Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Соціальний аспект культури мови

Соціальний аспект культури мови

Назва:
Соціальний аспект культури мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,88 KB
Завантажень:
520
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Соціальний аспект культури мови


ПЛАН
1. Соціальні ролі мовної особистості.
2. Прагматичне спрямування культури мови.
3. Використання соціолінгвістичних методів дослідження для вирішення культуромовних проблем.


1. Соціальні ролі мовної особистості.
У кожному суспільстві існує рольова матриця чи матриця спілкування (термін Дж.Гамперца) — сукупність типових соціальних ролей, характерних для поведінки членів даного суспільства.
Соціальними (чи функціональними) ролями соціологи і соціопсихологи називають різні форми суспільної поведінки людини. Соціальна роль — це нормативно схвалений суспільством спосіб поведінки, який очікується від кожного, хто займає дану соціальну позицію.
Розглянемо головні теоретичні аспекти поняття соціальна роль мовної особистості. Доцільно зупинитися на класифікації У.Герхардт, яка ґрунтується на дослідженнях із теорії ролей (зокрема таких європейських учених, як Ф.Дарендорф, Д.Клессенс, Г.Драйтцель, Г.Попітц, Г.Плесснер, Ф.Тенбрук та ін.), які, на відміну від праць соціологів США з їх прагматичною орієнтацією, відзначаються доброю філософською школою. У.Герхардт пропонує розрізняти статусні, позиційні і ситуаційні ролі. Статусні ролі — це ті ролі, які людина "одержує" від народження (стать, расова належність, етнічна роль, роль громадянина певної держави) чи які вона неминуче "проходить" протягом життя (вікові ролі), та інші ролі, які переважно не часто змінюються (належність до певного віросповідання, до соціального прошарку). Статусні ролі інколи називають соціальним статусом.
Позиційна роль передбачає володіння відповідною позицією. Статусні ролі реалізуються в позиційних ролях, оскільки вони визначають якість, модус позиційної ролі, що програється. Достатньо порівняти, наприклад, програвання позиційної ролі "учитель" чоловіком чи жінкою, педагогом-початківцем чи досвідченим педагогом, потомственим інтелігентом чи інтелігентом у першому поколінні.
Порівняно зі статусними і позиційними ролями ситуаційні ролі регулюють безпосередню взаємодію власників позицій і статусів, вони не формалізовані, допускають свободу програвання, широке вираження особистісних інтересів. Ситуаційні ролі — це більш чи менш фіксовані стандарти поведінки і діяльності, які визначаються властивостями ситуації: такі, наприклад, ролі пасажира, пішохода, покупця, пацієнта та ін. Слід зазначити, що ситуаційні ролі програються у відповідній "статусній редакції", тобто залежно від статі, віку, належності до певної культурно-історичної спільноти та ін. Для остаточного з'ясування значення ситуаційних ролей у соціалізації індивіда треба вказати на те, що вони поділяються на специфічні (їх можна назвати власне ситуаційними, "umweltbezogene Rollen", за термінологією Г.Драйтцеля і У.Герхардт), і на дифузні, чи особистісні ("personenbezogene Rollen").
Специфічні ролі визначені, і необхідність їх програвання викликається конфігурацією зовнішніх умов: школяр, відвідувач кінотеатру, гість і т. д. Дифузні (особистісні) ролі диктуються ціннісними орієнтирами особистості: друг, ворог, порядна людина та ін. У рамках дифузних ролей формується ціннісна орієнтація, засвоюються моральні цінності суспільства.
Зміст і правила рольової діяльності визначаються рольовими очікуваннями (expectation), які становлять соціальні норми, орієнтовані на особистість як власника конкретної ролі. Наприклад, шкільний учитель за своєю професійною роллю зобов'язаний передавати знання учням і має право вимагати від них уваги і старанності (це їх обов'язок). Таким чином, ролі — це своєрідні шаблони взаємних прав і обов'язків. Агентами рольових експектацій виступають рольові партнери.
Ролі, пов'язані з постійними чи тривалими характеристиками, накладають відбиток на поведінку і навіть на спосіб життя даної людини, здійснюють помітний вплив на її особистісні якості (її ціннісні орієнтації, мотиви діяльності, її ставлення до інших людей). Виявляються вони й у мові (візьмемо для прикладу поширений вираз "говорить, як учитель").

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Соціальний аспект культури мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок