Головна Головна -> Реферати українською -> Міжнародна економіка -> Інтернаціоналізація і глобалізація світового господарства

Інтернаціоналізація і глобалізація світового господарства

Назва:
Інтернаціоналізація і глобалізація світового господарства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,94 KB
Завантажень:
415
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Інтернаціоналізація і глобалізація світового господарства
Тісно пов'язані з інтернаціоналізацією господарського життя процеси глобалізації та регіоналізації економіки. Ширшим явищем, ніж економічна глобалізація, е загальна глобалізація, яка поступово поширюється не лише на базисні елементи окремих національних країн (техніко-економічні, організаційно-економічні, відносини економічної власності та базисні елементи господарського механізму), а й на всю систему надбудовних відносин, а отже, охоплює всю систему суспільних відносин. Матеріальною основою їх глобалізації є інтенсивний процес інтернаціоналізації продуктивних сил.
Крім базисних, до системи суспільних відносин належать такі підсистеми надбудовних відносин, як соціальні, політичні, правові, культурні, ідеологічні та ін. В. Ленін теж вважав, що у процесі інтернаціоналізації господарського життя інтернаціоналізується право, культура та ін.
Отже, за генетичним підходом вихідним етапом сучасної глобалізації був і залишається процес інтернаціоналізації всіх складових суспільно-економічної формації, який еволюціонує від менш розвинутих економічних та інших суспільних форм до розвинутіших.
На тісний взаємозв'язок між інтернаціоналізацією та глобалізацією вказують більшість українських та російських економістів, проте чітко ці категорії не розмежовують. Так, російський економіст А. Єльянов зазначає, що "глобалізація означає глибоку трансформацію капіталістичної системи і черговий етап у світовому інтеграційному розвитку"1. У колективній праці російських вчених за редакцією В. Колесова зазначено, що глобалізація — це нова стадія інтернаціоналізації господарського життя з врахуванням не лише досягнень гранично можливих масштабів останнього, а й якісно нових її характеристик2.
Зустрічаються й інші трактування сутності цієї категорії. Наприклад, А. Бєлова вважає, що глобалізація — це процес, що сприяє цивілізації людства, і тому повинен вивчатись в історичній перспективі3. В російських економічних словниках та енциклопедіях це визначення глобалізації відсутнє.
Розпливчасті тлумачення глобалізації зустрічаються в працях західних економістів. Так, В. Андерсон розглядає глобалізацію як "систему систем, що прискорено змінюється і приділяє також велике значення політичним, культурним та біологічним змінам"4. Конкретніше він характеризує глобалізацію як "потік сил, що конвертуються і створюють істинно єдиний світ"5. Початком глобалізації цей автор називає період виходу предків людини з Африки. Поряд з поняттям "глобалізація" в науковій літературі зустрічається термін "глобалістика". Англійський вчений У. Бек ототожнює термін "глобалізм" з неоліберальною версією глобалізації6.
Українські економісти дещо інакше трактують сутність глобалізації. Так, Є. Савельєв характеризує глобалізацію як категорію, "яка відображає процес обміну товарами, послугами, капіталом та робочою силою, що виходить за межі державних кордонів і з 60-х років XX ст. набуває форм постійного і неухильно зростаючого міжнародного переплетіння національних економік"1 (йдеться не про глобалізацію в цілому, а про економічну глобалізацію).
У наведених визначеннях відсутня чітка класифікація нового етапу або нової стадії (зокрема, в роботах російських учених, які правильно зазначають, що глобалізація є наступним етапом розвитку процесу інтернаціоналізації). Такий методологічний підхід не передбачає конструктивну категоріальну визначеність категорії "глобалізація". В окремих дефініціях робиться спроба дати визначення глобалізації, але вона порівнюється лише з однією із своїх складових на попередньому етапі розвитку, тобто з інтернаціоналізацією господарського життя.
В. Андерсон намагається охарактеризувати глобалізацію з точки зору системного підходу, але у першому визначенні практично не фіксує жодних сутнісних ознак категорії (зводить глобалізацію "до системи систем, що прискорено змінюється..."). Далі названо лише політичні, культурні та біологічні зміни, що надто звужує сферу глобалізації. Подібні недоліки притаманні його визначенню, де йдеться про "потік сил, що конвертуються і створюють істинно єдиний світ".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Інтернаціоналізація і глобалізація світового господарства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок