Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Інтуїтивізм чи прагматизм? (“Кассандра” Лесі Українки)

Інтуїтивізм чи прагматизм? (“Кассандра” Лесі Українки)

Назва:
Інтуїтивізм чи прагматизм? (“Кассандра” Лесі Українки)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,68 KB
Завантажень:
56
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Інтуїтивізм чи прагматизм? (“Кассандра” Лесі Українки)


“Кассандра” Лесі Українки – знаменний твір в історії української літератури, а також і в історії української філософії. Воднораз – це визначне, неповторне явище світової літератури і філософської думки. Про цю віршовану філософську трагедію написані грунтовні літературознавчі розвідки, але немає спеціальних філософських досліджень. Одною з головних історико-літературних праць про античні літературні джерела Лесиної “Кассандри” стала стаття Білецького О. І. “Трагедія правди”, вміщена у шостому томі “Творів” Лесі Українки, виданих у 12-ти томах видавництвом “Книгоспілка” ще у 20-их роках ХХ століття (том VI вийшов у Києві 1929 року). Потім праця акад. Білецького О.І. передруковувалась у діаспорному перевиданні спадщини поетеси та в зібраннях праць самого Білецького О. І. Наступні дослідники творчості Лесі Українки ретельно покликувались на спостереження і міркування авторитетного вченого, але філософського змісту і естетичних основ та поетики “Кассандри” докладно не розглянули (мова іде про книги Гозенпуда А. “Поетичний театр. (Драматичні твори Лесі Українки)” – К., 1947) і Бабишкіна О. К. “Драматургія Лесі Українки”, К., 1963).
Аналіз естетичного змісту і поетики п’єси “Кассандра”, на наш погляд, доцільно розпочати із уточнення дефініції (наукового визначення) жанру твору. “Кассандра” Лесі Українки має складну, багатогранну художню структуру, дослідники називають її драматичною поемою та драмою і трагедією. Жанрова своєрідність “Кассандри” така, що в її будові можна знайти риси різних різновидів драматичних творів. Сама Леся Українка у підзаголовку назвала свій твір драматичною поемою. Такі жанрорві визначення вона давала багатьом своїм віршованим драматичним творам, які мають поетичну мову і поетичну образну систему. Серед них були і невеликі п’єси (“Вавілонський полон”, “На руїнах”) і значні розміром віршовані драми (“У пущі”, “Адвокат Мартіян”, “Оргія”, “Бояриня”). Назва жанру “драматична поема” вказує на віршовану форму тексту, але не охоплює всіх жанрових особливостей твору. Білецький О.І. називав “Кассандру” Лесі Українки трагедією і також драмою. Первісний заголовок вступної статті до “Кассандри” “Трагедія правди” вчений потім слушно змінив на іншу ширшу назву – “Антична драма Лесі Українки”. А. Гозенпуд і О. Бабишкін дотримувались визначення “драматична поема”.
Насправді “Кассандра” Лесі Українки – цілком оригінальний філософський художній твір, в якому показані трагічні події й ситуації з історії Троянської війни. Не тільки за жанровою формою, але й за притаманним творові естетичним колоритом – це трагедія. Трагічні обставини і послідовні трагічні передчуття і видіння героїні твору наповнюють усі розділи п’єси. Уже в першій сцені є згадка про те, що, як тільки Паріс привіз у Трою викрадену красуню Гелену, пророчиця відразу збагнула трагічні наслідки цього безглуздого вчинку свого наймолодшого брата. Вона тривожно крикнула: “Кров і смерть!”. Вона з жахом уявила: “Огні погасли на руїнах Трої...”
У другій сцені, почувши страшну звістку про те, що її старший брат Гектор заколов знатного еллінського вояка Патрокла, Кассандра передбачає неминучу помсту і знову вигукує: “Я бачу: Троя гине”.
Третя сцена – трагічна загибель лицаря Гектора на поєдинку з Ахіллесом. У четвертій сцені – знову трагічна пригода: загибель нареченого Кассандри Долона, який пішов на розвідку у ворожий табір і не вернувся.
У п’ятій і шостій картинах відбувається трагічна втрата союзного з Троєю могутнього війська лідійського царя Окомая. Трагічні обставини увезення на майдан Трої грецького дерев’яного коня зради і падіння гордої Трої зайняли ще два розділи твору – сьому і восьму сцени. Полон троянських жінок і загибель у полоні пророчиці Кассандри – така закономірна розв’язка трагедійного сюжету твору. Трагедійну естетичну природу п’єси “Кассандра” чітко визначила Леся Українка у листі до Ольги Кобилянської від 27.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Інтуїтивізм чи прагматизм? (“Кассандра” Лесі Українки)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок