Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат на тему: Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова

Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова / сторінка 3

Назва:
Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,68 KB
Завантажень:
464
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Безперечно, вірні зауваження і кореспондентів, які запам’ятали, що седянки до 60-тих років минулого сторіччя перестали збиратися, оскільки молодь одержала інше місце зустрічей – клуби, де характер розваг був іншим, цікавішим. Розгорнулася робота самодіяльних гуртків. Але, по-перше, час знову вніс свої корективи: відомо, що в останні роки робота клубів перестала фінансуватися, і молодь знову повернулася до давніх звичаїв, а по-друге, старше покоління завжди воліло збиратися “із своїми”, і ця традиція продовжувала жити і в метрополії, і в діаспорі. Я, наприклад, бачила такі літні седянки старших у Странджі ще у 80-тих рр. ХХ ст. Збиралися старші жінки з роботою – в основному, з прядінням овечої вовни, і не співали, а розмовляли. Нещодавно була опублікована стаття Г. Манолової про сусідські сходини “дернек”, основний зміст яких – спілкування і обговорення новин [Манолова Г. “Дерніцікте” – спеціфічна особливість спілкування болгарських переселенців у Бесарабії // НТЕ. – 2006. - № 3. – С. 91-93]. Старші жінки не працюють і не співають, збираючись у вихідні та святкові вечори поблизу своїх жител.
Сходини чоловіків майже завжди супроводжуються частуванням, яке пропонує господар житла, біля якого збираються, щоб погомоніти, пограти в шахи чи карти. Зауважимо, що через кожну домівку поставлена лавка – для “дернеку”, що сприймався переселенцями як традиція, перенесена з прабатьківщини. Як бачимо, традиція, долаючи усі зміни, які виявляються тимчасовими, продовжує жити й сьогодні.
Окремий розділ присвячено святковим болгарським хороводам, простежено їх участь в обрядовій системі. Розділ дещо розширює рамки означеного в заголовку фольклору в Північному Приазов’ї, оскільки в ньому йдеться про ритуальні танці, які не побутують у Приазов’ї, зокрема про нестинарські танці на розпеченому вугіллі. Раніше вони приурочувалися до дня святих Костянтина і Олени – 21 травня. Тепер можуть виконуватися на “соборах” незалежно від дати, що я можу засвідчити як глядачка – влітку, в серпні 1979 р., на “соборі” в Родопах. Основні відомості про танці, “хоро”, “оро”, “ръченица” та ін. почерпнуті з деяких праць Райни Кадарової-Кукудової та Кирила Дженева [Болгарские народные танцы // Наука и искусство. – София, 1958]. Передані в 2005 р. в Приазовську діаспору, вони читаються, можливо, вперше, збагачуючи уявлення читачів про багатство й різноманітність болгарського фольклору різних жанрів. Інонаціональне оточення, за спостереженням В. Ізотова, внесло в танцювальний репертуар нові танці: польку, краков’як, яблочко, падеспань, гопак.
Серед інших розділів виділимо пісні літературного походження, які настільки полюбилися народу і стали популярними, що їх сприймають як народні, не знаючи автора. Це добре показано на прикладі “Пісень на вірші Х. Ботєва”.
Спостерігач слушно відзначив також, що усталений в минулому репертуар і його приуроченість поступово розмиваються, вливаючись в загальний пісенний фонд.
Пісні останніх розділів мають здебільшого штучний характер. Вони побутували – це підтверджується фактами, наведеними у виданні, і в цьому їх цінність. Але деякі оцінки сьогодні звучать анахронічно. Та незважаючи на окремі огріхи і неточності, яких можна було б не допустити, якби по розділах пройшлася рука досвідченого фахівця-редактора, та ще й бажано болгариста.
Приєднаємося до автора передмови Л. Романової, яка стверджує: “Книга справляє приємне враження. Від щирого серця хочеться подякувати автору Валентину Миколайовичу Ізотову” і побажати подальшої успішної роботи і нових книжок.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок