Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Класифікація слов’янських мов

Класифікація слов’янських мов

Назва:
Класифікація слов’янських мов
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,97 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
з дисципліни “Старослов’янська мова”
на тему:
“Класифікація слов’янських мов”


ПЛАН
1. Поняття класифікації мов, генеалогічні підходи у класифікації мов
2. Особливості класифікації слов’янських мов
Східна Підгрупа
Західна Підгрупа
Південна Підгрупа
Список використаної літератури


1. Поняття класифікації мов,
генеалогічні підходи у класифікації мов
Зусиллями декількох поколінь учених, які вивчали мо-ви в порівняльному аспекті, розроблена генеалогічна кла-сифікація мов.
Генеалогічна класифікація мов - вивчення і групування мов світу на основі споріднених зв 'язків між ними (на основі спільного похо-дження від якоїсь прамови).
Грецьке слово genealogia означає "родовід". Спорідне-ними з цим словом є ген "елементарна одиниця спадково-сті, за допомогою якої відбувається запис, зберігання й передавання генетичної інформації в ряді поколінь", гене-за (генезис) "походження, виникнення", генетив "родо-вий відмінок", жона (від *gena), що означало "та, що на-роджує", євгеніка "наука про покращання біологічних вла-стивостей людини", імена Гена, Женя, що означають "бла-городний", а також такі слова, як генотип, генофонд, ге-ноцид, генерація, генерувати, генетика, генетичний то-що. Усі ці слова пов'язані значенням родоводу.
Генеалогічна класифікація базується на порівняльно-історичному методі, мета якого полягає: 1) у встановленні спорідненості мов, їх спільного походження шляхом по-рівняння слів, звуків і граматичних форм; 2) у реконструюванні слів і граматичних значень у мові-предку; 3) у вста-новленні закономірностей у зміні слів, звуків і граматич-них форм після розходження мов.
Ще в 1538 р. французький учений Г. Постеллус у книзі "Про спорідненість мов" намагався довести походження всіх мов від давньоєврейської. Відтак у 1610 р. Ю.-Ц. Скалігер зробив першу класифікацію мов у праці "Думки про європейські мови". На основі дослідження слова Бог він виділив 11 груп мов: грецьку, латинську, тевтонську, слов'янську, албанську, ірландську, британську, татарсь-ку, угорську і баскську.
У 1666 р. хорват Ю. Крижанич опублікував "Грама-тичні дослідження про російську мову", де навів фонетич-ні відповідники між слов'янськими мовами і на цій осно-ві зробив і'х класифікацію.
Багато мовних відповідників у європейських мовах установив засновник слов'янської філології Й. Домбровський. Однак справжнім поштовхом для порівняльно-історичного методу стало відкриття європейцями санск-риту. Італійський мандрівник Ф. Сассеті, який проживав в Індії у 80-х роках XVI ст., де й ознайомився з цією дав-ньою мовою, у своїх листах у Європу висловив припущен-ня про спорідненість санскриту з італійською мовою. У другій половині XVIII ст. англійці заснували в Ка-лькутті інститут східних культур. В.Джонс, вивчивши санскрит, першим дійшов висновку про існу-вання прамови: "Санскрит, яким би не був його вік, має надзвичайну структуру; він досконаліший від грецької, багатший від латинської і перевершує ці мови за витонче-ністю. Однак його подібність із цими мовами, яка не мог-ла виникнути випадково, настільки сильна, що жоден мо-вознавець при дослідженні всіх трьох мов не може не дій-ти висновку, що вони виникли з одного джерела, яке вже не існує". Так порівняльне вивчення мов трансформува-лося в порівняльно-історичне.
Німецький мовознавець Фрідріх Шлегель (1767—1845) у праці "Про мову і мудрість індійців" уперше порівнював не слова, а морфеми (закінчення), що значно об'єктивізувало подібні дослідження і стало значним кроком у мето-диці порівняльних досліджень. Інший німецький мово-знавець Франц Бопп (1791—1867), якого вважають одним із засновників порівняльно-історичного методу, порівняв дієвідмінювання в санскриті, грецькій, латинській, готсь-кій мовах і встановив регулярні відповідники як між ко-ренями, так і закінченнями цих дієслів.
Датський мовознавець Расмус-Крістіан Раск (1787— 1832) у праці "Дослідження давньопівнічної мови"(1815) зіставив граматичну структуру ісландської мови зі струк-турами гренландської, баскської, кельтської, норвезької, шведської, датської, німецької, грецької та латинської мов.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Класифікація слов’янських мов

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок