Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Особливості функціонування та переосмислення євангельського сюжетно-образного матеріалу

Особливості функціонування та переосмислення євангельського сюжетно-образного матеріалу

Назва:
Особливості функціонування та переосмислення євангельського сюжетно-образного матеріалу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,13 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК82.0
О.М.Томоруг
Особливості функціонування та переосмислення євангельського сюжетно-образного матеріалу
У статті розглядаються домінантні аспекти трансформації євангельських сюжетів та образів та особливості їх функціонування у сучасному літературному контексті. Досліджуються найбільш значимі сучасні літературні трактовки відомих євангельських колізій.
Ключові слова: літературний образ, традиція, інтерпретація
Євангельська картина світу є однією з найвеличніших та найтрагіч- ніших художніх моделей, які коли-небудь створювались цивілізацією. Літературні трактовки євангельських «історій» своєрідно «перевіряють» істинність новозавітних переказів. В цьому полягає загальнокультурна цінність та значимість, що передбачає наукове та суб'єктивне емоційно-психо- логічне сприйняття, осмислення та розуміння.
Герої та сюжети Нового Завіту, їх проблематика і трансформаційні колізії все частіше домінують у сучасному літературному просторі. Багатопланова універсальність євангельського сюжетно-образного матеріалу стає підґрунтям виникнення нових літературних версій новозавітних подій, що дають змогу кожного разу переосмислювати значущість біблійною спадку. Багатозначність семантики традиційних структур слугує матеріалом для дослідження багатьох сучасних літературознавців, філософів та культурологів.
Характеризуючи особливості функціонування традиційною сюжетно- образного матеріалу, А.Нямцу підкреслює: «смислова ємкість та багатозначність традиційних сюжетів, образів та мотивів дозволяє їм вступати у процесі творчої літературної обробки у різноманітні структурно-змістові зв'язки, в результаті чого у новому варіанті формуються оригінальні семантичні домінанти, здійснюється трансформація канонічних поведінкових комплексів, руйнуються встановлені стереотипи сприйняття» [2, с.52].
Дослідженню функціонування традиційного матеріалу присвячені праці А.Є.Нямцу, В.І.Антофійчука, О.М.Веселовського, Д.В.Затонського та ін., які є теоретичною та практичною базою для подальшого аналізу сучасного євангельського сюжетно-образного матеріалу.
Виявлення диференційних відмінностей сприйняття євангельських структур у сучасному літературному контексті є метою даної статті.
Євангельський матеріал пройшов багатоетапний процес переосмислення історичних реалій, щоб у наш час досягти предметно-побутової та морально-психологічної конкретизації. Сучасні літературні інтерпретації новозавітних подій демонструють прагнення до психологічної та побутової конкретизації. Це пояснюється тим, що «євангельські персонажі є своєрідними художньо-етичними концентратами домінантних аспектів людської психології» [3, с.307], «вічними» образами, які переходять з епохи в епоху, з культури в культуру, збагачуються та оновлюються, набуваючи нового мо- рально-етичного звучання.
В художніх текстах про євангельські події релігійно-історична особистість, яка наділена сакральною реалістичністю, стає героєм і починає відповідати законам художньої розповіді. Ісус Христос та Іуда, Понтій Пілат і Марія Мащалина, не покидаючи стислу фабулу канону, набувають або розгорнутої біографії романного типу, або розширений простір рідного епізоду, який захоплює нові позиції у структурі сюжету. Ці образи стають окремими втіленнями тих чи інших якостей та формують певні поведінкові моделі, які зазнають трансформації через активне функціонування в різних національних літературах. Частотність функціонування того чи іншого сюжету чи образу залежить від духовних запитів сьогодення, прагнень зрозуміти невирішене через призму «вічного» минулого. А щодо активності використання традиційного матеріалу, то це «пов'язується із загальновідомими даними культурних «формул», багатогранністю їх характеристик, позачасовими координатами традиційних структур, переключенням уваги із плану подій на дослідження світоглядних і моральних мотивувань канонічних ситуацій» [5, с.42]. Євангельський сюжет чи образ, трансформуючись у літературному творі, отримує нове звучання, притаманне тій національно-історичній дійсності.
Одним із найпоширеніших літературних архетипів є образ Іуди Іска- ріота (Генрік Панас «Євангеліє від Іуди», Скот Макбейн «Срібняки Іуди», Юрій Пульвер «Євангеліє від Іуди» і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особливості функціонування та переосмислення євангельського сюжетно-образного матеріалу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок