Головна Головна -> Реферати українською -> Гроші і кредит -> Грошова система: поняття та основні елементи

Грошова система: поняття та основні елементи

Назва:
Грошова система: поняття та основні елементи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,92 KB
Завантажень:
301
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Грошова система: поняття та основні елементи


Грошова система — це встановлена державою форма організації грошового обігу в країні. Грошова система формується історично і закріплюється законами держави.
Вирізняють такі загальні елементи грошової системи:*
назва грошової одиниці та її частин;*
види державних грошових знаків, які мають законну платіжну силу;*
масштаб цін;*
валютний курс;*
порядок готівкової й безготівкової емісії та обігу грошових знаків;*
регламентація безготівкового грошового обігу;*
правила ввезення та вивезення національної валюти, організація міжнародних розрахунків;*
державний орган, який здійснює грошово-кредитне і валютне регулювання.
Назва грошової одиниці та її частин виникає історично. Держава закріплює (змінює) цю назву законодавчими актами.
Види державних грошових знаків, які мають законну платіжну силу, також визначаються спеціальними законами держави або актами уряду. Грошові знаки, що випускаються державою, обов'язкові до приймання для погашення боргу на території цієї країни. Розрізняють такі види грошових знаків: банківські білети, казначейські білети, розмінна монета. Різноманітність грошових знаків зумовлюється порядком випуску в обіг та вилучення з обігу.
Банківські білети є нині основним видом грошових знаків. Вони випускаються в обіг центральним емісійним банком країни. Здійснюючи кредитну емісію, центральний банк збільшує грошову масу у вигляді приросту залишків на рахунках у комерційних банках. Надалі ці кошти можуть бути трансформовані у готівку. Погашення кредиту зумовлює приплив грошових знаків з обігу. Отже, банківські білети як кредитні гроші можуть виконувати роль повноцінних грошей, якщо гарантується повернення кредиту.
Казначейські білети потрапляють в обіг при бюджетній емісії, яку здійснюють спеціальні органи міністерства фінансів.
Розмінну монету випускають для зручності обслуговування роздрібного обігу, коли необхідно виконувати розрахунки у дрібних частинах грошової одиниці.
Масштаб цін — це засіб вираження вартості у грошових одиницях, що базується на фіксованій державою ваговій кількості металу в грошовій одиниці. Масштаб цін складається під впливом попиту та пропозиції.
Валютний курс — це співвідношення грошових одиниць різних країн, яке визначається їх купівельною спроможністю.
Порядок готівкової й безготівкової емісії та обігу грошових знаків встановлюється державою і регулюється внутрішнім законодавством країни.
Типи грошових систем
Тип грошової системи залежить від форми організації грошового обігу в країні. Первісний тип грошового обігу пов'язаний з використанням металевих грошей.
Перші монети з'явилися в Китаї та в стародавній Лідійській державі у VII ст. до н. е., перші паперові гроші існували в Китаї у VIII ст. до н. е. У 1500 р. уряд Китаю змушений був зупинити випуск паперових грошей через труднощі, пов'язані з їх надлишком та інфляцією.
Типи грошових систем за різних часів наведено на рис. 3.
Грошова система
Біметалізм | Монометалізм
Паралельна валюта | Подвійна валюта | "Кульгаюча" валюта | Мідь | Срібло | Золото
Рис. 3. Типи грошових систем
У XVI—XVIII ст. існувала система біметалізму, тобто в обігу одночасно перебували монети із золота й срібла. Біметалізм мав три різновиди:*
система паралельних валют (співвідношення між монетами встановлювалося стихійно);*
система подвійної валюти (співвідношення між монетами встановлювалося державою);*
система "кульгаючої" валюти (срібні монети були знаком золота). Між сріблом і золотом встановлювалося певне співвідношення.
З часом ціни, зокрема й на ці монети, змінювалися і встановлене співвідношення втрачало силу, що зумовлювало зникнення з обігу одного з видів грошей. На основі цього було виведено закон: "погані" гроші витісняють з обігу "добрі". При біметалізмі "поганими" вважалися гроші, вартість яких на ринку цінних металів була нижчою за їх офіційну грошову вартість, а "добрими" були гроші, які коштували дорожче за офіційну ціну. Витіснення "добрих" грошей "поганими" зумовило перехід від біметалізму до монометалізму — грошової системи, у якій роль грошей виконує один метал.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Грошова система: поняття та основні елементи

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок