Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас)

Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас)

Назва:
Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,52 KB
Завантажень:
453
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас)


Серед пріоритетних методичних засобів формування мовленнєвих і комунікативних умінь на уроках української мови чільне місце належить ситуативним завданням, які повністю відповідають меті і змісту сучасної мовної освіти та комунікативно-діяльнісному підходу до навчання. В основу вивчення мови за цим підходом кладеться «принцип формування комунікативної спроможності в спілкуванні, отже, спілкування виступає метою, змістом і засобом навчання» [10; 143]. Останнім часом з’явилася значна кількість публікацій, присвячених окремим аспектам використання ситуативних завдань (дидактична сутність, методика використання — Шевцова Л., Шелехова Г.; ситуативні завдання як засіб формування умінь і навичок діалогічного мовлення — Глазова О., місце ситуативних завдань у системі вправ — Донченко Т., психологічні особливості мовленнєвих ситуацій — Крутій К. та ін.) [1; 3; 7; 8; 9]. Усе це засвідчує актуальність подальшої розробки методики використання ситуативних завдань на уроках української мови, надання їх застосуванню системного характеру.
Мета пропонованої наукової розвідки полягає в окресленні наукових засад побудови системи ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення для 5-го класу за чинними підручниками [6] та створенні такої системи .
Питання про мовленнєві ситуації, ситуативні завдання має солідну історію як у лінгвістиці, так і в методиці (лінгводидактиці). Але тлумачиться воно по-різному. Суперечливість підходів до ситуації криється, на думку вчених, у самій природі мовленнєвої комунікації [3; 80].
Під ситуацією маються на увазі обставини та умови комунікації, ставлення того, хто говорить, до того, хто слухає, загальна спрямованість висловлювання. Ситуація, в якій той, хто говорить, входить у мовлення за власною потребою, бажанням називається природною мовленнєвою ситуацією. Якщо ж дитина входить у мовлення з волі педагога, — ситуація більш умовна або навчальна, стимульована.
Отже, під мовленнєвою ситуацією більшість методистів розуміють таку динамічну систему взаємовідносин учнів, яка завдяки її відображенню в свідомості викликає потребу особистості в цілеспрямованій мовленнєвій діяльності і підтримує цю діяльність [4, 34].
Ситуативність як принцип навчання у загальних рисах означає, що все вивчення мови відбувається на основі і за допомогою ситуації (мовленнєвої ситуації).
До зазначеного вище слід додати, що «ситуації можуть визначатися такими провідними чинниками: соціальним статусом особи, її роллю як суб’єкта спілкування; діяльністю, яку особа виконує, та моральними критеріями. У навчанні спілкування необхідно
використовувати всі можливі види діяльності учнів і розвивати їхнє мовлення у зв’язку з ними[10; 120].
Принцип ситуативності реалізується у зв’язку з виконанням ситуативних вправ — таких мовленнєвих завдань, виконання яких залежить від характеру уявної (або умовної) мовленнєвої ситуації. Основною ознакою ситуативної вправи є наявність мовленнєвого стимулу, що викликає мовленнєву реакцію учня визначає вибір тієї чи іншої мовної одиниці.
Основним шляхом формування цих узагальнених (комунікативних) умінь є створення мовленнєвих ситуацій:
1) зорієнтованих на етап формування авторського задуму: а) які стимулюють бажання висловитись; б) викликають зриме уявлення про адресата мовлення;
2) ситуацій, що вводять учнів у саму лабораторію породження думки: а) що стимулюють процес творення монологу за наслідуванням; б) потребують конструктивної діяльності з елементами творчості; в) програмують побудову власних творчих вільних висловлювань (колективних, групових, індивідуальних).
Отже, під ситуативним завданням ми будемо мати на увазі такі завдання з розвитку мовлення, які чітко окреслюють ситуацію спілкування, називають усі складові її частини: тему, мету, адресата мовлення, мовця, обставини спілкування тощо.
Пропоновані завдання утворюють систему, яка входить до загальної системи розвитку мовлення п’ятикласників, закладеної в чинному підручнику.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Система ситуативних завдань до уроків розвитку зв’язного мовлення (5-й клас)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок