Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Новела Івана Франка “Мій злочин”

Новела Івана Франка “Мій злочин”

Назва:
Новела Івана Франка “Мій злочин”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,35 KB
Завантажень:
507
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Новела Івана Франка “Мій злочин”


Названа новела вперше надрукована в “Літературно-науковому віснику”, 1898р., т. І, кн. 3. Цього ж року в автоперекладі німецькою мовою оприлюднена в журналі “Die Wage”, ч.34, під заголовком “Mein Verbrechen”. Була вміщена в альманаху “Дубове листя. Альманах на згадку про П.О.Куліша” (К., 1903). 1905р. передрукована у збірці “На лоні природи” та й інші оповідання” (Львів).
Підкреслю, що цей останній прижиттєвий передрук новели саме в цій збірці не випадковий. Людина і природа, рідне довкілля і його художнє зображення, густота локального колориту, постійне повертання письменника “до днів своїх початку”, до, так би мовити, малої Ітаки – все це фокусувалося в проблемі “На лоні природи”.
“Мій злочин” за жанром – новела спомину. Вражає нас у ній глибина морально-етичної проблематики, поєднаної з проникливим психологізмом і явищами екзистенційного характеру.
Мистецьке структурування особистих споминів – вельми характерне і постійне явище у світі І.Франка. “На дні моїх спогадів!..” Або ще: “Неначе ві сні, виринають перед моєю душею забуті тіні давньої минувшини, рисуються виразними силуетами на тлі крайобразу мойого рідного села і промовляють до мене давно нечутими, простими, тихими словами. І ворушать моє серце, і витискають сльози на очі. Чи маю вас ловити, тіні, сіттю слава” [2, т. 22, с. 318].
Від постійного спогаду про одну подію в далекому дитинстві “ворушилося” сумління письменника. Цей спогад промовляв не “тихими” словами. Задум новели виношувався, коли творилися перлини “Ізмарагду”, коли наступали “дні журби”. Глибокі внутрішні процеси, особливі стани душі викликали спогад на поверхню особистого творчого життя письменника.
Новела зображує “одну незвичайну подію, що вже відбулась”. Звернемо увагу на такий психологічний феномен. Явища дитячої жорстокості далеко не рідкісні. Атавістичні інстинкти в дітей, ще не сформованих у морально-етичному сенсі, проявляються часто. Але буває, що такий випадок набирає категоріального виміру і стає відчутним у всій життєвій драмі людини. І.Франко виразно зазначив уже в заголовку новели, що йдеться не про епізод, а саме про екзистенційного характеру подію.
Ще Фома Аквінський говорив, що жорстокість, яка проявляється у ставленні до тварин, може бути спрямована і на людину. У промові вождя індіанських племен Сукваліш та Дуаліш (вони населяли територію штату Вашингтон), адресованої губернаторові Стівенсонові, згадується “великий орел”. У новелі І.Франка йдеться про маленького “болотяного пташка”.
Новела починається промовистою риторичною фігурою. Заголовок і перший абзац новели створюють відповідний “обрій очікувань” і налаштовують читача на драматичне сприйняття подальшого тексту:
“Ні, не вдержу! Не можу довше видержати”! Мушу признатися до гріха, хоч знаю наперед, що на душі мені не буде легше від того. Адже відплата тут неможлива, то яка ж відплата може винагородити невинно пролиту кров, надолужити замордоване життя.
Так, у мене на сумлінню забійство” [2, т. 20, с. 62].
Оповідь, як бачимо, ведеться від першої особи – новела набирає ознаки сповідальності. Це такий тип художньої структури, коли “... критерієм відбору і концентрації матеріалу виступає гуманістичне “становище особистості, її духовна біографія!” [1, с. 40]. Вдумливий дослідник способів нарації у малій прозі автора новели “Мій злочин” Микола Легкий зазначає, що названий твір будується за принципом “позірного ототожнення автора і суб’єкта викладу”. Тут ужито термін Є.Нахліка – “автобіографічний паралелізм” (як писав А.Войтюк, ідеться про “психологічну однотипність” героя і автора”). Водночас цей же автор вказує на елемент “нової” естетики, насамперед, сильну хвилю ліричну, яка “руйнує епічну викладову систему” [1, с. 146]. Підкреслимо також особливе внутрішнє напруження психологічного процесу, зображеного в новелі.
“На сумлінні” – вбивство. Після цього визнання йдуть характерні роздуми-узагальнення про поведінку людини на Землі, про найістотніші прикмети її буття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Новела Івана Франка “Мій злочин”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок