Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Франкова присутність у поетичній творчості бойовиків УПА

Франкова присутність у поетичній творчості бойовиків УПА

Назва:
Франкова присутність у поетичній творчості бойовиків УПА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,28 KB
Завантажень:
179
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Франкова присутність у поетичній творчості бойовиків УПА


Духовний провідник покоління ХІХ віку, учитель “і живих, і мертвих, і ненарожденних земляків” своїх оживає знову й знову у творчості наступників, бійців національного і літературного фронту 40–50-х рр. під проводом ОУН – УПА. Говоримо про багатоманітність буття Івана Франка в силовому полі української поезії резистансу. Адже нормою літературного процесу залишається явище інтертекстуальної взаємодії, – пише А.Ткаченко, – яке засвідчує залучення попередніх текстів до власного, коли у творчий перегук вступають ровесники, старші й молодші автори – на синхронному і діахронному рівнях [9; с.292–293].
Перша Франкова присутність – безпосередньо через його окремий художній текст у підпільних виданнях. Періодика, заснована Проводом ОУН-УПА, служила не лише ідеологічно-виховним цілям Проводу, а й творила перші “ізводи” упівського красного письменства. У циклостилевих журналах “шлях перемоги” (видання УПА, групи “Говерла”), “На чатах” (видання Краєвого Осередку Пропаганди для молоді), “Чорний ліс”, “За волю України”, “Пропагандист” (видання Краєвого Осередку Пропаганди, вишколу і політвиховання ОУН), а також у вигляді окремих брошур і книжок виходили у світ твори упівців Марка Боєслава, Петра Гетьманця, М.Дмитренка, С.В-ва, Марти Гай та ін. А також найкращі зразки поезії чину їхні попередників – О.Бабія, В.Пачовського, Івана Франка [11], Лесі Українки, щоб не переривався зв’язок поколінь і аби молоді митці мали змогу вдосконалювати себе, орієнтуючись на класиків.
Знайдемо також у поезії УПА відгомін Франкової філософії мистецтва, зокрема проблеми суспільного заангажування художника, якій І.Франко присвятив чимало праць художнього і наукового характеру. Він зокрема дав обґрунтування явищ тенденційності в літературі. “Література, стояча понад партіями, – се тільки ваш сон, ваша фантазія, – відповідає І.Франко своїм опонентам (яких називає “естетиками-писальниками”), прихильникам думки, що література “повинна стояти понад партіями і підлягати одним тільки чистим і високим законам естетики” [10; т.26; с.13], – але на ділі такої літератури не було ніколи. [...] У нас єдиний кодекс естетичний – життя. Що воно зв’яже, те й буде зв’язане, а що воно розв’яже, те й буде розв’язане” [10; т.26; с.13]. Література, за І.Франком, “повинна бути робітницею на полі людського поступу. Її тенденція і метод повинні бути наукові. Вона громадить і описує факти щоденного життя, вважаючи тільки на правду, а не на естетичні правила, а заразом аналізує їх і робить з них виводи, – се її науковий реалізм” [10; т.26; с.13].
Естетика Опору, спираючись на національні традиції (література – річ серйозна, домінування комплексу Батька, а не Матері – на рівні художньої свідомості), сформулювала свої засади з відповідною проекцією на час, політичну ситуацію, завдання національно-визвольного руху, і тому можна кваліфікувати її як естетику політичну [7].
Франко як художній образ, протообраз – теж проявлення у поезії УПА геніальної сутності Каменяра, який разом з іншими авторитетами нації різних часів (козацькими ватажками, вождями визвольних рухів пізніших епох, письменниками, сучасними провідниками – з І.Мазепою, Б.Хмельницьким, М.Залізняком, Т.Шевченком, Лесею Українкою, Ольжичем, О.Телігою, С.Петлюрою, Є.Коновальцем, Р.Шухевичем та ін.) входить до упівського “патерика”, українського іконостасу середини століття, що скріплює духовно націю як найбільшу святиню у протистоянні чужому, антиіконостасу: “До боротьби, як славний Каменяр, / Як Леся Українка сміло, / Щоб слово-криця пристрастю фанфар / Грізним прокляттям загриміло / Комуні, Сталіну, Москві – / Катам найзлішим України...” [6]
Звернемо ще також окрему увагу на буття Франкового тексту в упівській художній тканині. Запозичені у Франка образ чи фраза стають основою для витворення власних, індивідуальних явищ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Франкова присутність у поетичній творчості бойовиків УПА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок