Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Діапазон жанрових модифікацій збірки І.Франка “Сім казок”

Діапазон жанрових модифікацій збірки І.Франка “Сім казок”

Назва:
Діапазон жанрових модифікацій збірки І.Франка “Сім казок”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,71 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Діапазон жанрових модифікацій збірки І.Франка “Сім казок”


Жанр як універсальна категорія морфології та історичної поетики словесного мистецтва відбиває основні закономірності його структури і водночас, завдяки відносно стійкій системності родовидових прикмет, забезпечує єдність та безперервність розвитку літератури. Становлення, занепад, відновлення й еволюція літературних жанрів тісно пов’язані з напрямами, ідеями, проблемами та потребами конкретного суспільно-історичного часу. Відтак генологічна структура літератури, незважаючи на відносну сталість художньо-композиційних жанрових особливостей, постійно зазнає змін: одні жанри відмирають, інші – відновлюються, трансформуються, зазнають модифікацій та оновлення.
Яскравим прикладом цих багатоманітних процесів (передусім, переосмислення і видозміни усталених та – як наслідок – народження нових жанрових форм) може служити сьома книга “новелістичного “Декамерона” Івана Франка (таке означення жанрової системи Франкової новелістики дав І.Денисюк) [7; с.260]. Письменник назвав її коротко й непретензійно, а воднораз – і дещо загадково: “Сім казок” (1900). Така назва не містить у собі навіть натяку на проблемно-тематичну своєрідність цієї книги малої прози; вона не “рекламує”, а приховує зміст. Титул лишень вказує на кількість творів, що увійшли до збірки. Жанрове ж окреслення “казки” не зовсім відповідає постулатам сучасної генологічної науки. Звичайно, у цьому контексті термін “казка” може позначати не літературний вид із набором певних формально-змістових ознак, а просто оповідний спосіб викладу, епічно-прозову “історію” (таке розуміння було притаманне західноукраїнській суспільній свідомості ХІХ ст. і збереглося, певною мірою, й дотепер), адже майже в усіх творах збірки є фігура наратора. Можливо також, що жанровизначальний заголовок повинен був, з одного боку, привабити до себе якомога більше читачів, а з іншого – відвернути увагу цензорів від сатиричних суспільно-політичних творів і запобігти (хоч на деякий час) їх конфіскації. Проте власне казкові видові риси (традиційні зачини та символіка чисел, народно-розмовні прийоми на позначення тривалості дії, персоніфікація предметів) окремих творів (“Казка про Добробит”, “Рубач”, “Звірячий бюджет”, “Історія кожуха”) свідчать про те, що заголовок збірки вказував і на жанр. Як справедливо зазначає проф. І.Денисюк, “авторський жанровизначальний підзаголовок – це своєрідний код порозуміння письменника з читачем. Він створює особливий стан зацікавленості, “жанрового очікування” [6, с.21]. Отже, реципієнт, настроєний відповідно на розважальний твір із фантастичним сюжетом, у якому добро неминуче перемагає зло, натомість відкриває для себе зовсім інший художній світ, насичений сатиричним пафосом, у якому діють певні соціальні типи і порушуються болючі суспільно-політичні проблеми тогочасної Галичини, а щасливі, оптимістичні казкові кінцівки зовсім відсутні. Під пером Івана Франка жанроформа казки набуває нового, нетрадиційного змісту; отримує дещо інакшу контамінацію структуротворчих елементів. Тож з’ясуємо жанрову специфіку творів цієї Франкової книги малої прози.
Твори, що входять у збірку Івана Франка “Сім казок”, об’єднані деякими спільними рисами. Визначальним для них є викривальний, сатиричний пафос. У їх основі лежать реальні події, пов’язані з життям Галичини у всевладному монаршому домі Австро-Угорщини. Відтак провідною темою цих зразків малої прози письменника є тогочасна галицька дійсність з усією рясногранністю її проблем. Проте засоби і способи змалювання цієї дійсності, сюжетні колізії та образи персонажів у конкретних творах Франкової збірки різні.
Збірку відкриває невеликий прозовий твір “Рубач” (1886) – своєрідний філософський заспів, який, на перший погляд, не зовсім вписується у загальний ідейно-художній контекст “Семи казок”, оскільки цілковито позбавлений сатиричного пафосу, домінантного в інших творах, та стилево зорієнтований на символіко-алегоричне, а не реалістичне мистецьке відтворення дійсності (та й чи дійсності лише?).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Діапазон жанрових модифікацій збірки І.Франка “Сім казок”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок