Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис дієслів

Правопис дієслів

Назва:
Правопис дієслів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,89 KB
Завантажень:
268
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Правопис дієслів


1. Дієслова з часткою не завжди пишуться окремо: не х>чу, не б\-ду, не прац$ю, не зн<ю і под.
Виняток становлять дієслова, які без не не вживаються: нев>ли-ти, н+хтувати, незч\тися, нен<видіти, нест#митися.
2. Дієслова першої дієвідміни (теперішнього або майбутнього часу доконаного виду) мають тематичний голосний е і такі особові закінчення: -у (-ю), -еш (-єш), -е (-є), -емо (-ємо), -ете (-єте), -уть (-ють). Напр.: пиш-у, пиш-еш, пиш-е; пиш-емо, пиш-ете, пиш-уть.
3. Дієслова другої дієвідміни теперішнього або майбутнього часу доконаного виду мають тематичний голосний и і такі особові закінчення: -у (-ю), -иш (-їш), -ить (-їть), -имо (-їмо), -ите (-їте), -ать (-ять). Напр.: нош-\, н>с-иш, н>с-ить; н>с-имо, н>с-ите, н>с-ять.
4. Від дієслова бути утворюється тільки форма є, що заступає усі інші форми і вживається рідко. Іноді використовуються архаїчні фор-ми: для другої особи однини -єси, для третьої особи множини -суть.
5. Майбутній час дієслів недоконаного виду має такі форми:
а) Особові форми допоміжного дієслова бути + інфінітив: б\ду чит<ти, б\деш працюв<ти тощо (складена форма).
б) Інфінітив + скорочені особові форми колишнього дієслова #ти (им\…) — -му, -меш, -ме, -мемо (рідко -мем), -мете, -муть, що стали дієслівними закінченнями і злилися з інфінітивом: пект_му, чит<тиме, чит<тимем та ін. (складна форма).
6. Майбутній час дієслів доконаного виду має форми:
а) Префікс + дієслово в теперішньому часі: прочит<ю, скаж\, напиш\ (проста форма).
б) Деякі безпрефіксні дієслова доконаного виду з закінченням теперішнього часу із значенням одноразової дії: гр_мну, л#жу, пущ\, ст\кну.
7. Дієслова минулого часу особових закінчень не мають. Натомість у чоловічому роді вони мають нульове закінчення і суфікс –в, у жіночому роді закінчуються на -ла, у середньому — на -ло і в множині всіх родів — на -ли: пис<в, пис<ла, пис<ло, пис<ли.
Давноминулий час дієслова складається з форм минулого часу цього дієслова та відповідних форм минулого часу допоміжного дієслова бути: нос_в був, ход_ла бул<, ход_ли бул_.
8. Дієслова наказового способу мають такі форми:
2-ї особи однини із закінченням на -и або мають нульове закінчення: нос_, бер_, говор_; стань, дай, грай, маж;
1-ї особи множини із закінченням -ім (о), -мо: ход%мо, роб%мо, нос%мо, каж%мо;
2-ї особи множини із закінченням -іть, -те: пиш%ть, жив%ть, ід%ть, роб%ть; гр<йте, д<йте, куп\йте;
3-ї особи однини і множини, так звані описові форми наказового способу, які утворюються за допомогою часток хай, нехай, що додаються до особового дієслова: хай скаже, нехай напише, нехай працює і под.
9. Дієслова умовного способу утворюються за допомогою формотворчих часток б і би й дієслова минулого часу, причому частки б і би пишуться з дієсловом окремо: хот%в би, сказ<в би, напис<в би та ін.
10. Неозначена форма дієслова закінчується на -ти: пис<ти, відповід<ти, працюв<ти, ход_ти, чит<ти.
В усному мовленні і в художній літературі можуть вживатися скорочені форми інфінітива на -ть: брать, каз<ть, чит<ть, відпові-д<ть тощо.
Вправа 1. Перепишіть речення. Замість крапок вставте, де потрібно, м’який знак. Поясніть правопис дієслів.
1. Не журис…, коли недоля в край чужий тебе закине (Леся Укра-їнка). 2. Ах, скільки струн в душі дзвенит…! (О. Олесь). 3. На розпутті кобзар сидит… та на кобзі грає (Т. Шевченко). 4. Ти знаєш…, що ти — людина. Ти знаєш…про це чи ні? (В. Симоненко). 5. Смі-ют…ся, плачут…солов’ї і б’ют… піснями в груди (О. Олесь).6. Глян…, моя рибонько, — срібною хвилею стелит…ся полем туман (М. Старицький). 7. Тоді, як, господи, святая на землю правда прилетит… хоч на годиночку спочит…, незрячі прозрят…, а кривиє, мов сарна з гаю, помайнут… (Т. Шевченко).
Вправа 2. Перекладіть словосполучення українською мовою, поставте дієслова у формі минулого часу чоловічого та жіночого родів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Правопис дієслів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок