Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Історія біблійної книжності в Україні: аналіз маргіналій стародрукованого псалтиря 1675 р.

Історія біблійної книжності в Україні: аналіз маргіналій стародрукованого псалтиря 1675 р.

Назва:
Історія біблійної книжності в Україні: аналіз маргіналій стародрукованого псалтиря 1675 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,27 KB
Завантажень:
121
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Історія біблійної книжності в Україні: аналіз маргіналій стародрукованого псалтиря 1675 р.


Українська книжка на своєму історичному шляху переживала долю тяжчу, ніж книжка іншого народу, що постійно мав власну національну державу. Розвиток книжності на Русі в XVII столітті забарвлено драматичною боротьбою православ'я з “латинством”. На думку І.І. Огіенка, “релігійна боротьба розпочалася на Вкраїні найперше на тих її землях, що безпосередньо межували з землею католицькою, цебто з Польщею, – в Галичині та на Волині; ці землі перші прийняли на себе наступ воюючого латинства, – і ці ж землі першими схватили-ся в обороні своїй за найміцнішу зброю ворога – за друкарство” [10, с. 254]. У вирі цього протиборства невдовзі опинився й Київ та східні регіони. Історія книгодрукування, долі кожної “штанби” та її майстрів, які друкували, в основному, “псалтирі, часослови, і прочая” – становить надзвичайно цікавий матеріал для дослідження вітчизняної культури.
Особливий інтерес викликає та стародрукована книга, що зберегла сліди спілкування зі своїм читачем і, таким чином, дозволяє нам зазирнути у його духовний світ, прочитати давні богослужбові тексти очима людини тієї епохи. В наш час, коли навернення людини до Бога стає непоодиноким явищем, коли наш співвітчизник виявляє дедалі більший інтерес до Біблії, її таємних смислів, звернення до цієї теми має, на нашу думку, актуальність.
Мова піде про досі не досліджену пам'ятку духовної культури – Псалтир 1675 р., що зберігається в Центральній науковій бібліотеці ім. В. І. Вернадського НАН України, у відділі стародруків, цінних та рідкісних видань.
1. КОРОТКИЙ ОПИС СТАРОДРУКОВАНОГО ВИДАННЯ
Псалтир вийшов з друку 31 липня 1675 року в Новго-род-Сіверській друкарні архієпископа Чернігівського Лазаря Барановича. Формат Книги псалмів – 4°0 , кількість аркушів – 6 + 246 [6, с. 90]. Друк титулу і пасхального ключа виконаний у дві фарби. Видання оздоблене гравюрами: форта, цар Давид, заставки, ініціали, кінцівки. Оправа зроблена з міцних дощок, обтягнутих шкірою, та прикрашена сюжетними зображеннями, тиснення яких здійснене позолотою. Скупі відомості про час та майстра переплетету книги ми знаходимо на третій сторінці обкладинки: “Сія Псалтирі оправленна 1763 года Декабря 12 дано Стефану Переплетчику 30 коп.”.
Псалтир та кожна його частина починаються ініціалом – збільшеною заглавною літерою, що набирає вигляду мікромініатюри** В середньовіччі вважалося, що в основі світу лежить Святе Письмо, Слово, кожний елемент якого (буква) містив у собі ціле в його варіаціях. Саме тому буква, осяяна особливим орео-лом, здавалася чимось живим, нетлінним, окриленим. С. С. Аверінцев наводить слова заживо спаленого разом з сувоєм книжника: “Сувій згорає, але букви відлітають гетьі” [1, с. 189]. Букви мали і суто містичне значення, вони були сховищем трансцендентної таїни, тому ставлення до них було особливо дбайливе.. На титульному листі видання стоїть печатка Києво-Софійської бібліотеки та два записи, що свідчать про попереднє місцезнаходження. Безсумнівно, Псалтир було видано для церковних потреб, для православного богослужіння – на це вказує сама структура книги. На початку поміщене прозове “Предословіе к Благочестивому читателю”, за ним стаття “Разумно да будет, како подобает особи”, Псалтирі, Молитва Святій Живоначальній Тройце”. Перед текстом Псалтиря – гравюра невідомого майстра з зображенням Царя Давида, який, стоячи на колінах, дослухається “богодухновенного” Слова з уст янгола. Текст Книги псалмів поділено на 20 кафізм з “душеспасительньїми молитвами по кождой кафізмі”. В стародруці подані Пісні Мойсееві, вибрані псалми “На Праздники Господскія й Богородичньі, й святих нарочитих, внегда устав указует Полиелей*** Поліелей – спів на утрені, що починається псалмом “Хва-літе ім'я Господнє”.
*. а также Параклис Пресвятьія Богородица, с Пасхалїєю же не исходимою й лунньїмь теченїєм, ислідованньімт, с преводу Московского”. В кінці – “Указь, како піти Псалтьірь в Святую Великую Четмредесятницу” та післямова, в якій коротко говориться про зміст книги, за сприяння яких осіб вона видана: “.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Історія біблійної книжності в Україні: аналіз маргіналій стародрукованого псалтиря 1675 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок