Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мистецтво психологізованого портрета у новелах Василя Стефаника

Мистецтво психологізованого портрета у новелах Василя Стефаника

Назва:
Мистецтво психологізованого портрета у новелах Василя Стефаника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,24 KB
Завантажень:
276
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Мистецтво психологізованого портрета у новелах Василя Стефаника


Усі Стефаникові твори психологічні, але є між ними такі, які зосереджені на якомусь одному героєві і є або своєрідною замальовкою певного психологічного стану, або є своєрідним характером-етюдом. Цим вони відрізняються від образка – сценки. З цього погляду характерне “Засідання”. Якоюсь мірою тут представлена масова психологія. Адже спочатку превалює загальний настрій обскурантизму й боягузливості, потім молодий радний своїм виступом досягає перелому – більшість радних теж стає на захист бідної вдови.
Вже у ранньому творі письменника “У корчмі” виразніше вирізьблювався характер лише одного із двох співбесідників – Проця. Психологічна домінанта його характеру – улегливість, писавність, слабохарактерність. І про це ми дізнаємося з авторського повідомлення вже у першім абзаці: “Проця жінка била”. Його “сп’янений” друг – Іван – виступає в ролі консультанта, який радитиме, як виправити цю ваду характеру. Він дає іронічну оцінку чоловічої улегливості взагалі, але вона в найбільшій мірі стосується Проця: “Ого, вже най того вола шлях трафить, що го корова б'є!” [6, с. 40]; “Мой, та же це покаяніє на увесь світ, аби жінка лупила чоловіка, як коня!” [6, с. 40]. Іван ніби порівнює свій агресивний характер з Процевим, терпеливо перелічує форми розправ з такою жінкою аж до найрадикальнішої: “Віострив би-м сокиру на точилі, та й бих по лікті обрубав” [6, с. 40]. Пасивна вдача Проця виявляється в тому, що він більше слухає, а говорить постійно Іван, викладаючи своє грізне й агресивне “поученіє” у захмеленому стані. Іван “драматизує” своє навчання, імітуючи ступінь зацікавлення справою Проця, як своєю власною. Ось психологічний портрет учасників діалога: “Проць закашлявся, аж посинів. Іван поклав оба кулаки в зубі та й гриз. Потім скреготав зубами на всю коршму” [6, с. 41]. На перший погляд здавалося б, що переживає більше Іван, ніж Проць. Але він тільки вдає це, демонстративно гризучи кулаки та скрегочучи зубами. Можливо, прагне інспірувати своїм грізним виглядом все ще пасивного Проця, що лише “закашлявся, аж посинів”. Але ота фізіологічна зміна у його вигляді (“посинів”) свідчіть про глибину реакції на картання його пасивності: (“Плюнути не варт на такого газду”). Проць прагне перебороти психологічний комплекс своєї меншовартості. Тому Проць звертається до об'єктивного судді – корчмаря – з питанням, “чи є такий паруграф, аби жінка чоловіка била”.
У глибині душі Проць був би радий, аби “цісар таке право видав, бо це б оправдало його пасивність: “Руки складу навхрест, а вона най бучкує. Як право цісарське, то має бути цісарське” [6, с. 42]. Але Проць спроможний лише на те, щоб спересердя плюнути й горланити на ціле село, йдучи додому. Він, щоправда, погрожує Іванову науку застосовувати на практиці – “Але я руки обітну, як вербу підчімхаю”, але все це перекреслює одна знаменна і промовиста фраза, яка остаточно розкриває характер Проця: “Як доходив до хати, то замовкав, а на воротях геть затих”. Тут спрацювала попередня характеристика жінки: “Таже вона така тверда на серце, що би ката не збояласи” [6, с. 40].
Основним засобом розкриття психологічного характеру головного героя є тут зовнішня характеристика з точки зору іншого персонажа, а також через портретно-фізіологічний штрих (“посинів”) і через поведінку героя, її градацію: голосна погроза і затихання від непереборного почуття страху м'якого Проця перед його “твердою” дружиною. Чималу роль виконує тут порівняльна характеристика героїв. Але якщо псевдогероїзм Івана – і твердість жінки – це дані, які не розвиваються, не розкриваються, то Проць проходить певну пунктиром накреслену еволюцію, завдяки чому він і є головним героєм образка-характеру.
У більшій мірі окреслюються вдачі обох “співбесідників” в образку “Побожня”, хоч і тут вже в заголовку – іронічному – авторський натиск робиться на портрет Семенихи. Семен лише об'єкт виладовування її сварливої енергії, хоч і він і не такий пасивний, як Проць.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Мистецтво психологізованого портрета у новелах Василя Стефаника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок