Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Українська мова за два останніх століття і у наш час.

Українська мова за два останніх століття і у наш час.

Назва:
Українська мова за два останніх століття і у наш час.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,11 KB
Завантажень:
9
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Українська мова за два останніх століття і у наш час.


План:
I.Роль мови в житті народу.
II.Розвиток української мови за два останніх сторіччя.
1.Репресивні заходи російського уряду щодо української мови в IXX:
а)Валуєвський циркуляр;
б)Емський указ;
в)інші заборони та утиски.
2.Праця письменників на ниві рідної мови.
3.Значення Шевченкового слова для розвитку рідної мови.
4.Умови розвитку української мови в XX ст.
а)становище рідної мови за комуністичного режиму;
б)сучасна мовна ситуація в Україні.
III.Віра в безсмертя “народної душі”.


-Шановні ровесники. Настав час, коли нам треба серйозно замислитись не лише над власним життям, а й над долею народу, адже кожен з нас – його часточка. Тема нашого реферату дуже важлива , бо йдеться про «найбільше і надорожче добро народу» - його мову.
Мова – основа духовного життя народу, втрата її, як сказав великий український письменник Панас Мирний,- «смерть для його душі».
Саме тому його загарбники України, бажаючи зламати волелюбний дух українського народу, проводили політику переслідування нашої мови.Особливо багато випробувань вона зазнала в ХІХ-ХХ століттях...
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
Українське слово не просто заявило про своє воскресіння: воно довело на повний голос, що не півладне ні русіфікації, ні полонізації, ні онімечуванню..,що воно - велике слово великого народу, що воно – неасиміляційне . . .
На його гордо підняту голову посипалися процеси, циркуляри, укази...
1874рік.Судовий процес над Кирило- Мефодієвським братством...піддавав колективному осуду, колективним репресіям українську мову як таку.
А результат? «Кобзар» - книга буття народу і безсмертності нації, «Чорна рада» - перший історичний роман нової української літератури, й багатотомні історичні праці, без яких не обходилися ,...не обходяться й не обійдуться майбутні фахівці історичної науки.
Головний напрям удару по нашій мові йшов через освіту. Куратор П. Зілов від 1905р. до 1912р. закрив 12 приватних українських гімназій, звільнив 32 директорів та 927 учителів, а 822 учителів «перевів» до інших шкіл. Коли 1905р. 1400 студентів Київського університету подали петицію з вимогою відкрити в університеті 4 кафедри україністики з українською мовою викладання, ректор відповів, що університет – це «загальнодержавна інституція» і в його стінах не може бути жодної мови, крім російської.
1863р. від 18 липня – циркуляр Валуєва.
«... никакого особенного малоросийского языка не было, нет и быть не может…»
Відбулося знесення панщини і повне закріпачення українського слова.
Це закріпачення, власне, його цілковите знищення посилювалося з року в рік інструкціями ... найвищих сановників імперії.
1876р.- Емський каз.
Це був смертельний вирок українській мові: на шибеницю з петлею на шиї було поставлено навіть фольклор – пісенну творчість народу.Скасувалися і виганялися з ужитку слова : Україна, козак,Запорізька Січ…
ХІХ ст. , означене в поступі людства, як століття революцій, гуманізму, весни людства і народів, виявилося лютою зимою: українська мова замерзала, як у льодовику.
Як завелося між людьми письменство, то воно...допомогло їм розвинути свою мову, бо поміж людьми виявились такі митці, що все своє життя призвичаїли до сього діла. Одні складали дзвінкі вірші, додаючи цим краси та виращності вимови; другі писали яскраві оповідання, збагачуючи мову невмирущими зразками; треті митці – виясняли велику таємницю, що її так багато на світі! – і цим ширили людське знання.
Багато такі митці-писменники допомагали кожному народові розвинути його мову і тим високо підносили його угору серед інших народів, бо немало славиться поміж людьми той народ, у якого мова розвинута та збагачена творами всякого письменства.
Але мало знайти мову, треба і самій мові ще знайти щось.Треба зуміти взорувати її на чистім перводжерелі і треба так її скресталізуватм, аби вона лилася невсихаючим струмком,- і от Шевченко це зумів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Українська мова за два останніх століття і у наш час.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок