Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> КАТЕГОРІАЛЬНІ ФОРМИ ТОПОНІМІЧНИХ ЛЕГЕНД ТА ПЕРЕКАЗІВ НА ПОДІЛЛІ

КАТЕГОРІАЛЬНІ ФОРМИ ТОПОНІМІЧНИХ ЛЕГЕНД ТА ПЕРЕКАЗІВ НА ПОДІЛЛІ

Назва:
КАТЕГОРІАЛЬНІ ФОРМИ ТОПОНІМІЧНИХ ЛЕГЕНД ТА ПЕРЕКАЗІВ НА ПОДІЛЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,29 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 398.21 (477.47)
Шевчук В.В.
КАТЕГОРІАЛЬНІ ФОРМИ ТОПОНІМІЧНИХ ЛЕГЕНД ТА ПЕРЕКАЗІВ НА ПОДІЛЛІ
У статті робиться спроба простежити категоріальні форми легенд та переказів Поділля на основі аналізу деяких груп локальних топонімів Поділля, про які подана фактична інформація.
Ключові слова: Топонімічні легенди та перекази, Поділля, категорія, форма, назви населених пунктів.
Духовна спадщина подолян непідвладна часовому простору, оскільки в порівнянні з матеріальним надлишком культури духовне - вічне, бо пронеслося надбанням внутрішнього стану. Тому-то "основою етнонаціональної самосвідомості, як відомо, є уявлення про історичну долю свого народу, його історичні традиції, що, в свою чергу, увиразнилися у вимірах категоріального спрямування, логічне вираження якого відбиває найзагальніший ареал у реальній дійсності [7, 118]. Тому-то об'єктом нашого дослідження постають умови зростання національної самосвідомості етнорегіону, активізується почуття до свого народу, зростає інтерес до свого історичного минулого, до витоків національної культури [1, 5].
Топонімічна легенда або переказ як різновид світобачення народу та їх аналіз свідчать про те, що територія Поділля була заселена ще в доісторичні часи, а тому дана категорія вимірно пройшла для означення об'єктивної реальності, яка дана людині у відчуттях, існуючи незалежно від них. Аналіз усіх явищ несуть визначені назви ойконімів (топоніми, гідроніми, ороніми тощо) які ввібрали джерело свого існування у житті народу.
Так, закономірно фольклористикою ведеться, що розкриття змісту народного твору дає можливість визначити його історичний характер як еволюційної форми, що визначає внутрішню принагідність у відношенні до зовнішньопредметних пояснень. Форма як категорія - "зовнішній вияв якого-небудь явища, пов'язаний з його сутністю, змістом" [8, 618].
І все ж постає питання, в чому полягає специфіка топонімічної легенди і переказу? Насамперед, це процес, який уподібнюється значеннєвості факторологічного (соціально-політичного) аспекту. Уваги слід надати тому, що топоніми не можуть існувати ізольовано, оскільки постає значущість постійної зміни об'єктів у сукупності номінативного спрямування. Звідси як висновок постає, що специфікою топонімічних досліджень виступає коло інтересів значно ширшої інформації (за лінгвістичну), оскільки топоніміка як системна галузь знань - це не що інше, як синтез багатьох наук. Перед тим як робити спробу у поясненні предметності топонімічної дисципліни, слід виокремити топонімічну прозу (легенду та переказ) Центрального, Західного та Східного Поділля за категоріальністю тих форм, які діляться на:
а) іменні (або номінативні форми назв населених пунктів, які виникали, як правило, від першозаселенця чи ж героя-сподвижника, який відзначився в обороні тієї місцини, в якій мешкав, - с. Іванків, Адамівка, Марківці,, Матвеєха, Боришківці, Вітківці тощо);
б) предметні (за колом діяльності - с. Топорівці, Черепівка, Копистин, Коритне, Шибено);
в) флору і фауну (назви, що сформувалися від наявної чисельності рослинного і тваринного світу):
тваринний світ (с. Вовковинці, Чорнокінці, Копитинці);
пташиний (с.Пугачівка, Горловиця, Комарівка, Курупачина, Чаньків);
рослинний (с.Абрикосівка, Рідкодуби, Міжлісся, Грушка, Тростянець, Крушанівка);
г) за ознаками людської поведінки та зайнятості (обумовлений системою ціннісних координатів, які сформувалися в людині за роки її життя - с. Колодіївка, смт. Сатанів, Городниця, Просівці, Сахкамінь);
ґ) географічні (за місцем розташування - с. Ставчани, Озеряни, Долинка Ставища, Прислуч);
д) етносоціальні та етнонаціональні групи назв (с. Гута, Солобківці, Карвасари, Калагарівка).
Окрему групу становлять ті назви населених пунктів, які приналежали комусь як об'єкт
власності, наприклад "Попівка" та малозрозумілі найменування: с. Тартак, Губин, Стипок та ряд інших топонімів.
Аналізуючи групу іменних ойконімів, акцентуємо увагу на походженні назв сіл Марківці (Красилівський р-н, Хмельницька обл.), Боришківці та Вітківці (Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: КАТЕГОРІАЛЬНІ ФОРМИ ТОПОНІМІЧНИХ ЛЕГЕНД ТА ПЕРЕКАЗІВ НА ПОДІЛЛІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок