Головна Головна -> Реферати українською -> Гроші і кредит -> Механізм зміни грошової маси та грошово-кредитний мультиплікатор

Механізм зміни грошової маси та грошово-кредитний мультиплікатор

Назва:
Механізм зміни грошової маси та грошово-кредитний мультиплікатор
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,40 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Механізм зміни грошової маси та грошово-кредитний мультиплікатор


Оскільки зміна маси грошей в обороті відчутно впливає на ос-новні економічні процеси ва-жливо усвідомити сам механізм такої зміни - збільшення чи зменшення маси грошей в обороті.
Змінювати масу грошей в Україні може тільки бан-ківська система. Збільшення чи зменшення її досягається емісій-ною діяльністю центрального та комерційних банків. На суму го-тівкової та безготівкової емісії збільшується відповідно готівковий та безготівковий компоненти грошової маси і загальний її обсяг. При цьому центральний банк емітує готівкові та безготівкові гро-ші, а комерційні банки — тільки безготівкові.
Емісія готівки є монопольним правом НБУ, хоч випускати готівку в оборот можуть і НБУ, і комерційні банки. Але якщо комерційний банк не покриває випуску готівки надходженнями її у свої каси від клієнтів, то покрити дефіцит він може не емісією, а купівлею готівки у центрального банку.
Випуск готівки НБУ здійснюється через про-даж її комерційним банкам. Значна частина цього випуску здійснює-ться за рахунок купівлі НБУ готівки у комерційних банків. Якщо цих надходжень від купівлі не достатньо, то НБУ вимушений здійснювати  емісію. На суму готівкової емісії зросте обсяг грошової бази і значною мірою показники грошової маси в усіх її агрегатах.
Комерційні банки, як вже зазначалося, беруть участь у ство-ренні тільки безготівкових грошей, а тому впливають безпосере-дньо на безготівковий компонент грошової маси, а через нього на весь обсяг маси грошей в обороті. Механізм створення грошей комерційними банками  полягає у грошово-кредитній мультиплікації їх вільних резервів та депозитних вкладів.
Грошово-кредитний мультиплікатор — це процес створен-ня нових банківських безготівкових грошей при кре-дитуванні клієнтури на основі вільних ре-зервів, що надійшли в банк ззовні.
Коротко розглянемо призначення та порядок формування вільних резервів банків.
Вільний резерв — це сукупність грошових коштів комерцій-ного банку, які в даний момент є в розпорядженні банку і мо-жуть бути використані ним для активних операцій.
Крім вільного, існує загальний банківський резерв, що являє собою всю суму грошових коштів, які є в даний момент у розпо-рядженні банку і не використані для активних операцій. Частину загального резерву банки повинні зберігати в грошовій формі і не використовувати для поточних потреб. Ця частина називається обов'язковим резервом. Обсяг його визначається на підставі норм обов'язкового резервування, які встановлюються НБУ. Різниця між загальним і обов'язковим резервами становить вільний резерв банку.
У результаті мультиплікації додаткова маса грошей, що на-дійшла в банківську систему, істотно зростає завдяки приросту депозитів у тих комерційних банках, через які пройшла мульти-плікаційна «хвиля». Висота і довжина цієї «хвилі» залежить від обсягу додатково введених у систему резервів та норми обов'яз-кового резервування.
В цілому система банків створює депозитних грошей значно більше, ніж до неї надійшло ззовні.
Рівень грошово-кредитної мультиплікації (коефіцієнт мультиплікатора m) залежить від норми обов'язкового резервування (r), і визначається за формулою
т = 1/r 
унаслідок грошово-кредитного мультиплікатора відбувається приріст грошової маси M
де R— початковий приріст резервів, що спричинив процес мультиплікації. 
Проте фактичний коефіцієнт мультиплікації може істотно відхилятися від розрахункового, бо на процес мультиплікації можуть впливати й інші чинники. Наприклад, використання клієнтами банків позиченних коштів для готівкових платежів, зниження попиту на позички та зростання позичкового процента перериває процес мультиплікації і знижує його рівень. Водночас чимало чинників прискорює процес мультиплі-кації.
З огляду на дію названих чинників фактичний рівень мульти-плікатора, що склався на певний час (mm), доцільно визначати як співвідношення загальної маси грошей в обороті (грошова про-позиція) до суми грошової бази за формулою:
де М0 — маса готівки в обороті поза банками;
Д — маса грошей в депозитах комерційних банків;
R — сума резервів комерційних банків (гроші на коррахунках та в касах банків).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Механізм зміни грошової маси та грошово-кредитний мультиплікатор

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок