Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Метаморфоза “Відлюдька”: повість-новела І.Франка “Сойчине крило”

Метаморфоза “Відлюдька”: повість-новела І.Франка “Сойчине крило”

Назва:
Метаморфоза “Відлюдька”: повість-новела І.Франка “Сойчине крило”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,28 KB
Завантажень:
328
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Метаморфоза “Відлюдька”: повість-новела І.Франка “Сойчине крило”


Ті, що складалися з новонаписаних творів, як-от “На лоні природи і інші оповідання” (Львів, 1905), “Батьківщина і інші оповідання” (Київ, 1911), знаходили відгомін у пресі. На збірку “На лоні природи і інші оповідання” з’явилися рецензії в чернівецькій “Буковині” (1905.– Ч.43), у “Літературно-науковому вістнику” (1905.– Т.30.– Кн.4, 1906.– Т.34.– Кн.5); збірку “Батьківщина та інші оповідання” у київській “Раді” (1911.– Ч.158) вітав М.Вороний, а в “Літературно-науковому вістнику” (1911.– Т.55) – Ю.Кміт.
Зауважено також чи не найкращий твір Франкової малої прози – “Сойчине крило”. Зокрема, в огляді “Новини нашої літератури” А.Крушельницький відзначив, що “Сойчине крило” у збірці “На лоні природи”, – “найбільш інтересне оповідання” [2; с.272] і що “д.Франко підносить у сім оповіданню любов на незвичайно високий п’єдестал – обтрясає її, що так скажу, із земських пут...” [2; с.274].
У “Передньому слові” до збірки “Батьківщина”, датованому 9 листопада 1910 року, І.Франко засвідчує‚ що “Сойчине крило” “написане спеціально для сього (тобто для збірки “На лоні природи й інші оповідання”. – М.Г.) видання” [4; т.38; с.486]. Оскільки збірка “На лоні природи” оприлюднена в 1905 р., то датою написання “Сойчиного крила” слід вважати перші місяці цього року. Щодо часу створення цієї повісті-новели, то знаходимо цікаву деталь у самому творі, де йдеться з-посеред іншого й про російсько-японську війну.
“Сойчине крило” належить до тих мистецьких творінь, у яких кристалізується поетика прози ХХ ст. Вона передусім виявляється у хронотопі (фабульний час повісті-новели триває декілька годин новорічного вечора, а сюжетний, по суті, охоплює все життя центрального персонажа; фабульна дія розгортається у кімнаті головного героя твору). Проблематика тексту має екзистенційний характер, антропологія “Сойчиного крила” полягає у зображенні основних проблем буття взагалі і буття інтеліґента зокрема.
“Із записок відлюдька” – підзаголовок “Сойчиного крила”. Аналізуючи скомпліковану жанрову структуру “Сойчиного крила”, І.Денисюк робить висновок, що у цьому гібриді схрещені всі три літературні роди, а також викладові форми листа й щоденника [1; с.99]. “Записки” починаються визнанням: “Завтра Новий рік і заразом сорокові роковини моїх уродин” [4; т.22; c.53]. У думках “відлюдько” (імені цього героя ми ще не знаємо) бачить святкування новорічного вечора у багатьох “шумних” товариствах. Звична картина завершується знаменним: “Діти! Діти!”... “Відлюдьок” теж колись отак “шумно” зустрічав ту “приману, що зветься Новим роком”. “І я вірив, мріяв, любив. Тонув душею в рожевім тумані, будував золоті замки на вітрі (пригадаймо біблійне: “Марнота марнот і гоніння за вітром”. – М.Г.), вважав окрасою життя те, що було лише конвенціональною брехнею...” [4; т.22; с.53].
Герой гадає, що він переступає якусь екзистенційну межу. “В путі життя посередині саме” (Данте) він, як йому здається, здобуває новий світогляд. Відганяє “всяку меланхолію” разом з “оптимізмом” (останній – “се признак дитячої наївності”). Та йому не властивий і песимізм (“се признак хворобливої малодушності, се tistimonium paupertatis (свідоцтво вбожества), яке сам собі виставляє чоловік”). Як бачимо, даються вельми цікаві визначення основних типів світогляду. “Без зайвої байдужості і без зайвого ентузіазму” – такий внутрішній стан героя твору. Йому на думку приходить Горацієве “Aequam servare mentem” (зберегти рівновагу духу). І це стає “нормою” його теперішнього “нового світогляду”.
“Відлюдьок” уявляє, що нарешті став “артистом життя”. І тут читачеві зразу пригадуються Емерсон (про нього мова йтиме далі) й Оскар Уайльд, зокрема книжка про останнього Яна Парандовського “Король життя”. Якою була драма цього “короля” чи “артиста життя”, ми знаємо. Забігаючи дещо вперед, відзначимо теж крах “нового світогляду” нашого героя.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Метаморфоза “Відлюдька”: повість-новела І.Франка “Сойчине крило”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок