Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Основні чинники формування національно-мовних позицій Миколи Лисенка

Основні чинники формування національно-мовних позицій Миколи Лисенка

Назва:
Основні чинники формування національно-мовних позицій Миколи Лисенка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,24 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Основні чинники формування національно-мовних позицій Миколи Лисенка


Микола Лисенко (1842-1912) - видатний український композитор, музичний етнограф, диригент, піаніст, культурно-громадський діяч. Є.Чикаленко, який знав М.Лисенка протягом 30 років, зробив у своєму “Щоденнику” за 30 жовтня 1912 року такий запис у зв’язку зі смертю композитора: “Він усе своє многострадальне життя поклав на працю для рідного краю, він служив йому не тільки музикальним своїм талантом, а всією своєю істотою, і не тільки служив, а й кликав инших служити. При всій своїй незлобивости, він часами гостро докоряв тим, що не хотіли працювати, він плямував таких “яловими” громадянами. Навіть смертю своєю він послужив Україні, бо розбурхав байдужих сонних громадян, і вони впорядили йому такий урочистий похорон, якого досі не бачив Київ і який так збентежив адміністрацію, що вона вжила всіх засобів, щоб він не приняв характеру “мазепинської” демонстрації, але все ж таки вийшла ґрандіозна демонстрація” Чикаленко 1931: 326-327. І.Стешенко ще в 1913 році наголосив, що пройдений М.Лисенком “шлях громадської дїяльности є довгий, півсотлїтнїй шлях, і за сей час Лисенко був завжди горячим, непохитним громадянином, його постійним гаслом було - все для народа і во імя народа. І се він визнавав не тільки на слові. Він і вчив в народнїй школї; він приймав участь у виданню “метеликів” для народа і взагалі проявляв себе, як член знаменитої старої громади. ...Будучи членом старої київської громади, він взагалі підтримував національне життє, виступаючи у всякій громадській справі, і через в національній історії мусить бути поставлений на вельми видатнім місци” Стешенко 1913: 77-79. Високої думки про М.Лисенка були діячі не лише української культури, але й представники інших народів. Зокрема, відомий російський письменник М.Горький у листі до М.Коцюбинського висловив свої почуття з приводу смерті композитора: “Смерть Лысенко понимаю как огромную потерю, но, читая описание его похорон, – извините меня за странное, м. ч., слово! – ощущаю какую-то дрожь радости в сердце: как любит народ своего человека! Как глубоко поучительна эта печальная, но такая могучая церемония проводов отслужившего своему делу человека, и как ясно чувствуешь, что народ понял величие его труда! Прекрасна и смерть, когда она влечёт за собою такое возбуждение жизни, такой пламенный расцвет чувства любви и почтения к усопшему” Украинская жизнь 1913: 109.
Протягом усього життя М.Лисенко виявляв неприхований інтерес до питань, пов’язаних з українською мовою. Він вів активну й різноаспектну громадсько-культурну роботу щодо забезпечення рівноправності та поліфункційності української мови, брав участь в обговоренні найпекучіших і найважливіших проблем мовної дійсності України другої половини ХІХ – поч. ХХ ст. та ін.
Приступаючи до аналізу мовної особистості, важливо насамперед з’ясувати причини становлення його українського “я”. Такий підхід при дослідженні мовних позицій визначних діячів культури і науки вже застосовується в мовознавстві (праці Н.Сологуб Сологуб 1999, Н.Дужик Дужик 1996, М.Кравченко Кравченко 2001, І.Мамчич Мамчич 2002, Т.Должикова Должикова 2003).
З’ясуємо основні чинники формування національно-мовних позицій М.Лисенка. Наше дослідження спирається на такі джерела: а) біографічні матеріали. Зокрема, використані праці М.Старицького “К биографии М.В.Лысенка (Воспоминания)” Старицький 1965, Олени Пчілки “Микола Лисенко (Спогади і думки)” Пчілка 1913, Івана Стешенка “М.В. Лисенко” Стешенко 1913, реферат Ф. Колесси “Народнїй напрям в творчости Миколи Лисенка” Колесса 1913, виголошений 15 грудня 1912 року у Львові на поминальному вечорі, присвяченому пам’яті М. Лисенка, розвідка Станіслава Людкевича “Микола Віталїевич Лисенко як творець української національної музики” Людкевич 1913; б) листи М.Лисенка Лисенко 1964. Високий ступінь довіри до таких джерел, як спогади М.Старицького, І.Стешенка, О.Пчілки, пояснюється насамперед тим, що ці діячі були добре обізнані з його життям.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Основні чинники формування національно-мовних позицій Миколи Лисенка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок