Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Особливості інтерпретації І.Костецьким теми двійництва

Особливості інтерпретації І.Костецьким теми двійництва

Назва:
Особливості інтерпретації І.Костецьким теми двійництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,10 KB
Завантажень:
13
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Особливості інтерпретації І.Костецьким теми двійництва


Ігор Костецький (автонім його Ігор В’ячеславович Мерзляков) один з найоригінальніших письменників ХХ сторіччя. Емігрант швидше за покликанням душі, ніж через примус долі, він виписався у самостійного автора лише у Німеччині, у межах діяльності МУРу отримав визнання як критик і активний пропагатор модерністичних течій. Творчість І.Костецького стоїть на перетині багатьох літературних рухів, які відігравали роль провідних у ХХ столітті. Через це однозначно визначити стильову та напрямкову приналежність письменника є неможливим. Характеризуючі творчість І.Костецького, С.Павличко вживала термін “нігілістичний модернізм” [23, 345], а Ю.Шерех, сучасник та добрий знайомий письменника, зауважував, що він, І.Костецький, з часом має перейти з табору модерністів до табору органістів [30, 176]. Багато дослідників творчої спадщини письменника наголошують на присутності у його творах елементів експресіонізму [2, 41], [31, 530], [22, 57],
екзистенціалізму [21, 171] сюрреалізму [31, 530], [3, 189], [6, 423] дадаїзму [31, 530], формалізму [27, 20], драми абсурду [21, 170], [8, 13], [5] та інших напрямів. Деякі дослідники говорили також про наявність у його творах елементів постмодернізму [8, 13], [21, 176] та про те, що ключовим поняттям до творчості І.Костецького є полістилізм [3, 197]. Сам письменник значив свою творчість як моральну, дидактичну, засадниче релігійну [26, 39] і серед своїх свідомих та підсвідомих впливів називав твори та стильові авторські прийоми Дж.Дос Пассоса, Е.Гемінгвея, Г.Броха, Д.Джойса, Ю.Яновського [13, 144-145], М.Гоголя, Г.Кайзера,
Штернгайма [7, 136]. Творчість письменника, яка хоч і зазнала впливу великого спектру модерністичних рухів, опинилася у центрі перетину двох напрямків – експресіонізму та екзистенціалізму, які визначили темарій, засоби творення характерів персонажів, структуру, стиль.
Предметом аналізу у статті ми обрали особливості інтерпретації І.Костецьким мотиву двійника як у прозових творах (на прикладі текстів “Тобі належить цілий світ”, “Перед днем грядущим”, “Поїзд раз-у-раз спинявся”, “Шість ліхтарів і сьомий місяць”, “Повість про останній сірник”, “Ціна людської назви”, “Божественна лжа”), так і у драмах (таких як “Близнята ще зустрінуться” та “Спокуси несвятого Антона”). Нашим завданням є висвітлити основні риси мотиву двійника в експресіоністичній традиції та з’ясувати особливості інтерпретацій його І.Костецьким.
Поява мотиву двійника в експресіоністичній літературі була зумовлена зацікавленням експресіоністів внутрішнім світом індивіда [20, 74] і являла собою особливий варіант проекції особистісного “я” людини [29, 81], відділення “я” від “воно” для встановлення зв’язків із зовнішнім світом та іншими елементами психіки [29, 82]. У конфлікті між героєм і його двійником чітко вимальовується ситуація “маска – самість” [29, 82-83]. Традиції мотиву роздвоєння людського “я” на екзистенційне, буттєве і на “я” видимості, ілюзії [29, 81] були, з одного боку, продовженням традиції літератури ХІХ століття, що реалізувалися у творчості таких письменників, як Е.-Т.-А.Гофман, А.Шаміссо, Г.-Х.Андерсен, Й.-В.Гьоте, Г.Гайне, Г.Мопассан, О.Вайлд, Е.По тощо. А, з іншого боку, мотив двійника сягав своїм корінням і теорії психоаналізу, зокрема роботи З.Фройда (“Незатишне”) та його послідовника О.Ранка (“Двійник”) [29, 81]. Останній зокрема вказував на спільні ознаки тих історій, які мали в своїй основі мотив двійника [29, 82]. Так, суб’єкт завжди є чоловіком. Він обов’язково конфронтує зі своїм двійником, і ця конфронтація найчастіше починається зі зникнення тіні персонажа або відображення у дзеркалі. Як правило, бачити свого двійника може тільки суб’єкт. З одного боку, двійник прогнозує ряд ситуацій, які мають негативні наслідки для суб’єкта, а, з іншого боку, виконує його приховані і стримані бажання, чинить те, на що суб’єкт ніколи б не зважився, і в цьому плані двійник виступає в ролі звабника.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Особливості інтерпретації І.Костецьким теми двійництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок