Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Із блокнота фольклориста школа материнської пісні

Із блокнота фольклориста школа материнської пісні

Назва:
Із блокнота фольклориста школа материнської пісні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,00 KB
Завантажень:
450
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Із блокнота фольклориста школа материнської пісні


Я радий нагоді оприлюднити ці пісні, записані з голосу моєї матері, неписьменної селянки з села Ільник Турківського району зо тридцять років тому. Не тільки з огляду на їх безсумнівну вартість, хоч це, мабуть, найважливіший чинник. Маю на увазі передусім пісні так званої "збійницької" тематики, які чомусь неохоче публікували в радянський час. Принаймні до збірника "Ой зацвіла черемшина", який з немалими труднощами вдалося видати 1981 року у видавництві "Музична Україна", вони не по-тра-пили. Тимчасом це зразки фольклорних балад, аналоги яких знаходимо в багатьох народів. Від них віє духом давнини не в історично-подійовому, а в психологічному вимірі: жорстокі були часи, то й пісні були жорстокі. Сьогодні вони майже зов-сім зникли з пісенного репертуару і сприймаються як релікти.
Прочитуючи наново ці записані колись тексти, відновлюю у пам’яті обставини, коли малим слухав їх довгими зимовими вечорами. Наша осиротіла хата після смерті господаря, мого батька, незабаром стала місцем вечорниць: сходилися парубки й дівчата, співали, розповідали дивовижні й страшні історії про мерців, перевтілених чортів, блуд і багато всілякого іншого, заводили ігри, а ми, четверо малих дітей, переваж-но сиділи тихо на печі і слухали все це, а потім увечері боялися вийти з хати.
Особливо повною бувала наша хата в роки німецької окупації. У нас були жорна, і люди, особливо жінки, приходили молоти якусь миску жита на ощипок (вівсяний або житній корж), бо з хлібом було сутужно, особливо в голодному 1942 р. Людей при-хо-ди-ло багато, і посиденьки розтягалися на години. Нам з того теж був якийсь хосен, бо кожен, хто молов, залишав мірку – склянку муки.
У той час по всій Україні була популярна пісня "На Вкраїні біда чорна, забирає Гітлер жорна...", але у нас жорна крутилися щодня, і досі вони збереглися в селі, уже як "музейний" експонат. До речі, майже такі самі, як в археологіч-ному музеї Ін-сти-ту-ту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, де вони датуються пер-шим тисячоліттям нової ери, "кам’яного віку", за віршем Василя Симоненка "Жорна".
Під цей жорновий акомпанемент теж було немало проспівано.
Моя мати не дуже любила співати на людях, вона часом підспівувала. А співала переважно, коли тільки ми були вдома, – при куделі або ж до сну. Співала пісні жовнірські, релігійні, любовні, родинні, страшні й веселі. Знала їх багато, як розповідала потім, багато з них перейняла ще підлітком від сусідки, старенької бабусі. Втім, біль-шість із них увійшли до книжки "Ой зацвіла черемшина". Частина сюжетів співпадає з тими, що їх свого часу записував Іван Франко, очевидно, "репертуар" був поширений на всі підгірські околиці. Траплялися пісні польські, трохи попереінакшувані, – що не дивина, бо хоч у селі було тільки кілька польських родин, пісні переймала молодь. Були й російські, тут уже спричинилися обставини часу. Після відступу у 1915 р. російських військ з окупованої ними Галичини багато селян потяглося на схід, налякані російською пропагандою, що австрійська влада буде розправлятися з місцевим населенням, яке перебувало в окупації. Люди тоді ще не знали російської демагогії, і цим залякуванням багато повірило. Родина моєї матері опинилася, за тодішніми поняттями, в "Росії", насправді десь на Київщині, хоча де саме, 6-8-річна дівчина (народилася моя мати 9 вересня 1909 р.) не запам’ятала. Зате запам’ятала деякі пісні, зокрема "Ой мороз, мороз", "Мій отець – білий світ" та деякі російські й суржикові частушки.
Хоч мати моя до школи не ходила, читати й писати не вміла, пам’ять мала дуже добру і пісні запам’ятовувала легко. Щоправда, з часом дещо призабувалося. Це я спостерігав, коли з родиною приїздив у відпустку. Вона співала тоді внукам мого брата, й іноді збивалася з мелодії або пропускала рядки. Тоді в мене й визріло бажан-ня зафіксувати те, що вона пам’ятає, й по можливості опублікувати, бо хоч вперше я почав записувати пісні з її голосу ще в десятому класі, але зошит цей десь загубився.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Із блокнота фольклориста школа материнської пісні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок