Головна Головна -> Реферати українською -> Мікроекономіка -> Конкуренція: позитив чи негатив?

Загрузка...

Конкуренція: позитив чи негатив?

Назва:
Конкуренція: позитив чи негатив?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,66 KB
Завантажень:
279
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Конкуренція: позитив чи негатив?


К. Макконнелл і С. Брю вважають, що конкуренція - це наявність на ринку великої кількості незалежних покупців та продавців, можливість для покупців та продавців вільно входити на ринок і виходити з нього.
Й. Шумпетер визначав конкуренцію як суперництво старого з новим, з інноваціями.
Г. Азоєв під конкуренцією розуміє суперництво у будь-якій сфері діяльності між окремими юридичними або фізичними особами (конкурентами), зацікавленими у досягненні однієї мети.
А. Юданов стверджує, що ринкова конкуренція — це боротьба фірм за обмежений обсяг платоспроможного попиту споживачів, яка ведеться ними на доступних сегментах ринку [1, с. 64-65].
В Законі України «Про захист економічної конкуренції» конкуренція визначається як «змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку»[2].
Отже, співставивши вищевказані визначення з нашою власною позицією, ми можемо сказати, що конкуренція – це об'єктивні економічні відносини у процесі динамічного суперництва (яке має примусовий, суперечливий та евристичний характер) між господарюючими суб'єктами, які мають спільні цілі.
Позитивні риси і недоліки конкуренції. Конкуренція, як і будь-яке явище, має свої позитивні риси і недоліки. Серед позитивних результатів, на наш погляд, слід виділити такі: конкуренція виступає механізмом регулювання пропорцій виробництва, рушійною силою розширення асортименту товарів, підвищення їх якості, впровадження новітньої техніки, технології, організації праці й управління, збільшення продуктивності праці, економії ресурсів з метою одержання більшого прибутку. Вона сприяє раціональному перерозподілу ресурсів, охороняє споживача від диктату виробника та встановлення необґрунтовано високих цін. Щодо впливу конкуренції на рівень цін на товари, то можна сказати, що якщо всі фірми-виробники певного товару піднімуть ціни, швидше за все це не позначиться на загальному обсязі збуту. Але якщо при цьому ціни на подібні товари знизяться, обсяги продажу неминуче зменшаться. Зрештою, конкуренція однієї галузі призводить до зниження ціни на товар.
На рівень цін підприємства, фірми впливають ціни конкурентів. Виробник повинен бути проінформованим про ціни і якість товарів своїх конкурентів. Для цього використовують різні способи: порівняння цін за допомогою прейскурантів, вивчення думки покупців про якість товарів конкурентів та рівень цін на їх товари.
Якщо встановлено, що якість товару підприємства не поступається якості товару конкурентів, слід встановлювати ціну, близьку до ціни товару конкурентів. Якщо товар підприємства за якістю кращий, ніж товари конкурентів, можна встановити вищу ціну за ціну товару конкурентів.
Недоліками конкуренції є:
1. Відволікання значних коштів на невиробничі потреби, зокрема, видатки сучасних фірм на рекламу дуже високі, що дає підстави вважати їх нераціональними, адже конкуренти також використовують рекламу і рекламні об'яви конкуруючих фірм, і таким чином нейтралізують одне одного, що призводить до збільшення ціни товару, так як ці витрати включені в її формування.
2. Конкурентна система не гарантує того, що першочергово будуть задоволені потреби тих споживачів, які є найменш захищеними в соціальному плані, а вже потім потреби більш забезпечених верств населення. В умовах конкуренції розподіл доходів відбувається автоматично, не враховуючи етичні аспекти цього питання.
3. У конкурентному середовищі не враховуються потенційно негативні наслідки рішень, які приймаються, якщо це не буде безпосередньо стосуватися діяльності даного підприємства в майбутньому [3, с. 137-138].
Отже, можна сказати, що конкуренція – це однозначно позитивне явище для економіки та країни загалом, оскільки вона є рушієм вдосконалення виробництва, покращення якості надання послуг, безумовним фактором зниження рівня монополізму та регулятором цін.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Конкуренція: позитив чи негатив?

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок