Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Дієслівна синоніміка як вираження ментальності українського народу (на матеріалі творів Г.Тютюнника)

Дієслівна синоніміка як вираження ментальності українського народу (на матеріалі творів Г.Тютюнника)

Назва:
Дієслівна синоніміка як вираження ментальності українського народу (на матеріалі творів Г.Тютюнника)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,66 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Дієслівна синоніміка як вираження ментальності українського народу (на матеріалі творів Г.Тютюнника)


Дослідження лексики як системи, її внутрішньої організації, взаємозв‘язків та семантичної структури – одне з найважливіших завдань сучасного мовознавства. Особливо цікавим є вивчення синоніміки художнього твору, це допомагає письменнику розкрити закономірності використання синонімічних засобів української мови.
Дієслівну синоніміку художнього твору досліджували Л.М.Полюга [1952], А.М.Бевзенко [1963], Н.М.Миронюк [1968], М.М.Фащенко [1968], А.Г.Ярова [2002].
Дієслівна синоніміка у творах Григорія Тютюнника не була об‘єктом окремого дослідження.
Отже, метою статті є встановлення семантичних особливостей дієслівної синоніміки як вираження ментальності у творах Г.Тютюнника.
Реалізація поставленої мети потребує розв‘язання таких завдань:
систематизувати й класифікувати їх за синонімічними рядами;
визначити контекстуальне значення виявлених синонімів;
з‘ясувати, як дієслівні синоніми відбивають ментальність українців.
Поняття „ментальність” увійшло в наукову сферу в середині 50-х років ХХ ст. Завдяки дослідженням французьких вчених Ж.Люб‘є та Р.Мандру, з 1958 року цей термін з‘явився в енциклопедичних словниках.
Ментальність нації виявляється в національному характері, самосвідомості етносу, в різних компонентах його культури та конкретних виявах суспільного буття, її часто визначають як „дух народу”, те, що пронизує всі царини життєдіяльності людей. Ментальність проявляється у життєвих настроях людей, у характерних особливостях світовідчуття, світосприймання у системі моральних вимог, норм цінностей та принципів виховання, у формах взаємин між людьми, у сімейних засадах, у ставленні до природи та праці, в організації побуту, свят.
Українському менталітетові властиві пріоритетність у ставленні до землі, як до Батьківщини – матері, до своїх культурно-історичних цінностей, волелюбність („правда життя”), прагнення зберегти „чистоту духовності”, перевага чуттєвості над раціональністю („філософія серця”).Однією із особливостей українського менталітету є перевага емоційного, почуттєвого над волею та інтелектом. Письменник добираючи дієслівні синоніми, має на увазі те, що важливе місце посідає феномен психологічного впливу на репіцієнта [4, 36].
Передача думки завжди безпосередньо пов‘язується з добором слів. Підбір слів зумовлюється змістом, ідейним спрямуванням твору, майстерністю того, хто користується мовою, чуттям семантичних нюансів, знанням мовних багатств. У підборі лексичного матеріалу важливу роль відіграють синоніми. Вони можуть виражати семантичні відтінки, давати оцінку характеризованому об‘єктові, уточнювати висловлювану думку, сприяти стилістичній виразності, наголошувати на певному факті й навіть пояснювати незрозуміле слово.
Синоніми часто пожвавлюють і урізноманітнюють текст, сприяють уникненню повторів. Зближення значень синонімів не означає, що вони за семантикою однакові – вони своїми відтінками характеризують предмети з різних боків.
Відтінки значень можна виявляти при зіставленні двох синонімів найчастіше в тексті. Семантичні відтінки існують тоді, коли наявна несуттєва різниця між однорідними предметами, явищами, діями, станами, якостями. Ці відтінки невіддільні від конкретного значення слова, входять у це значення.
Крім того, синоніми використовуються для вираження емоційної насиченості. Емоційна насиченість слів не входить у значення слова і, як правило, проявляється в тому чи іншому контексті, а стилістична характеристика ніби супроводжує значення того чи іншого
слова [7, 4-5].
Синоніми є однією з найбільш виразних лексико-семантичних категорій завдяки своїй тематичній різноманітності і майже необмеженим стилістичним можливостям. Використання синонімів у мовленні, особливо художньому, завжди зумовлено прагненням конкретизувати зображуваний факт, передати його експресивно.
Зацікавленість мовно-образною системою художнього твору через синонімічні засади дає можливість проникнути в зміст твору, відчути світосприйняття письменника, збагнути мовно-художні смаки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Дієслівна синоніміка як вираження ментальності українського народу (на матеріалі творів Г.Тютюнника)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок