Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Порушення письма молодших школярів

Порушення письма молодших школярів

Назва:
Порушення письма молодших школярів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,97 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Порушення письма молодших школярів


Письмо відіграє надзвичайно важливу роль у людському суспільстві. Завдяки йому люди можуть використовувати знання, здобуті людством у всіх галузях діяльності, розвивати спадок минулого і зберігати його для майбутніх поколінь.
Письмо – комплексний вид навчальної діяльності, який складається з цілого ряду структурних компонентів, правил, умінь і навичок. Так, навчаючись письму, дитина має оволодіти певними групами навичок:
- гігієнічними: навчитися правильно сидіти під час письма, розміщувати зошит на парті;
- технічними: вміти користуватися писемним приладдям, тримати правильно ручку в руці, координувати рухи руки під час письма;
- графічними: правильно писати елементи букв, букви, склади, слова, розміщувати їх на рядку, поєднувати, виробляти навички швидкого письма;
- орфографічними: правильно визначати звуковий та буквений склад слів, писати склади слів, слова, словосполучення та речення; коментувати їх написання;
- пунктуаційними: правильно розставляти знаки у реченні чи тексті [1, 29].
Організована і систематична робота з формування каліграфічно правильного та грамотного письма - головне завдання початкової школи. Початковий період навчання грамоти має за мету виховання складної єдності уявлень про акустичний, артикуляційний, оптичний і кінестетичний образи слова. Адже письмо, на думку А.Р.Лурія, – складний процес, який включає ряд спеціальних операцій:
аналіз звукової структури слова, який здійснюється спільною діяльністю мовнослухового і мовнорухового аналізаторів;
зіставлення виділеної у слові фонеми з певним зоровим образом букви, бо для точного розрізнення графічно складних букв необхідний достатній рівень сформованості зорового аналізу і синтезу, просторових уявлень;
3) моторна операція процесу письма (відтворення за допомогою рухів руки зорового образу букви). По мірі написання букв і слів, кінестетичний контроль підкріплюється зоровим контролем, читанням написаного [2, 64].
Вважаємо, що для оволодіння письмом суттєве значення має і ступінь сформованості фонетико-фонематичних процесів та лексико-граматичного складу мовлення дитини. Недоліки у цих процесах проявляються на письмі у вигляді заміни букв, зміни складової структури слів, помилок у словоутворенні, узгодженні та керуванні між ними, бідності синтаксичних конструкцій у писемному мовленні школярів. Для формування повноцінної навички письма суттєву роль відіграє стан немовленнєвих функцій (часова та просторова послідовності), оскільки під час запису слова часова послідовність звуків перетворюється у просторову послідовність графічних знаків.
Несформованість будь-якої з указаних функцій може визвати порушення процесу оволодіння письмом – дисграфію. Основним симптомом дисграфії вважається наявність стійких специфічних помилок, виникнення яких не пов’язано ні з розумовою відсталістю, ні з тяжкими вадами слуху чи зору. Порушення письма ґрунтуються на сукупності дисфункцій організму дитини: недостатньої сформованості мовлення, рукомоторики, почуття ритму, труднощах аналізу та відтворення просторової й часової послідовностей.
Специфічні помилки письма, які не пов’язані із застосуванням граматичних правил, зберігаються у письмі школярів і в наступних класах та проявляються на рівні букви, складу, слова, словосполучення, речення. Тому важливим завданням вчителя початкових класів стає виявлення дисграфії в учнів на ранньому етапі формування навички письма.
Серед письмових помилок молодших школярів найчастіше зустрічаються помилки на рівні букви та складу, типовими серед яких є пропущення букв та складів. Це зумовлено невмінням дітей вичленовувати у складі слова всі його звукові компоненти: кричати - “кичати”, брат - “брт”. Очевидно, проговорювання слова під час письма, що не узгоджується з його темпом, збиває дитину.
Заміна букв свідчить про те, що учень виділив у складі слова певний звук, але для його позначення не вибрав відповідну букву. Це пояснюється нестійкою співвіднесеністю фонеми з графемою, нечітким розрізненням звуків, що мають подібну вимову, та букв, які схожі у накресленні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Порушення письма молодших школярів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок