Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> СТИЛЬОВА СПЕЦИФІКА ПРОЗИ МАРІЇ МАТІОС: ДО ПРОБЛЕМИ ЄДНОСТІ ФОРМАЛЬНИХ ТА ЗМІСТОВИХ ЧИННИКІВ

СТИЛЬОВА СПЕЦИФІКА ПРОЗИ МАРІЇ МАТІОС: ДО ПРОБЛЕМИ ЄДНОСТІ ФОРМАЛЬНИХ ТА ЗМІСТОВИХ ЧИННИКІВ

Назва:
СТИЛЬОВА СПЕЦИФІКА ПРОЗИ МАРІЇ МАТІОС: ДО ПРОБЛЕМИ ЄДНОСТІ ФОРМАЛЬНИХ ТА ЗМІСТОВИХ ЧИННИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,82 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 811. 161.2-3.09
Ндсмінчук І.А.
СТИЛЬОВА СПЕЦИФІКА ПРОЗИ МАРІЇ МАТІОС: ДО ПРОБЛЕМИ ЄДНОСТІ ФОРМАЛЬНИХ ТА ЗМІСТОВИХ ЧИННИКІВ
У статті на матеріалі роману "... Майже ніколи не навпаки" Марії Матіос розглядається проблема формозмістової єдності художнього твору. Використано дедуктивний та індуктивний методи дослідження, що дає змогу увиразнити напрям мистецьких пошуків письменниці у контексті сучасної прози. Звертається увага на зміщений хронотоп, а також на "багатоярусну" композицію твору. Роман аналізується у системі всієї творчості Марії Матіос, внаслідок чого окреслюється широке і складне виражальне поле роману "... Майже ніколи не навпаки".
Ключові слова: формозміст, дедукція, індукція, хронотоп, жанровий синтез, жанрова модифікація, композиція, жанр, психологізм, новела, роман.
Проблема формозмістової єдності окремого твору і художнього доробку письменника в цілому є однією із найважливіших у літературознавчій науці про авторський стиль. Ця проблема знайшла своє теоретичне обґрунтування у цілій низці праць, опертих як на традиційні, так і новітні філологічні методи дослідження. "Єдність форми і змісту, - пише Б. Іванюк, - специфічність якої виявляє себе у стилі, пронизує весь твір і є його визначальною властивістю, яка забезпечує йому певну самодостатню цілісність" [5, 600] Ю. Лотман, засновник Тартуської школи структуралістів- семіотиків, розмірковує над цілісністю літературного твору, виходячи зі співвідношення таких понять, як ідея і структура: "Неможливо осягнути ідею, відірвану від авторської системи моделювання світу, від структури твору. Ідея не міститься в якихось, навіть вдало дібраних цитатах, а виражається у всій художній структурі. Ідея в структурі - завжди модель, бо вона відтворює образ дійсності. Поза структурою ідея немислима" [6, 10]. Досліджуючи формально-змістові ознаки прози І. Франка, М. Ткачук уводить такий літературознавчий термін, як "матриця жанру", розуміючи під ним не лише модель жанру, а і його смисл. "Матриця жанру, - пише він, - це глибинна змістова структура, своєрідний код для узагальнень про сам жанр твору. Вона проявляється і на рівні сюжетобудування, композиції, системи образів, і на рівні змісту, і на рівні поетики" [10, 9]. До безпосередніх чинників індивідуального стилю А. Ткаченко зараховує такі формальні проявники художнього змісту, як "сюжет, композиція, художня мова на всіх її рівнях" [9, 31]. М. Ільницький наголошує на тому, що художній твір необхідно розглядати не лише в його формально-змістовій самоцінності, а й у системі усієї творчості митця. На цій основі спробуємо осмислити художню прозу М. Матіос, виходячи з таких системно-структурних рівнів цілісного твору, як жанр, пафос, психологізм, хронотоп, наратив, образність.
Прозовий доробок Марії Матіос становить на сьогодні біля тридцяти творів різних жанрово- видових форм. Її новели, оповідання, повісті, романи, трилогії, триптихи тощо - це не проста сукупність книг прози, це цілісна система, що має спільні як проблемно-тематичні, так і жанрово- наративні настанови. Високий рівень генологічної свідомості письменниці засвідчує наявність жанровизначальних заголовків чи підзаголовків у переважній більшості її творів, наприклад: "Балада про власні поминки", "Балада про коня", "Гуцульські бувалиці", "Реквієм", "Бульварний роман", "Детектор: повість-мелодрама", ".Майже ніколи не навпаки: сімейна сага в новелах", "Містер і місіс Ю-ко в країні укрів: гомеричний роман-симфонія", "Солодка Даруся: драма на три життя", "Щоденник страченої: психологічна розвідка" тощо. При тому варто зазначити, що авторка не завжди вкладає у терміни лише генологічний зміст. "Драма на три життя", "сімейна сага в новелах", "гомеричний роман-симфонія" - це не лише авторська інтерпретація власне жанру, це ще й вираження художньої концепції, стильової домінанти, натяк на смислові потенції тексту. На класичну форму новели, повісті, роману письменниця накладає відбиток власної індивідуальності.
Роман в новелах віддавна досить популярний в Україні, наприклад, "Вершники" Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: СТИЛЬОВА СПЕЦИФІКА ПРОЗИ МАРІЇ МАТІОС: ДО ПРОБЛЕМИ ЄДНОСТІ ФОРМАЛЬНИХ ТА ЗМІСТОВИХ ЧИННИКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок