Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧОСТІ В. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧОСТІ В. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

Назва:
ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧОСТІ В. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,92 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Творча спадщина відомого українського педагога, нашого земляка Василя Сухомлинського багатогранна. Цей цінний доробок учитель-словесник може використати на кожному уроці мови й літератури.

Багато висловів педагога містять глибокий зміст і стали дійсно крилатими.

Пропоновані речення і невеликі тексти, взяті з творів Сухомлинського, сприяють формуванню високих моральних рис, працелюбності, героїзму, любові до Батьківщини, матері, розвивають поетичність у поглядах на природу. Матеріали використовуються також для мовно-граматичних завдань і призначені для роботи з синтаксису і стилістики в 11-му класі.

Прочитайте текст. Поясніть значення виділеного вислову. Визначте головні члени речень та синтаксичну роль тире.

Виховуй у собі людину — ось що головне. Інженером можна стати за п'ять років, вчитися на людину треба все життя.

Найголовніше в душі — це краса. Краса в широкому розумінні — це мистецтво і музика, і сердечні стосунки з людьми («Листи до сина»).

•Прочитайте текст. Поясніть, як ви розумієте зміст виділеного речення. Яке слово в кожному абзаці несе основне смислове навантаження? Поясніть вживання розділових знаків.

Той, хто по-справжньому любить Батьківщину, у всіх відношеннях справжня людина.

Наша Батьківщина — це могутнє тисячолітнє дерево. Тож нехай кожен /з нас буде не сухою, безплідною колючкою на цьому дереві, а живою гілкою. Пам'ятай, що наша Батьківщина ніколи не підкорялася ні одному завойовнику. Знай, що справжнього патріота нашої Батьківщини можна убити, спалити, закопати живим у землю, як це робили звірі фашисти, але підкорити не можна («Листи до сина»).

•Який зміст вкладає автор у текст? Встановіть у складних реченнях незалежну, головну частину і синтаксично залежну, підпорядковану головній частині. Визначте види підрядних речень.

Батьківщина — це ласкава і вимоглива мати. Батьківщині, як рідній матері, боляче, коли ти не станеш справжньою людиною. Живи і працюй так, щоб Батьківщина гордилась тобою.

•За поданим початком продовжте думку автора своїми роздумами. Поясніть вживання розділових знаків.

Людина повинна працювати не тільки для того, щоб добувати собі хліб і одежу, побудувати житло, але і для того, щоб поряд з її будинком завжди цвіли квіти, давали радість їй і людям.

•Дайте заголовок поданому уривку. Які різновиди речень переважають у тексті — прості чи складні? Визначте будову першого складнопідрядного речення. Назвіть значеннєві відношення між частинами всіх складнопідрядних речень.

Радість праці й гордість за наслідки праці приходять лише до тих, хто матеріальні наслідки добув нелегкими зусиллями, хто землю зросив потом, пережив незрівнянне почуття духовної єдності.

В першу весну свого шкільного життя діти посадили «Сад матерів» — 31 яблуню і стільки ж кущів винограду. Адже мама — найдорожча і найближча людина. Через 3 роки яблука і виноград принесуть перші плоди. Перше яблуко, перший виноград матері — це і буде наш подарунок. Найсвятіше і найпрекрасніше в житті людини — це мати. І тепер кожну осінь, коли наш сад давав плоди, ми святкували осіннє свято мами. Кожна дитина дарувала матері те, що виростила своїми руками («Серце віддаю дітям»).

•Прочитайте текст. Одним-двома реченнями сформулюйте основну думку. Зробіть синтаксичний розбір кожного речення. Які засоби використовуються для об'єднання речень у складне синтаксичне ціле?

Радість праці — це передусім радість подолання труднощів, горде усвідомлення і переживання того, що ось ми, напружуючи фізичні і духовні сили, вийшли переможцями; піднялись на вершину, до якої довго прагнули. Шлях до радості праці нелегкий, його можна порівняти із напруженням і подвигом альпініста: мало приємного і принадного в ходінні по скелях і бескидах, але все це необхідне для того, щоб досягти вершини, утвердити свою честь, гідність.

Радість праці — в гордому поступі до вершини, в досягненні перемоги над силами природи.

•Прочитайте. Які мовні засоби є показниками емоційного забарвлення тексту? Виділіть речення, значення яких може бути розкрите лише в зв'язному тексті, в поєднанні з інши-•ми реченнями.

В усякій фізичній праці є можливість для творчості. В останні роки перебування в школі, крім праці в майстерні, в полі чи на тваринницькій фермі, в життя юнаків та дівчат надійно входить улюблена праця, праця «до душі», що приносить естетичну насолоду. У юнаків — це вирощування плодових дерев і винограду, різьба по дереву, випилювання і випалювання, радіотехніка; у дівчат — вишивання, доглядання квітів. Майстерність, виявлена в цій праці, схожа на художню творчість («Серце віддаю дітям»).

•Прочитайте. Визначте, яку синтаксичну роль виконують однорідні члени речення та узагальнюючі слова при них. Сформулюйте правила про вживання розділових знаків у ре-ченнях з однорідними членами й узагальнюючими словами.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: ВИКОРИСТАННЯ ТВОРЧОСТІ В. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок