Головна Головна -> Реферати українською -> Гроші і кредит -> Вартість грошей

Вартість грошей

Назва:
Вартість грошей
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,35 KB
Завантажень:
229
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вартість грошей


Однією із найскадніших проблем теорії грошей є проблема їх вартості
Сучасна світова економічна думка розрізняє два аспекти в пи-танні про вартість грошей: вартість грошей як грошей і вартість грошей як капіталу.
Гроші як капітал набувають свою вартість на грошовому рин-ку під впливом попиту і пропозиції, і виступає вона у формі про-цента.
Вартість грошей як грошей формується безпосередньо у сфері їх обігу, де гроші обмінюються на реальні блага, а вартість їх на-буває форми купівельної спроможності. Проте механізм форму-вання цієї вартості грошей істотно розрізняється при функціону-ванні повноцінних і неповноцінних грошей.
Як зазначалось у темі 1.2, мінова вартість повноцінних гро-шей, з якою вони беруть участь в обігу, під впливом цілого ряду об'єктивних чинників набуває відносної самостійності і певний час може відхилятися від реальної їх вартості. При цьому мінова вартість є більш інертною порівняно з реальною. Тому ціни на товарних ринках і купівельна спроможність таких грошей певний час залишалися незмінними після зміни вартості золота як това-ру, що мало позитивний вплив на розвиток ринкових відносин.
Разом з тим мінова вартість золотих грошей, що перебували в обігу, не могла повністю відірватися від реальної вартості золота як товару. Цьому заважала дія закону вартості у сфері виробниц-тва й обміну золота. Якщо мінова вартість (купівельна спромож-ність) монети знижувалася порівняно з реальною, то зменшува-лась рентабельність виробництва золота, підприємства з гіршими умовами видобутку закривалися, і реальна вартість золота зни-жувалася до рівня мінової.
Якщо ж реальна вартість повноцінних грошей зменшувалася порівняно з міновою, то в кінцевому підсумку підривалася довіра до таких грошей та їх емітента, наставав розлад грошового обігу і системи цін. Держава змушена була або перекарбовувати монету, щоб підвищити її реальну вартість до мінової, або взагалі відмо-витися від золотомонетного обігу.
Можливість роздвоєння вартості повноцінних грошей здавна була помічена людьми і широко використовувалася у власних ін-тересах тими, хто карбував монети. На цій можливості базувалося звичайне фальшування монет, їх обрізування приватними особами, відоме ще із стародавніх часів. Проте й держави нерідко викорис-товували таку можливість для погіршення якості грошей з метою поліпшення становища своєї казни чи в інтересах певних соціаль-них груп.
Як же формується вартість неповноцінних грошей, що не ма-ють внутрішньої субстанціональної вартості? її формування і функціонування відбувається під впливом тих самих факторів, які в умовах золотомонетного стандарту спричинювали відхи-лення номінальної вартості золотих грошей від реальної. У міру заміщення в обігу золота його знаками відхилення номінальної вартості золотих грошей від їх реальної вартості посилювалось і навіть розмінні на золото гроші все більше виступали в їх номі-нальній, а не реальній вартості. З припиненням розміну банкнот на золото гроші залишилися в обігу тільки у своїй номінальній вартості. По суті, вона стала величиною, яка ви-значається тим середовищем, у якому гроші функціонують, а не втіленою в грошовому товарі суспільною працею. Маса грошових знаків, що вступає у сферу обміну в кожному наступному циклі відтворення, — величина не випадкова. Вона зумовлена насамперед сукупною міновою вартістю товарів, які реалізовані в попередньому циклі і вийшли у сферу споживання. Це виявляєть-ся в тому, що кожний власник грошей, вступаючи з ними в чер-говий цикл обміну, розглядає їх як конкретну реальну вартість і готовий платити за потрібний товар не будь-яку їх суму, а лише ту, яка забезпечить йому привласнення еквівалентної вартості.
Якщо в черговому циклі обміну товарів виявиться менше, ніж було в попередньому, або в обігу перебуватиме зайва маса грошо-вих знаків при тій самій масі товарів, то між грошовою і товарною масами складеться нове співвідношення, в якому попит перевищу-ватиме пропозицію. Покупці будуть готові платити, а продавці вимагатимуть більшу суму грошей, ніж у попередньому циклі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Вартість грошей

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок