Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Красномовство слов'ян

Красномовство слов'ян

Назва:
Красномовство слов'ян
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,48 KB
Завантажень:
141
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Красномовство слов'ян


Християнська релігія, церква не схвалювали зовнішніх прийомів і вимагали від проповідників і слухачів стриманості. Крім проповідей, розвиваються й інші види духовного красномовства: похвальні промови, промови на освячення храмів.
У період середньовіччя у царині риторики панували догматизм і схоластика. Феодальний лад базувався на зовнішній силі, на зви-чаї, що на практиці втілювався у чітко визначені, незмінні форму-ли. О. Тимофеев писав: «Рішителем доль держав і приватних осіб був меч, а не слово».
Авторитет католицизму негативно позначився на розвиткові ри-торики. У тих умовах вона не могла володіти творчою силою справ-жнього мистецтва, а оратору не знаходилося місця у державному житті. Політичного красномовства тоді майже не існувало, а риторсь-ке мистецтво розвивалося здебільшого на церковних кафедрах, в університетах.
Занепад і відродження риторики не могли не позначитися на розвитку людини і суспільства. Реабілітація цього предмета в сис-темі освіти почалася наприкінці середньовіччя. Риториці відводилося почесне місце у прагненні людини оволодіти світом через ан-тичний логос — єдність і гармонію думки та слова.
Першою серйозною спробою опису історії слов'янської рито-рики є праця В. Аннушкіна «Перша російська «Риторика» (М., 1989), в якій аналізується риторика «Сказання про сім вільних муд-ростей», «Риторика» (1629). Тут міститься багатий і глибокий мате-ріал з історії слов'янської риторичної науки.
Після хрещення Русі активно створюються пам'ятки писем-ності, розвивається мистецтво, архітектура, література, культура слов'ян, зокрема й риторична. Перлина слов'янської літератури «Слово о полку Ігоревім» донесла до наших днів «золоте слово» Свя-тослава, що є взірцем високої риторичної культури того часу.
Найвідомішими ораторами Київської Русі були Іларіон та Ки-рило Туровський.
Іларіон (XI ст.) — перший Київський митрополит, давньорусь-кий письменник, талановитий оратор. Найвідомішою його пропо-віддю є «Слово про закон і благодать», де з патріотичних позицій оцінено діяльність давньоруських князів і визначну роль Київської Русі '.
Їларіон гаряче виступає проти зазіхань Візантії на Київську Русь, красномовно і переконливо доводить містичність вчення про месіанську роль будь-якого народу, обстоює самостійність Русі. Дос-лідники риторичної спадщини Іларіона відзначали такі особливості «Слова», як яскрава образність, емоційність, надзвичайна ме-лодійність.
Постать митрополита Іларіона, його риторична спадщина на-дихали нащадків на опанування риторичних й морально-етичних сек-ретів цієї видатної фігури слов'янської культури.
Кирило Туровський (XI ст.) — блискучий оратор і представник урочистого красномовства Київської Русі. Він закликав уважно вив-чати минуле, прикрашати діяння героїв відповідними словами:
«Прикрасять словами й звеличать царів... і, славлячи їх, похвалами кінчають».
К. Туровський — яскравий приклад творця величально-похваль-них, піднесених промов, якого ми сповна можемо назвати вели-ким «піснетворцем» Київської Русі. Неабияку риторичну цінність становить «Слово в новий тиждень після Пасхи», яке він побудував на порівнянні «церкви Христової» з навколишньою природою. В ньому— низка блискучих метафор про роль ритора, проповідника.
Ось характерний приклад: «Нині ратаї слова, приводячи сло-весних ягнят до духовного ярма і занурюючи... рало у мисленнєвих борознах, проводячи борозну покаяння й засипаючи сім'я духов-не, надіями майбутніх благ веселяться».
Красномовство слов'ян базувалося як на класичній античній риториці, так і на досягненнях західноєвропейської думки. Роль ри-торичного слова була напрочуд важливою у боротьбі слов'янських народів за національне визволення, проти окатоличення, проти власних експлуататорів та гнобителів. Кращі художні твори видат-них майстрів слова ставали народними, національними. Зокрема, така доля судилася ряду поезій Григорія Сковороди («Всякому го-роду нрав і права» тощо).
У 1620 році створюється перша російська «Риторика» невідо-мого автора, яка дійшла до нас у тридцяти шести списках.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Красномовство слов'ян

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок