Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати: Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова

Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,68 KB
Завантажень:
464
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова


Північне Приазов’я, заселене, в основному, приїжджими болгарами, привернуло до себе увагу науковців більше, як сто років тому. Однією з перших робіт, в якій було детально описано матеріальну й духовну культуру болгар, що поселилися на Півдні України, було дослідження М.С. Державіна «Болгарские колонии в России». Тут, зокрема, повідомлялося і про болгарські пісні, зібрані в тодішньому Бердянському повіті вчителем А. Варбанським і опубліковані в 1894 р. Пізніше, 1910 р., А. Варбанський видав збірник «Песните на Бердянските българи», що містив 556 пісенних зразків. У тридцятих роках минулого сторіччя українські музикознавці М.П. Гайдай, К.В. Квітка і болгарин Бурмов записали в Запорізькій області, в тому числі і на Приазов’ї, кілька десятків болгарських пісень з нотним супроводом мелодій. Одним з най капітальніших видань післявоєнного часу був двотомник, упорядкований і супроводжений ґрунтовною передмовою, болгарським музикознавцем Николаем Кауфманом «Народни песни на българите от Украинска и Молдовска ССР», де містилося чимало записів, здійсненим Н. Кауфманом на Приазов’ї. отже, народна культура Приазов’я постійно в тому чи іншому форматі фіксувалася науковцями України, Болгарії, що засвідчено рядом експедиційних записів, які зберігаються в рукописних відділах наукових установ, зокрема, в ІМФЕ НАНУ, а також в опублікованому «Додатку» (автор З.І. Василенко) до колективної монографії «Інтернаціональне та національне в сучасному слов’янському фольклорі». – К.: Наукова думка, 1977. – С. 136-139.
Але все це давні і малодоступні зацікавленому читачеві матеріали, тому книжка Валентина Миколайовича Ізотова «Болгарский фольклор в Северном Приазовье», що вийшла в Запоріжжі – Сімферополі в 2005 р., набуває особливої цінності. В ній розкрито специфіку народної культури болгарської діаспори в Україні, названо й проаналізовано збережені сьогодні пісенні жанри, і – що особливо важливо – приділена велика увага музичній характеристиці сучасних особливостей досліджуваного матеріалу, при цьому слід наголосити, що зроблено це не дилетантом, а фахівцем, в розпорядженні якого знаходиться значна кількість музикознавчих і фольклорних джерел.
Автор поєднує різні аспекти подачі матеріалу – від популярного до суто наукового: бачене і почуте під час спілкування з місцевими болгарами тут же фіксується й аналізується – в цьому полягає своєрідність творчого стилю В.М. Ізотова. Хоч автор передмови, канд.. педагогічних наук Л.Я Романова підкреслює, що видання адресоване студентам, воно цікаве і повчальне для всіх болгар, чиї предки опинилися в іноетнічному оточенні і часто з незалежних від них причин мало знають про своє минуле. Тому погоджуємося з подальшими міркуваннями Л. Романової про те, що велике значення книжки В. Ізотова полягає ще й у тому, що «вона вчить розуміти багатовікову раціональну організацію середовища життєдіяльності предків. Особливу систему звичаїв, обрядів та вірувань, світорозуміння».
Крім того, видання В.М. Ізотова поповнює новими матеріалами попередні записи й публікації науковців, його використовуватимуть фахівці-болгаристи, особливо ті, що вивчають фольклор та етнографію болгарської діаспори на Півдні України, тим більше, що автор прагне охопити історію питання, особливості проведення свят і буднів, насичених пісенністю, а також звертає увагу на зміни, привнесені часом.
Композицію книжки підказали зібрані автором матеріали. Вони не всі рівнозначні. Якщо перший розділ складається з фрагментів, почерпнутих, в основному, з друкованих болгарських та вітчизняних джерел, то наступні розділи створені переважно внаслідок власних спостережень. Але і в першому розділі слід було б уважніше поставитися до наведених фактів. Наприклад, твердження, що з 1924 по 1937 рр. було видано 271 підручник з болгарської мови. Серед прізвищ авторів підручників названо ім’я Булаховського.

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Північне Приазов’я у записах і дослідженнях В.М. Ізотова

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок