Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Генезис неоромантизму

Генезис неоромантизму

Назва:
Генезис неоромантизму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,52 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Генезис неоромантизму


Дискусійний простір, в якому перебуває проблема походження та інтерпретації неоромантизму, зумовлений актуальними в наш час проблемами його категоріальної присутності: від генези до технології оприявлення і способу функціонування в художньому тексті. Метою наших студій став пошук витоків досліджуваного поняття та кодифікація його семантики, оскільки це явище вже більше століття простежується в літературних процесах багатьох народів і репрезентувало себе як глибокий, поліаспектний феномен мистецько-культурного поступу людства.
Вперше про неоромантизм, як стверджує В.Толмачов, заговорили на межі 1880-90-х років в берлінському артистичному середовищі. Запозичене, очевидно, у французьких критиків, це слово набуло популярності, але використовувалось на відміну від них зі стверджувальним, а не заперечним сенсом, указувало на необхідність подолання провінціалізму німецького побутописання 1870-80-х років, а також впливу французької літератури і ширше – романської основи в мистецтві. Вимоги “романтизму” мали на увазі оновлення національної традиції і “юнацький” протест нового літературного покоління проти “позитивіcтської” системи цінностей; схожим було і пізніше вживання слова в Мюнхені і Відні.
Г.Бар зближує в програмних есе “нове” в мистецтві і “романтизм” (“Модерн”, 1891; “Подолання натуралізму”, 1891). “Нове мистецтво дійсно рухається назад, але між старим і новим є різниця... коли прихильники модерну говорять “людина”, то мають на увазі нерви... Натуралізм буде подоланий через посередництво нервового романтизму... через містику нервів. Новий ідеалізм відрізняється від старого у двох аспектах: він спирається на дійсність, і його мета – оволодіння нервами” [9, 199]. За Г.Баром “нове” ототожнюється з такими іменами, як П. де Шаванн, Е.Дега, Ж.Бізе, М.Метерлінк. Його твердження ставить під питання позицію тих дослідників, які вважають, що неоромантизм у німецькомовних країнах означає те ж саме, що символізм у франкомовних. Якщо під впливом творів Ш. Бодлера й роману Ж.Гюїсманса “Навпаки” (1884) французький символізм оголосив “відречення від природного”, то в німецьких і австроугорських авторів спостерігаємо не заперечення натуралізму, а його модифікацію, яку Г.Бар називає “імпресіонізмом”. Він формується й під впливом французів, зокрема “Щоденника” братів Гонкурів, опублікованого 1856-58 роках, і “Нарисів сучасної
психології” (1886) П.Бурже. До того ж варто наголосити, що в піднесеному до “нового ідеалізму”, до “естетики” імпресіонізмі символізм, начебто передує натуралізму і готує основу для позитивної мети мистецтва – містичного відчуття речі, трактування поетичного діонісизму як “голоду” життя.
На погляд Ф.Фелса, романтичне й натуралістичне не суперечать одне одному, бо натура, темперамент – ключ до розуміння романтичної картини світу: “Кожен натураліст за своєю суттю є романтиком, навіть якщо не приймає визначення романтизму” [10, 194]. Схожою є думка Г. фон Гофмансталя, який розрізняв у “модерні” двоєдність “аналізу життя і втечу від життя”. Усвідомлюючи нестійкість визначення, германські критики виступали за “нове” й у той же час не бажали бачити в неоромантизмі М. Метерлінка приклад для наслідування і вже до середини 1890-х перестали вкладати в нього узагальнюючий сенс, і воно стало вживатися як для антитези пророманському “неокласицизму” С.Георге і його прихильників, так і тематичної характеристики театральних п’єс. Щодо віршованих драм Г.Гауптмана (“Потонулий дзвін”, 1896; частково “І Піппа танцює”, 1906), Гофмансталя (“Смерть Тиціана”, 1892; “Дурень і смерть”, 1893, “Жінка в вікні”, 1897), А.Шніцлера (“Парацельс”, 1899; “Покривало Беатриси”, 1901), а також творчості К.Фолмеллера, Р.Беєр-Хофманна (“Смерть Георга”, 1893; “Граф Шароле”, 1904), Р.Хух (новела “Фра Челесте”, 1899), неоромантизм став майже штампом. Він сприймався дещо ширше, ніж романтизм, що поєднує в театрі інтерес до історії, легенд, демонічних особистостей з елементами фольклору, феєрії, фантастики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Генезис неоромантизму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок