічну категорію, слід мати на увазі, що потенціал (економічний, виробничий, трудовий) становить узагальнену, збірну характеристику ресурсів, прив’язану до місця і часу.
Таким чином, компоненти трудового потенціалу повинні характеризувати:
Психофізіологічні можливості участі в суспільно корисній діяльності.
Можливості нормальних соціальних контактів.
Здібності до генерації нових ідей, методів, образів, уявлень.
Раціональність поведінки.
Наявність знань і навиків, які необхідні певних зобов’язань і видів робіт.
Пропозиція на ринку праці.
Зазначеним аспектам відповідають наступні компоненти трудового потенціалу:
здоров’я;
моральність;
вміння працювати в колективі;
активність;
організованість;
асертивність;
освіта;
професіоналізм;
ресурси робочого часу.
Показники, що характеризують ці компоненти, можуть відноситися як до окремої людини, так і до різноманітних колективів, в тому числі до персоналу підприємства і населення країни в цілому.
Можливості людини по здійсненню в процесі суспільно-корисної діялності широкого комплексу функцій (виробничих, організаційно-управлінських, суспільно-політичних та інших) визначаються такими якостями людини як:
специфічного (трудового) ресурсу і основи виробництва (якостями індивіда як частини населення);
головної виробничої сили та суб’єкта виробничих відносин (якостями індивіда як робітника, носія здібності до праці, творця матеріальних та духовних благ);
члена суспільства (в якості індивіда як особистості, що формується соціумом, члена асоціації працюючих, учасника управління державними справами).
В силу цього сукпна здібність до праці, що визначає міру можливої участі будь-якої людини у суспільно корисній діяльності, може бути охарактеризована не тільки з боку психофізіологічної придатності і професіональної підготовленості до виконання конкретних трудових функцій, але і по часу і витратам праці, а також по ступеню громадянської і духовної зрілості особистості.
Потенціал, виступаючи в єдності просторових і часових характеристик концентрує у собі одночасно три рівні зв’язків і відносин:
перший рівень, що відображає минуле, тобто такий, що становить сукупність властивостей, накопичених системою в процесі її становлення і обумовлюючих її можливості функціонування і розвитку;
другий рівень, що характеризує теперишнє з точки зору практичного застосування і використання наявних здібностей;
третій рівень, що орієнтований на розвиток: в процесі трудової діяльності робітник не лише реалізує свої здібності, але і набуває нових навичок.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Основи економіки праці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок