Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Фоноархів Осипа Роздольського

Фоноархів Осипа Роздольського

Назва:
Фоноархів Осипа Роздольського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,23 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Фоноархів Осипа Роздольського


Серед плеяди видатних діячів української культурної еліти кінця ХІХ першої половини ХХ ст., які принесли європейське визнання вітчизняній етномузикознавчій науці, одне із чільних місць посів Осип Роздольський музичний етнограф, фольклорист, педагог. Окрім цілої низки фундаментальних методологічних знахідок у галузі експедиційної справи, він залишив по собі ще й велику, цікаву та унікальну збирацьку спадщину, подібних до якої в Європі знайдеться не багато.
Однак доробок О. Роздольського, який охоплює рукописну (польові зошити, переписані начисто тексти пісень, транскрипції мелодій) і фонографічну частину, ще й досі належно не вивчений та відповідно не оцінений і тому не введений у широкий науковий обіг. Проте, якщо рукописний архів дослідника хоч і не найкраще, але принаймі частково вже опрацьований, а дещо із записаних мелодій навіть опубліковано [1], то про існування фоноархіву фольклориста фактично сьогодні мало кому з дослідників української народної творчості взагалі відомо.
Формування фоноколекції О. Роздольського було повязане з намаганням галицьких народолюбців упродовж ХІХ ст. опублікувати великий, репрезентативний збірник музичного фольклору Західної України. Та, незважаючи на їх численні спроби, до кінця століття цього так і не сталося. За справу бралися як цілі колективи, наприклад, Галицько-Руська Матиця у 1848 та 1864 рр. [2], буковинське товариство Руська бесіда [3] у 1886 р., Комітет 1894/5 [4, c. 507-508], часопис Зоря [5, c. 46-47], так і окремі ентузіасти О. Духнович, П. Бажанський [6]. Проте завершити жодного із задумів нікому з них не вдалося, збірник народних мелодій так і не був виданий.
О. Роздольський належав до тих небагатьох дослідників фольклору, хто розумів усю безвихідь ситуації, яка склалася з публікацією народних наспівів у Галичині, і шукав певною мірою нетрадиційних на той час способів розвязання наболілої проблеми. То ж у квітні 1900 р. у селі Коцурів, поблизу Львова, він провів першу в Галичині, по суті, пробну, експедицію, використавши для запису народної музики найвірогідніше позичений фонограф.
Ініціатива О. Роздольського виявилася вдалою та результативною. Її відразу ж належно оцінили в Етнографічній комісії Наукового товариства ім. Т. Шевченка і виділили спеціальні кошти для подальшої польової збирацької роботи О. Роздольського, а також й для купівлі фонографів для комісії. Про можливості нового звукозаписувального пристрою в Західній Україні було відомо ще задовго до експедиції О. Роздольського, проте саме йому судилося розпочати систематичне звукове документування музичного фольклору в Україні, започаткувавши (разом з Ф. Колессою та С. Людкевичем) новий науковий етап у вивченні народної музики [7].
Упродовж майже півстолітньої музично-етнографічної роботи О. Роздольський нагромадив велику колекцію фоноваликів. Його фонозбірка представляє фактично всі періоди дослідницької діяльності: починаючи від перших пробних записів 1900 р. у
згадуваному вже Коцурові та закінчуючи останньою експедиційною поїздкою збирача, організованою Львівським філіалом Інституту українського фольклору в 1940 р. на Бойківщину. Так само повно репрезентована й географія записів охоплені практично всі етнографічні зони Галичини, де працював О. Роздольський. Є також валики і з його експедиції 1914-1915 рр. на підросійську, або, як називали галичани, Велику Україну.
Проте встановити загальну кількість рекордованих О. Роздольським валиків сьогодні досить складно. Зробити це можна хіба що гіпотетично. Частина фонозаписів потерпіла через дорожнечу та дефіцит валиків, коли їх верхній шар стесували і натомість робили нові записи, використовуючи таким чином валики неодноразово. Про це промовисто говорять порівняно дуже тонкі стінки деяких із них. Транскрибуючи народні мелодії, записані О. Роздольським улітку 1913 р. в селі Камянки на Тернопільщині, нотувальник Б. Дрималик, зокрема, дав такий коментар: Валок зачинається трохи поза половиною, бо перша половина це нестесані (виділення моє.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Фоноархів Осипа Роздольського

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок