Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Родинні зв’язки в гуцульських народних колядках

Родинні зв’язки в гуцульських народних колядках

Назва:
Родинні зв’язки в гуцульських народних колядках
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,15 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Родинні зв’язки в гуцульських народних колядках


Одним із найдавніших видів усної народної творчості українців, який, на жаль, ще й понині залишається мало вивченим, є колядки. В різних теренах України щороку на Різдвяні свята ходили від хати до хати колядники, вітаючи всіх з Різдвом, Новим роком, бажаючи щастя, гарного врожаю, многих літ. Звучали колядки на Кубані, Вороніжчині, Курщині, Лемківщині, Білогородщині, у Бессарабії, на Берестейщині, Слобожанщині, у Таврії, в Карпатах... Коляда лилася над великим українським світом, чаруючи серце кожного, несучи в кожну українську оселю радість і щастя. Тут, мимоволі, пригадуються віршовані рядки поетеси Лариси Мурович:
А тепер Жар-Птиці на сонячнім прузі
Коляди ритуальний розлунює чар,
Я з бесаги дзбаночки дарую вам, Друзі, –
В них кутя і солодкий різдвяний узвар! [1, c. 43]
Та тоталітарний комуністичний режим викорінював народні традиції, історичну пам’ять народу. Войовничі атеїсти нищили церкви, забороняли колядувати, масово вивозили священиків на каторгу в Сибір і далеку Північ, вважаючи їх ворогами народу. То ж не дивно, що в такі тяжкі десятиліття російської окупації в більшій частині України колядки практично зникали, а у фольклорному репертуарі борзописці режиму окремі з них перефразовували для аітаційних завдань:
Нова радість стала,
Яка не бувала,
Зірка ясна п’ятикутна
В Кремлі засіяла...
Тоді як українці споконвіку співали цю колядку так:
Нова радість стала,
Яка не бувала,
Над вертепом звізда ясна
На весь світ засіяла.
Або:
Добрий вечір тобі, славний господарю!
Радуйся!
Ой радуйся, земле, рік новий народився!
Замість:
Добрий вечір тобі, пане-господарю!
Радуйся!
Ой радуйся, земле, Син Божий народився! Не тільки Ісус Христос чи Син Божий не вписувалися у ці радянські переробки, а й давнє народне традиційне звертання "пане-господарю". Та українці, хоч і крадькома, а все-таки продовжували колядувати, бо вірили в крах лицемірного "прогресу", кажучи словами Ліни Костенко:
Гоп, мої копита,
гоп, мої колеса,
ні чорта не вийде
з вашого прогреса [2, c. 149].
Понад 70 років "гопала" комуністична чума по нашій землі, але дух народу вона знищити не змогла. Люди молилися за волю України, за українську землю. "Молитву за українську землю" записала свого часу етнограф Романа Кобальчинська у селі Космач на Гуцульщині від заслуженої учительки України Параски Трутяк: "Господи Боже, Владико Небесний, що небом і землею управляєш, зішли свою ласку і на українську землю і глянь на неї ласкаво. Ти знаєш, Господи, скільки праведної крові борців наших і скільки гіркого поту хлібороба нашого впало на ту рідну землю. Не дай же, Господи, нашої землі в наругу ні переможцю, ні напаснику. Нехай животворна роса щедрот і благодатей Твоїх упаде на українські ниви і лани, на поля і левади, на ліси і діброви, на гори й долини, на степи й на моря українські. Нехай красується українська земля, вільна й свобідна, і нехай не топче її ворожа стопа, але нехай буде наша рідна, прарідна земля окрасою вінця і слави Твоєї. Амінь!" [3, c. 15]
Люди молилися і колядували. Чи не найбільше колядок збереглося на Гуцульщині, хоч і тут наймані атеїсти робили своє. Приміром, у селі Космач добре пам’ятають люди, як ганявся за колядниками (особливо за дітьми) колишній директор Космацької середньої школи Михайло Дідух, який виконував ще службу секретаря первинної організації комуністів. А гуцули з Верховинського району у цій непристойній ролі називають колишнього першого секретаря Верховинського райкому комуністичної партії Василя Лютича. І такі приклади не поодинокі. До того ж з рук комуністів спопеліла в огні церква св. Параскеви у Космачі [4, c. 103-107], яку ще будував Олекса Довбуш. Не стало церкви в Довгополі Верховинського району, під якою Іван Труш писав портрет Івана Франка. Було арештовано і відправлено в Сибір на каторгу священика з Космача Василя Романюка, який згодом став патріархом Київським і всієї Руси-України... Але наш народ живучий, а Гуцульщина особливо завзято чинила опір вандалам-окупантам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Родинні зв’язки в гуцульських народних колядках

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок