Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Стан і перспективи дослідження й вивчення української мови в Польщі

Стан і перспективи дослідження й вивчення української мови в Польщі

Назва:
Стан і перспективи дослідження й вивчення української мови в Польщі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,43 KB
Завантажень:
493
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Стан і перспективи дослідження й вивчення української мови в Польщі


На сучасному етапі розвитку й дослідження українського мовознавства щораз частіше стає актуальним питання функціонування української мови, що пов’язано з екстралінгвальними чинниками. Не будемо заглиблюватися в національні і політичні проблеми, які на сьогодні вважаються одними з найдотичніших до стану української мови як в Україні, так і за її межами. Аналіз функціонування і поширення мови полягає не тільки у вивченні і дослідженні тієї території, де вона локалізована: до уваги також треба брати і зовнішні аспекти, зокрема взаємодію мов у часі і просторі.
Політичні та національно-визвольні процеси дали поштовх до ширшого використання української мови в держустановах, на виробництві та в побуті, проте млявість і повільність утвердження законного права української мови на домінування в суспільному житті пояснюється передовсім браком волі до змін з боку української влади. Невизначеність позиції багатьох високих посадових осіб у розв’язанні мовно-культурних проблем країни має наслідком відсутність чітких механізмів упровадження закону про державність мови, а також контролю за його дотриманням [Залізняк 2002 : 20, 23].
Таку ситуацію маємо в Україні.
Проте сфера поширення і функціонування української мови не обмежується тільки Львовом чи Києвом, Черкасами чи Хмельницьким. Не повторюватимемося, що “нашого цвіту по всьому світу” і “дe звучить рідна мова, живе український народ”, не аналізуватимемо заходи, які здійснює діаспора, локалізована в різних частинах світу, а розглянемо тільки один аспект (але багатогранний) – стан і перспективи розвитку й вивчення української мови в Польщі.
Українська мова в системі освіти в Польщі: проблеми і завдання
Важливими для розвитку і функціонування українських шкіл у Польщі, а також методичної науки в Польщі, є контакти з Україною. Проте, самі виїзди в Україну не вирішать проблеми: мусить бути допомога з боку батьків, вищих шкіл в Україні, зрештою, активність і бажання вчителів прищепити любов до рідного слова, культури, історії. Поряд із цим надзвичайно важливим є національне виховання дітей і молоді. Для цього створені художні і самодіяльні гуртки, завдання яких полягає в згуртуванні молодшого покоління (звичайно, із залученням старшого, наприклад учителів і батьків) при проведенні літературних вечорів, відзначенні національних і релігійних свят, що, своєю чергою, має сприяти розвиткові національної самосвідомості. Це завдання покладене насамперед на вчителів і батьків.
Однак, не слід забувати, що діти і молодь нацменшин “виростають на перехресті двох культур – польської та української, і що польська тут переважає” [Грицковян 1998 : 10]. Саме від того, як батьки і педагоги прищеплюватимуть любов до української мови, культурних традицій, залежить майбутнє української нацменшини в Польщі (та й не тільки в цій країні), адже кількість підручників, ба, навіть допомога Міністерства Освіти Польщі нацменшинам, зокрема їхнім школам, не вирішать кардинальних проблем, серед яких найголовнішою залишається та – як себе ідентифікувати на польській землі: чи українцем з діда-прадіда, чи спольщеним українцем, чи як зручно (тобто, коли потрібно бути українцем, я – українець, коли бажано назватися поляком, я – поляк). До речі, останній варіант, на жаль, трапляється часто (і цього не заперечують деякі студенти україністики (українці за походженням) Ягеллонського університету).
Перспективи розвитку мовної ситуації визначаються позицією інтелектуальної та державної еліти [Залізняк 2002 : 13]. Розглядаючи українське шкільництво в Польщі, слід зазначити, що воно, починаючи з часів ІІ Речі Посполитої, було під постійним тиском з боку шкільної адміністрації та уряду. Ліквідовували назви “ukraiсski”, вводили “ruski”, навіть школу називали “rusk№” замість “ukraiсska”. І попри те, що в законі С. Грабського (з 1924 року) про двомовні школи йшлося, що в них навчання велося двома мовами, не змінилася ситуація в школах такого типу (серед них і українських): насправді польська мова мала перевагу [Hryckowian 1999 : 215].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Стан і перспективи дослідження й вивчення української мови в Польщі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок