Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Проблема функцій морфонологічних перетворень в історії морфонологічних студій

Проблема функцій морфонологічних перетворень в історії морфонологічних студій

Назва:
Проблема функцій морфонологічних перетворень в історії морфонологічних студій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,83 KB
Завантажень:
382
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Проблема функцій морфонологічних перетворень в історії морфонологічних студій


Від часу становлення морфонології як науки проблема співвіднесення морфонологічних явищ із планом змісту мови належить до переліку гостро дискусійних. Кожен із морфонологів, хай би в якій царині (теоретичній, практичній) своєї науки працював, мусив визначатися щодо неї це засвідчують праці Е.Станкевича, Г.Аронсона, В. Дресслера, Я. Босака, Р. Лясковського, К.Ковалик, В. Касевича, Г. Андерсена, О.Реформатського, С.Бернштейна, Ю.Маслова, В.Чурганової, О.Земської, В.Лопатіна, І.Улуханова, М.Панова, С.Толстої, Т Попової, Е.Макаєва, О.Кубряковової, Ю.Панкраца тощо. Погляди згаданих лінгвістів кардинально протилежні від заперечення функціональної значущості морфонологічних альтернацій (морфонологія має “абстрагуватися від змістової сторони мови, від відношень між планом вираження і планом змісту” [Чурганова 1973: 31]) до визнання їх засобами вторинної діакритики (частковій відмінності фонологічного складу морфів відповідає така ж часткова відмінність їхнього спільного функціонального навантаження [Кубрякова, Панкрац 1983: 17]). Важливо підкреслити, що цей останній погляд серед сучасних дослідників морфонології завоював найбільше прихильників, і це при тому, що на сьогодні в лінгвістиці ще не склалося однозгідного тлумачення як самого поняття “функція” загалом [Вендина 1990, Дресслер 1990], так і “функція морфонологічного перетворення” зокрема [Кубрякова, Панкрац 1983:17 ]. Ми поставили собі за мету з’ясувати, як виникла і розвивалася “функціональна” морфонологія, на що акцентовано увагу в її теоретичних засадах, які саме функції приписують формальним видозмінам морфем.
Реферування літератури з проблеми спонукає до висновку, що ідея значущості морфонологічних явищ своїм корінням сягає праць Я.Бодуена де Куртене. У роботі “Опыт теории фонетических альтернаций” учений наголошував: “Гомогенні фонеми (що виникли з однієї фонеми М.Ф.) в морфології відіграють таку ж роль, як і рухомі словотворчі морфеми… Подібно до суфіксів, префіксів і т.ін., корелятиви теж слугують засобом розрізнення морфологічних категорій” [1963: 301]. Такого ж погляду дотримувався учень Я. Бодуена де Куртене М.Крушевський. У праці “Очерк науки о языке” він стверджував: зміни в плані вираження морфем зазвичай корелюють з їхніми внутрішніми відмінностями [1883: 85]. Основоположник морфонології М.Трубецькой теж був прихильником функціональної інтерпретації об’єктів створеної ним науки у цьому переконує останній із трьох виділених ним її розділів “теорія звукових чергувань, які виконують морфологічну функцію” [Тубецкой 1967: 115].
На сьогодні проблема функціоналізму в морфонології завоювала немало прихильників у колі польських лінгвістів. Серед них Р. Лясковський, автор праці “Studia nad morfonologia wspуіczesnego jкzyka polskiego”, виконаної з урахуванням теоретичних засад генеративної моделі мови. Вивчення морфонологічних явищ словозміни й словотворення переконало вченого, що простим описом механізмів оперування одиницями плану вираження генеративна фонологія у своїй “стандартній” іпостасі не дає, однак, відповіді на вкрай важливе питання: як окремі складники плану вираження слугують сигналами інформації, передаваної планом змісту [Laskowski 1980: 8].
У статті “Semiotyczna funkcja alternacji morfonologicznych” Р.Лясковський ставить собі за мету відшукати відповідь на згадане запитання. Важливо, що польський дослідник аж ніяк не був першим з-посеред тих, кого воно тривожило. До нього й одночасно з ним проблему “чи мають і яку саме функціональну мотивацію чинні в мові морфонологічні правила” [Там само] ґрунтовно вивчали такі вчені, як М.Шапіро, Е.Станкевич, М.Комарек, В.Дресслер, Г. Андерсен, Е.Макаєв, О.Кубрякова, Ю.Панкрац, С. Бромлей, Т.Попова.
Е.Станкевич, зокрема, стверджував: “Морфонологічні альтернації, незалежно від того, супроводжують вони матеріально виражені чи омонімні (нульові) граматичні афікси, слугують насамперед тому, щоб підтримувати й підсилювати відповідні граматичні опозиції, а також щоб відображати ієрархію цих опозицій і класів слів [Цит.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Проблема функцій морфонологічних перетворень в історії морфонологічних студій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок