Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Робота з підручником

Робота з підручником

Назва:
Робота з підручником
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,67 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Робота з підручником


За підручником мови, який видається для кожного із середніх класів окремо, учні самостійно чи з допомогою вчителя набувають знання та навички і вдосконалюють їх. Робота з підручником вимагає вміння правильно читати і розуміти текст, осмислювати прочитане, добувати з нього потрібні факти, узагальнення, записувати висновки.
Нині роботі з підручником на уроках мови приділяється значна увага, хоча за браком спеціальних досліджень, якщо не рахувати брошури з дидактики А.А. Концевої «Учебник в руках школьника» (М.: Знание, 1975) та окремих методичних статей1, учитель-словесник все ще не дістає потрібної методичної допомоги. Тим-то ефективне використання підручника подекуди продовжує залишатися вузьким місцем у шкільному навчанні української мови.
Здебільшого вчителі звертаються до підручника, щоб уточнити колективно сформульовані учнями визначення чи правила, або провести одну-дві, рідше — три практичні вправи, або дати домашнє завдання. І учні за підручником працюють в основному тоді, коли готують урок.
Навряд чи можна вважати таку форму роботи з підручником достатньою.
Учнів мало привчають самостійно орієнтуватися в матеріалі підручника, раціонально працювати над засвоєнням викладених у ньому теоретичних відомостей і свідомо, осмислено виконувати практичні завдання і вправи. Це одна з причин того, що багато учнів не працюють як слід з підручником: готуючи урок, спочатку виконують письмову вправу, а після цього сяк-так перечитують текст параграфа.
Тим часом підручник, на що вказує сама його назва, завжди має бути під рукою учня, за ним він повинен учитися, вдосконалювати практичні вміння і навички.
Треба буквально з першого уроку ознайомити п’ятикласників з власне зовсім новим для них підручником, за яким на відміну від загалом пропедевтичного (підготовчого) в початкових класах курсу рідної мови учні приступають до більш глибокого і систематичного (у стрункій логічній послідовності) її вивчення.
Підручник містить теоретичний матеріал (для засвоєння) та практичні завдання і вправи (для виконання) на уроках і вдома. Учитель називає основні розділи навчальної книги та коротко розказує, що в них вивчається.
Конче важливо ознайомити учнів з умовними позначеннями, якими виділено матеріал для спостереження: опору на знання, здобуті в початкових класах; вправи, що містять додаткові відомості; завдання підвищеної складності; теоретичні відомості з мови; значущі частини слова; головні і другорядні члени речення та ін. Проте система умовних позначень може бути успішно засвоєна в процесі практичної роботи з підручником.
Окремо слід спинитися на кольоровому виділенні ключових (опорних) слів-термінів (подані в рамках), особливо важливих заголовків, формулювання визначень і правил. Багато важать також кольорові репродукції картин відомих художників та звичайні малюнки, що допомагають краще зрозуміти значення слів, суть мовних явищ.
Для вивчення питання, якими прийомами роботи з підручником мови найчастіше користуються учні, в школах м. Києва і Київської області проводилось спеціальне анкетування. Роботою було охоплено тридцять п’ять 5-9 класів — 967 учнів. Відповідаючи на запитання анкети, учень повинен був указати, по-перше, як він готується до уроку: що робить спочатку — вчить теоретичний матеріал чи виконує практичне завдання, по-друге, якими прийомами вивчення нового матеріалу і як часто користується (в анкеті перераховувалися прийоми, з яких слід було виписати стовпцем — відповідно до частоти використання — найбільш уживані).
Одержані результати досить красномовні. 57 % учнів спочатку виконують домашнє завдання, потім «учать параграф». Опрацьовуючи теоретичний матеріал підручника, діти здебільшого (79 %) обмежуються простим читанням, 46 % учнів переказують виучуваний матеріал. Невелика частина з них (19 %) аналізує таблиці і схеми, ще менша (14 %) добирає приклади до визначень і правил. І лише одиниці складають план та конспект параграфа або теми. До самоперевірки вдаються декотрі, причому зчаста це робиться одноманітно: переказуючи матеріал, учень час від часу заглядає в підручник для звірення своєї відповіді.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Робота з підручником

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок