Головна Головна -> Реферати українською -> Гроші і кредит -> Типи та види інфляції

Типи та види інфляції

Назва:
Типи та види інфляції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,40 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Типи та види інфляції


У літературі зустрічаються десятки різних формулювань видів та типів інфляції. При цьому різні автори не завжди до-тримуються певних критеріїв для визначення того чи іншого ви-ду. Тому поряд можуть вживатися такі поняття інфляції, як інфляція цін, імпортована інфляція, інфляція попиту, інфляція податкова, інфляція витрат тощо.
Найбільш коректною є класифікація видів інфляції за трьома критеріями: темпами знецінення грошей, чин-никами інфляції, формами прояву.
За темпами знецінення грошей звичайно виділяють три види інфляції:—
повзучу, що характеризується прискореним зростанням маси грошей в обороті без помітного підвищення чи з незначним зростанням цін — до 5% на рік;—
помірну, відкриту, яка проявляється у прискоренні знецінення грошей у формі зростання цін, що коливається в межах 5—20% на рік. Така інфляція стає відчутною для економічних суб'єктів, і вони починають вживати адаптаційні заходи. Найбільше це вдається підприємствам монополізованих секторів економіки, особливо «природним монополістам». Зайняті тут підприємці починають прискорено підвищувати ціни на свої товари у відповідь на зростання попиту, їх покупці починають нести додаткові витрати, а тому підвищують ціни на свої товари. Поступово інфляція поширюється на всі сектори економіки, порушуючи рівновагу всього ринку;—
галопуюча інфляція, коли зростання цін 20—50%, а інколи 100% на рік. Для цього виду інфляції характерне стрибкоподібне, вкрай нерівномірне зростання цін, яке важко передбачити і яке не піддається регулюванню. Від такої інфляції важко захиститися, і вплив її на економіку різко негативний;—
гіперінфляція, що характеризується надзвичайно високими темпами зростання цін — більш як 100% на рік. На цій стадії гроші починають втрачати свої функції, купюри низьких номіналів та розмінна монета зникають з обігу, падає роль грошей в економіці, поширюється бартер. Порушується кредитний механізм, посилюються стихійні процеси в економіці тощо.
За чинниками, що спричинюють інфляційний процес, можна виділити багато видів інфляції. Проте на практиці всі ці чинники часто діють одночасно, накладаючись один на одного. Тому чітко вичленити такі види інфляції практично неможливо, і в літерату-рі за цим критерієм заведено виділяти лише два види інфляції:—
інфляцію витрат (пропозиції);—
інфляцію попиту.
Ці два види інфляції, по суті, виділені залежно від того, з яко-го боку здійснюється тиск на ціни — з боку пропозиції чи з боку попиту. Такий тиск на ціни з кожного боку може провокуватись багатьма чинниками, а відтак інфляція витрат і інфляція попиту є багатоскладовими її видами. Проте для розуміння суті інфляції та розроблення ефективної антиінфляційної політики такої узагаль-неної класифікації видів інфляції достатньо.
Інфляція витрат (пропозиції) спричинюється тиском на ціни з боку зрос-тання виробничих витрат. Це передусім зростання заробітної плати, витрат на енергетичні й (сировинні ресурси, а також падін-ня продуктивності праці, посилення монополізації виробництва і ринку, зростання в структурі виробництва галузей з уповільне-ними темпами підвищення продуктивності праці (наприклад, по-слуг), з високою часткою витрат на заробітну плату та низькою питомою вагою виробництва предметів споживання тощо. В усіх цих випадках, щоб зберегти обсяги виробництва і пропозиції на попередньому рівні, необхідно збільшувати грошові виплати, що призведе до зростання попиту, І отже і цін. Якщо грошові випла-ти не збільшувати, то вказані чинники призведуть до скорочення виробництва і пропозиції, що гри попередньому попиті теж під-штовхуватиме ціни вверх. Тут теж виникне «зайвий» попит, що провокуватиме зростання цін.
В умовах України в період гіперінфляції 1992—1994 рр. най-більш відчутними витратними чинниками тиску на ціни були:—
зростання цін на енергоносії, насамперед імпортні. У четвертому кварталі 1994 р. ціни на природний газ були вищими від цін четвертого кварталу 1992 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Типи та види інфляції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок