Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Герой у зв’язках із сакральною землею: нові аспекти прочитання української класики

Герой у зв’язках із сакральною землею: нові аспекти прочитання української класики

Назва:
Герой у зв’язках із сакральною землею: нові аспекти прочитання української класики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,70 KB
Завантажень:
97
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Герой у зв’язках із сакральною землею: нові аспекти прочитання української класики


Ухвалена Міністерством освіти і науки України програма з української літератури, підготовлена Інститутом літератури імені Тараса Шевченка НАНУ, успішно впроваджується в загальноосвітніх школах. Її укладачі пропонують розглядати літературу в єдиній системі культури, на прекрасних художніх зразках виховувати особистість XXI століття, котра «може дивитися на світ системно, бачити світ у всій його універсальній єдності» [10]. Ураховуючи той факт, що програма відкриває перед творчими вчителями «великі можливості демократичного вибору — тексту та його інтерпретації, кількості годин, акцентів» [21], пропонуємо увазі вчителів матеріал, що, на нашу думку, допоможе урізноманітнити викладання літератури в школі.
Земля — один із структуротворчих елементів української етномоделі світу, посутній чинник формування духовного світу — разом з іншими сакральними суб-станціями (наприклад, сонцем) забезпечує повноцінність життя героїв прози кінця XIX — початку XX ст., створює умови, за яких персонаж реалізує себе як особистість, громадянин, член родини. Сучасні дослідники Н. Калениченко, П. Кононенко, Ю. Кузнецов, П. Орлик, Р. Піхманець та ін. констатують гармонію сонця, землі, людини, проте роль сакральної землі у формуванні на-роднорелігійної моралі, культури мислення, поведінки героїв як проблема в українському літературознавстві не порушувалася, що підкреслює новизну нашого дослідження.
Виникнення мотиву, який спонукає до створен-ня власного висловлювання. Він включає визна-чення ситуації спілкування, умови спілкування. Так, скажімо, Р. Піхманець, з’ясовуючи особливості художнього мислення В. Стефаника, зауважує, що герої творів письменника «несуть у собі архетипний «голос тисячоліть», у їхніх стосунках із землею є щось (курсив наш. — Л. Г.) від давніх, ще язичницьких часів» [22]. Це щось (наголосимо!) — сакральна земля, джерела пошанування якої сягають (учений слушно зазначає) давніх, ще язичницьких часів; це конкретна, життєво значуща й вагома характеристика землі в системі світоглядних переконань українців, зміст і суть якої не допускає вільного з нею поводження, невизначеності чи неозначеності.
Отже, ще раз переконуємося, що українська класика потребує комплексного, міждисциплінарного підходу до розв’язання проблеми духовного зв’язку персонажів-українців із сакральною землею.
Сакральна земля — охоронний модус героїв прози кінця XIX — початку XX ст., представників хліборобської нації — відіграє посутню роль у формуванні народно-релігійної моралі, мікросвіту, культури поведінки персо-нажів-українців. Порушене питання складне, не звужується лише до меж традиційної проблеми землі, що постійно перебуває в полі зору літературознавців, а передбачає дослідження моральної сутності, релігійної культури, змісту й цінності життя героїв під впливом уявлень, світоглядних переконань про землю — сакральну величину.
Зв’язки української людини кінця XIX — початку XX ст. із землею в силу суспільно-економічних, історичних обставин зазнають змін і в таких епічно відображених фактах, як боротьба за землю, заробітчанство, еміграція тощо, сакральність землі, на перший погляд, ніби не заявлена. Однак не слід забувати, що література цього періоду «знаменна» різноманітністю інструментарію, художньо-стильових підходів до змалювання дійсності, внутрішнього світу, душевного стану особистості й відображає підсвідому, психологічну, емоційну, настроєву злученість персонажів із сакральною землею. Яскравий приклад, на нашу думку, — повість М. Коцюбинського «Fata morgana» (з промовистим уточненням — «З сільських настроїв»), головним героєм якої літературознавці не без підстав вважають землю.
Як ми з’ясували, у світорозумінні персонажів сакральність землі означена в константах на зразок «праведна земля», «земля — Божа донька» тощо; вони — промовиста характеристика героїв.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Герой у зв’язках із сакральною землею: нові аспекти прочитання української класики

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок