Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Розвиток лексико-граматичних навичок на основі читання іншомовного тексту

Розвиток лексико-граматичних навичок на основі читання іншомовного тексту

Назва:
Розвиток лексико-граматичних навичок на основі читання іншомовного тексту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,18 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Розвиток лексико-граматичних навичок на основі читання іншомовного тексту


Відомо, що зміст текстів визначає відношення студентів до читання, а структурно-смислові та мовні особливості текстів визначають характер самого процесу читання. Тому при визначенні мовної доступності тексту ми звертаємо увагу на його лексичні і граматичні характеристики [1]. Очевидно, що під час читання значення відповідного слова співвідноситься з іншими словами, встановлюються його зв'язки з ними та контекстуальне значення, має місце семантизація слів, слова поєднуються в синтагми тощо. При цьому структурні ознаки, що сприймаються читачем, підводять його до розуміння синтаксичної структури речення, сигналізують про значення граматичних форм. Читець впізнає граматичні яви-ща та структури. Як зазначають психологи, одна частина лексико-граматичних елементів сприймається та розуміється безпосередньо в процесі читання, інша - після їх перекладу [2]. Знання студентами певних граматичних положень та лексичних одиниць знач-но полегшує розуміння тексту та збільшує надійність самоконтролю; впізнавши їх в тексті та запам'ятавши, студент може вільно використовувати ці лексичні одиниці та граматичні структури в процесі викладення своєї думки в усній або письмовій формі. Ось чому розвиток лексико-граматичних навичок читання ми вважаємо однією з найважливіших   фун-к-цій іншомовного тексту.
Дослідженням ролі тексту в формуванні лексичних та граматичних навичок читця під час опанування іноземною мовою займалися такі відомі лінгвісти, вчені-методисти та психологи, як М.Х. Данкен [1], З.І. Кличнікова [2], Є.І. Пассов [3] та інші.
Згідно з визначенням Є.І. Пассова [3], під граматичною навичкою читання ми розуміємо рецептивну навичку розпізнавання граматичних та прогнозування синтаксичних структур писемного мовлення; лексичні - це навички інтуїтивно-правильного утворення, вживання і розуміння іншомовної лексики на основі мовленнєвих лексичних зв'язків між слухо-мовленнєвомоторною і графічною формами слова і його значенням, а також зв'язків між словами іноземної мови.
Відомо, що навички формуються поетапно. На першому, орієнтовно-підготовчому етапі, студенти знайомляться з новим мовним матеріалом - граматичним та лексичним, що пред'являється в контексті, і ви-конують окремі мовленнєві або мовні дії на основі прочитаного тексту. На другому, стандартизуючому етапі, має місце автоматизація дій студентів з новим мовним матеріалом, яка продовжується і на варіююче-ситуативному етапі, в цей час формується стійкість навички.
З.І.Кличнікова [2] зазначає, що на початковому ступені навчання іноземної мови весь граматичний матеріал засвоюється активно. Граматичні структури, які студенти мають лише розпізнати і зрозуміти в процесі читання (пасивний граматичний мінімум), починають з'являтися на середньому ступені, а на старшому вони становлять переважну більшість граматичного матеріалу, що вивчається. Під час читання студент насамперед сприймає форму граматичної конструкції і має співвіднести її з відповідним значенням. Це означає, що в процесі роботи з граматичним матеріалом пасивного мінімуму викладач має навчити студентів швидко розпізнавати ту чи іншу граматичну  струк-туру за її формальними ознаками (граматичними сигналами) з певним комунікативним значенням, тобто сформувати рецептивні граматичні навички, які, так само, як і репродуктивні, повинні характеризуватися автоматизованістю, гнучкістю і стійкістю [1].
Важлива мета роботи над лексичним аспектом читання полягає в тому, щоб постійно проводити спостереження за вмотивованою лексикою в текстах, виділяти її, аналізувати, засвоювати нові словотворчі моделі і в результаті відпрацювати стійку установку на самостійну семантизацію незнайомих лексичних одиниць, якщо для цього є якась можливість. Крім самого слова така можливість може бути закладена і в його співвідношенні з контекстом, з дійсністю. Беручи до уваги різні пласти лексичного матеріалу та рецептивний характер читання як виду мовленнєвої діяльності, необхідно сформувати такі види навичок, як рецептивні лексичні навички, тобто навички розпізнавання і розуміння лексичних одиниць активного і пасивного мінімумів, навички обґрунтованої здогадки про значення лексичної одиниці, що відносяться до потенціального словника при читанні та навички користування різними видами словників [4].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Розвиток лексико-граматичних навичок на основі читання іншомовного тексту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок